ZBOG NEMAŠTINE, BROJNI PLJEVLJACI NIJESU NI OSJETILI PRAZNIČNU EUFORIJU

    7 godina pre 89 pregleda Izvor: dan.co.me

Da je i socijalna i ekološka situacija u Pljevljima sve lošija, svjedoči i to što u mnogim preduzećima duguju plate zaposlenima, kao i to što se 31. decembra u ponoć od jake i guste magle nije mogao vidjeti vatromet koji je ispaljen u centru grada u čast Nove 2018. godine. Malo je bilo Pljevljaka koji su izašli na ulicu da proslave Novu godinu. Vremena kada se slavilo davno su prošla, tako da je doček organizovan jedino u hotelu „Franca“, a na Trgu 13. jul lokalni muzičari su svirali u gustoj magli pred nekoliko desetina mlađih sugrađana. Oni koji nisu primili plate u u susret praznicima nemaju mnogo razloga za slavlje… Među njima su svakako i zaposleni u RTV Pljevlja.

Trenutno se zaposlenima u Radio televiziji Pljevlja duguje šest zarada i ne vjerujem da će plate biti isplaćene prije Božića, kazao nam je predsjednik jednog od sindikata u ovoj kući Miko Mitrović, ističući da zaposlenima u toj kući, stoga, i nije do slavlja.

Kaže da su radnici opterećeni finansijskim problemima i da je teško vidjeti ih i da se smiju, a kamoli da pjevaju i igraju.

I u „Vektri Jakić“ plate kasne četiri mjeseca, dok u „Optel Vektri“ više niko sa sigurnošću i ne zna koliko zarada im poslodavac duguje. Dug je nešto manji od četrdeset plata, koliko je ranije bilo, ali se i dalje kasni sa isplatom zarada.

U lokalnim preduzećima najbolja situacija je u „Vodovodu“ gdje su novembarsku platu primili 20. decembra prošle godine, a decembarsku očekuju oko 20. januara. Predsjednik opštine Mirko Đačić je sa konferencije za štampu poslao ohrabljujuću poruku da će plate za decembar zapolenima u lokalnoj upravi i javnim ustanovama biti isplaćene tokom ove sedmice.

Situacija je veoma loša u lokalnom preduzeću „Grijanje“ gdje kasni isplata pet plata, ali i u Agenciji za stambeno- poslovni fond, u kojoj su u decembru primili avgustovsku platu.

Daleke 1987. godine u Pljevljima je bilo 12.000 radnika i svi su redovno primali zarade. U svakom ugostiteljskom objektu bio je organizovan doček Nove godine. Krajem devete i početkom desete decenije desila se promjena, kada je izvršena centralizacija vlasti i kada je sva ekonomska moć prenijeta u Podgoricu, odnosno data Vladi Crne Gore. Sada u Pljevljima radi oko šest hiljada osoba, mnogi mjesecima bez plate, a svega oko hiljadu i po radnika je uključeno u direktnu proizvodnju, dok je 1987. godine toliko bilo u javnom sektoru, a više od deset hiljada u proizvodnji, navodi se u saopštenju Mreže nevladinih organizacija sjevera, uz napomenu da je posebno teško i to što su Pljevljaci pritusnuti brojnim ekološkim problemima.

U ponoć, 31. decembra, ispaljen je vatromet sa zgrade Radio televizije Pljevlja, ali ga izuzev kamere lokalne televizije niko drugi nije mogao snimiti. Jaka i gusta magla sakrila je vatromet od građana Pljevalja, navodi se u saopštenju pomenute organizacije.