Zbog štednje radnici izloženi povredama

    8 godina pre 121 pregleda Izvor: PV Informer

Zaštita radnika zaposlenih u rudniku olova i cinka „Šuplja stijena“, Gradir Montenegro, koji je u vlasništvu poljske kompanije VGH Boleslava, na niskom je nivou, zbog čega su učestale povrede zaposlenih, potvrđeno je za „Dan” iz više izvora.

Iz kompanije nijesu odgovorili na pitanja „Dana” koliko je do sada bilo slučajeva povreda rudara i o kakvim se povredama radilo.

Prema nezvaničnim saznanjima, poslednja povreda desila se prije nekoliko mjeseci, kada je jedan od rudara zbog ozbiljnog trovanja završio u pljevaljskoj bolnici, jer nije imao adekvatnu zaštitnu opremu koja je neophodna za takva i slična radna mjesta. I ranijih godina u istom rudniku dogodilo se više slučajeva povređivanja rudara, koji su naknade štete ostvarivali sudskim putem.

Iz Uprave za inspekcijske poslove nijesu odgovorili na pitanja u kojoj mjeri se taj rudnik kontroliše, dok je inspektor za rudarstvo Draško Marković kazao da nije ovlašćen da daje izjave.

Sa druge strane, iz Rudnika „Šuplja stijena“ tvrde da je zaštita radnika adekvatna, te da zapošljavaju ukupno 143 rudara, od kojih je 131 na neodređeno vrijeme. Tvrde da je Institut za raz-voj i istraživanje u oblasti zaštite na radu iz Podgorice uradio akt o procjeni rizika na radnom mjestu, izvršeno je ispitivanje uslova radne sredine (fizičke, hemijske, biološke štetnosti i mi-kroklima) i ugovorena saradnja sa istom institucijom po pitanju obavljanja stručnih poslova zaštite i zdravlja na radu.

U saradnji sa Crvenim krstom obučen je određeni broj zaposlenih za pružanje prve pomoći. Shodno Zakonu o zaštiti na radu, svim zaposlenima je obezbijeđena propisana oprema zaštite na radu. Redovne sistematske preglede obavljamo u saradnji sa JZU Dom zdravlja Pljevlja – naveli su iz Gradir Montenegra.

Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“, koji je počeo sa radom 2010. godine, bio je u rukama Veselina Pejovića, koji je rudnik prodao poljskoj kompaniji VGH Boleslava.

Radi se o trenutno jedinom aktivnom rudniku u Evropi u kome se eksploatišu rude olova i cinka na površinskom kopu. U samom mjestu Šula, u neposrednoj blizini kopova, nalazi se floa-tacioni sistem, gdje se vrši odvajanje rude i njeno mljevenje, a potom se koncentrat rude kamionima transportuje u Poljsku.