Zbog diskriminacije pri zapošljavanju 70 pritužbi

    3 sata pre 38 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Ilustracija-

Najveći broj pritužbi na diskriminaciju podnijetih Zaštitniku ljudskih prava i sloboda u prošloj godini odnosio se na oblast rada i zapošljavanja – 70, dok je u 137 predmeta okončanih do kraja oktobra diskriminacija ili povreda prava utvrđena u 51 slučaju.

Podaci Zaštitnika po pritužbama zbog diskriminacije u periodu od 1. januara do 31. jula 2024. godine pokazuju da su u tom periodu u radu imali 178 pritužbi, od kojih je u 66 predmeta meritorno odlučeno, dok je u 51 predmetu utvrđena diskriminacija i/ili povreda drugog prava i dato je 99 preporuka. Kako je navedeno, 116 pritužbi primljeno je u 2024. godini do 31. jula, 56 pritužbi je preneseno iz 2023, dok je šest pritužbi preneseno iz 2022. Zaštitnik je do 31. oktobra okončao rad na šest predmeta iz 2022. godina, 46 iz 2023. i 85 iz 2024. Najveći broj pritužbi u prošloj godini podnijeli su muškarci – 67, a najveći broj pritužbi stigao je iz Podgorice – 59.

– Od 137 predmeta okončanih do 31. oktobra, u 66 predmeta je donijeto mišljenje sa meritornim stavom, od čega je u 51 predmetu utvrđena diskriminacija ili povreda drugog prava i dato je 99 preporuka, dok u devet predmeta nije utvrđena povreda. U šest predmeta je donijeto mišljenje sa ukazivanjem. U isto toliko predmeta podnosioci su upućeni na druga pravna sredstva zaštite, dok je osam predmeta okončano spajanjem. U 15 predmeta Zaštitnik nije postupao zbog nenadležnosti. U 18 predmeta je obustavljen postupak – pokazuju podaci iz izvještaja zaštitnika ljudskih prava Siniše Bjekovića.

Osim pritužbi iz oblasti rada i zapošljavanja, u 15 predmeta je prigovarano postupcima pred organima javne vlasti, u području pristupa dobrima i uslugama podnijeto je 11 pritužbi, za oblast obrazovanja – osam; u postupcima pred pravosudnim organima – sedam, za oblast sporta – pet, unutrašnjih poslova i policijskog postupanja – tri, socijalne zaštite, rodno zasnovanog nasilja, zdravstvene zaštite – po dvije.

Prosječno trajanje suđenja 299 dana

Pred crnogorskim sudovima je u prvoj polovini godine evidentirano 20 tužbi čija je vrsta spora diskriminacija, dok je 27 predmeta prenijeto iz prethodne godine. Od ukupno 47 predmeta koji su bili u radu, završeno je 11 predmeta, od čega su tri pravosnažna. Prosječno vrijeme trajanja ovih predmeta je 299 dana.

Pred sudovima za prekršaje u istom periodu u radu je bilo 130 predmeta u kojima su prekršaji imali elemente diskriminacije. Riješena su 54 predmeta, dok je 76 predmeta ostalo neriješeno.

– Od ukupno 130 predmeta u radu, u pet predmeta je prekršaj procesuiran u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije, dok su u ostalim predmetima prekršaji procesuirani u skladu sa Zakonom o javnom redu i miru, ali su prepoznati kao prekršaji sa elementima diskriminacije. Svih pet predmeta procesuiranih po Zakonu o zabrani diskriminacije za osnov su imali seksualnu orijentaciju – navodi se u izvještaju

– Od ukupnog broja okončanih predmeta, po osnovu rase podnijeta je jedna pritužba, po osnovu nacionalne pripadnosti podnijeto je 18 pritužbi, od čega je u 10 predmeta utvrđena diskriminacija i/ili povreda drugog prava i date su preporuke. Po osnovu društvenog ili etničkog porijekla podnijeto je pet pritužbi, od čega su u dva predmeta utvrđene povrede i date preporuke, dok je jedan predmet okončan ukazivanjem. Po osnovu jezika podnijeta je jedna pritužba i u tom predmetu je utvrđena povreda. Diskriminaciji po osnovu vjere ili uvjerenja prigovarano je u tri predmeta, od čega je jedan predmet okončan ukazivanjem. Po osnovu političkog ili drugog mišljenja podnijeto je sedam pritužbi, od čega je u tri predmeta utvrđena povreda – navodi se u polugodišnjem izvještaju.

U 20 okončanih predmeta prigovarano je diskriminaciji po osnovu pripadnosti grupi ili pretpostavke o pripadnosti grupi, političkoj partiji ili drugoj organizaciji, pa je u 11 predmeta utvrđena diskriminacija i/ili povreda drugog prava, dok je jedan predmeta okončan ukazivanjem.