Zvicer preživio, ali talas obračuna tek predstoji?

    4 godine pre 1823 pregleda Izvor: standard.co.me

Nakon puštanja Radoja Zvicera iz bolnice u Kijevu, gdje je primljen 26. maja pošto je upucan sa pet metaka u obračunu između kavačkog i škaljarskog klana, stručnjaci upozoravaju da će zaraćeni kriminalci sa novom energijom nastaviti sukobe i da će obračun biti žestok, piše portal Nova.rs.

Radoje Zvicer, vođa kavačkog klana, koji je ranjen 26. maja u Odesi, oporavio se i napustio bolnicu u Kijevu, prenijeli su mediji jutros saznanja Pobjede. Zbog pokušaja ubistva Zvicera, uhapšeni su crnogorski državljani Stefan Đukić i Emil Tuzović, kao i državljanin Srbije Milan Branković i Petar Jovanović.

Evidencija policije pokazuje da su Đukić i Tuzović bliski barskoj grupi Alana Kožara.

Kožar važi za čovjeka od povjerenja Luke Bojovića, i označen je kao organizator ubistva Slobodana Šaranovića, sa kojim je Bojović bio u sukobu.

Sa druge strane, Zvicer je Crnu Goru napustio u jeku obračuna između dva klana, a istražitelji mu nijesu ušli u trag, jer nije bilo dokaza za njegovo učešće u kriminalnim radnjama, a za njim nije raspisana ni potjernica.

Kriminolog iz Srbije Dobrivoje Radovanović u razgovoru za portal Nova.rs podsjeća da rat dva klana traje jako dugo, da je odnio mnogo žrtava, a da ono što je zanimljivo jeste da potiču iz malog sela u Crnoj Gori, da se svi međusobno znaju, i da je to otežavajuća okolnost jer ne mogu da se sakriju jedni od drugih.

“Ukoliko je Zvicer pametan, pokušaće da napravi jako veliku pauzu u bilo kakvom poslu koji se tiče droge i u bilo kakvom uzvraćanju, osveti. Za njega bi bilo pametno da ode u zemlju gdje ga ne znaju, ili gdje nije bio”, kaže Radovanović.

Međutim, upozorava on, pošto su ovakvi tipovi impulsivni, i žele da se brzo revanširaju, vjerovatno će doći u Srbiju da se sveti suparničkom taboru, a poslije će pokušati da se skloni iz zemlje.

“Vođe tih klanova su po pravilu impulsivni ljudi, tako da ja očekujem da će brzo preduzeti nešto da uzvrati, bilo direktno ili preko posrednika, angažovanog pucača”, upozorava Radovanović.

On dodaje i da će to imati posljedice u Srbiji ili Crnoj Gori, ali je moguće da će se obračuni nastaviti i u nekoj zemlji Evrope, pošto su u posljednje vrijeme znatno mobilniji. Radovanović podsjeća da vođe klanova imaju različita imena, identitete i dokumenta, i da nije tako jednostavno pratiti ih.

“Nažalost, u njihovim sudarima se može desiti da stradaju i nevini ljudi, i bilo bi dobro da se ne dogode u Srbiji, a naša policija mora paziti da li će se vratiti u Srbiju i da li će neka nova ekipa iz Crne Gore ući u Srbiju sa zadatkom da ga likvidira” , kaže Radovanović.

Nekadašnji načelnik beogradske policije Marko Nicović u razgovoru za ovaj portal procjenjuje da predstoji obračun ne samo u Srbiji, već i u Evropi, te podsjeća da je sukob počeo oko kokaina u Španiji.

“Zbog onoga što se dogodilo u Španiji, oni namještaju jedni druge policiji, zbog čega su se i dogodile zapljene, u Španiji dvije tone, u Hamburgu pola tone, u Grčkoj 500 kilograma, s tim što se oni međusobno i ubijaju”, objašnjava Nicović.

Nicović kaže da je više ubijenih Škaljaraca nego Kavčana.

“Crna Gora je mala teritorija i mala populacija da bi klanovi mogli da se bave globalnim kriminalom. Nemaju logistiku za kupovinu droge jer ipak, ne može neko iz Kotora da plati dvije tone kokaina koji ide za Španiju za 50 miliona eura. Da taj novac imaju, napravili bi na primjer 10 hotela u Budvi. Oni u stvari rade za velike sistema kao što je ruska mafija ili južnoamerički karteli, a oni su logistika i serviseri”, podsjeća Nicović, te dodaje da se Zvicer sklonio kada je počeo sukob i napravio pauzu. Zato i nije otišao u Italiju ili Njemačku, već u Ukrajinu, gdje ga štiti veliki sistem.

On kaže i da je bivša Jugoslavija podijeljena u nekoliko zona, te da Slovenci i Hrvati prave putne isprave, zato što su u EU, a Crnogorci, Hrvati, Albanci i Grci nude pomorce. Podsjeća i da su južnoamerikanci vozili kokain u Nigeriju, ali da su zbog troškova, sada prešli na obale balkanskog poluostrva.

“Pošto je suviše parapolicije i paravojske u tim afričkim zemljama, i nisu mogli da se naplaćaju reketa, odlučili su se za obale Grčke, Albanije, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije. U Kopru je prošle godine zaplijenjeno pola tone kokaina. To znači da su oni podijelili teritoriju”, objašnjava Nicović.