Redakcija portala je od Veselina Sekulića, vd direktora DOO „Vodovod“-Pljevlja dobila informaciju da je završena tenderska procedura za prijavljivanje, za odabir izvođača radova na izgradnji savremenog postrojenja za preradu pitke vode „Bogiševac“. Na tender se javilo 5 renomiranih firmi na zadovoljstvo nadležnih iz lokalne uprave Pljevlja, a postupak vrednovanja ponuda je u toku. Opština Pljevlja je u okviru Kapitalnog budzeta opštine Pljevlja za 2021. godinu odredila sredstva u iznosu od 490.000 eura za izgradnju postrojenja za preradu pitke vode „Bogiševac“.
Jugoštica izbija iz pećine, a izvor je udaljen 7,5 km od Pljevalja. Ovo je prvi izvor koji je kaptiran za potrebe vodosnabdjevanja u Pljevljima, još 1886. godine. Paralelni cjevovod do rezervoara Bogiševac je položen 1981. godine. Voda izvora Jugoštica gravitaciono dotiče do rezervoara Bogiševac. Iz rezervoara Bogiševac se snabdjeva viša zona potrošnje (V2). Rezervoar je sagrađen 1980. godine i nalazi se u širem centru Pljevalja. Obezbeđuje vodosnabdijevanje više zone (V2).
Izgradnjom novog pogona viša gradska zona će dobiti snadbjevanje kvalitetnom vodom tokom čitave godine. U okviru izgradnje pogona predviđena je kompletno nova fabrika za pitku vodu, od filtriranja vode, pješčanih filtera, taloženja vode i svega ostalog što je potrebno za kvalitetnu preradu vode. Praktično dobiće se nova fabrika, poput one na Pliješi, samo manjeg kapaciteta, što će na Bogiševcu obezbjediti protok vode od 25 litara u sekundi.
Završena je tenderska procedura za još 3 gradske ulice koje su izabrane za ovu godinu za rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže i ostalo je da se izvrši vrednovanje ponuda, kroz sprovođenje zakonske procedure. Ono što je sigurno je da je interesovanje firmi za ovaj posao takođe bilo veliko i javile su se takođe renomirane firme.
Rekonstrukcija kompletne vodovodne i kanalizacione mreže u ulici Oslobođenja će biti odrađena od Kamenog mosta pa do Saveza, ukupne dužine 600 metara, tender je završen, a izbor izvođača u toku, kao i za Ostrošku ulicu (Dolovi 3). Treću ulicu Vuka Karadzića na izmjeni vodovodne mreže kod osnovne škole „Ristan Pavlović“ radiće Pljevaljski „Vodovod“ koji je završio radove na rekonstrukciji vodovodne mreže u Zlatiborskoj ulici i očekuje se njeno asvaltiranje, a radiće i radove na zamjeni vodovodne mreže u Boračkoj ulici, od osnovne škole „Salko Aljković“ do Jalije. Planirano je da se rekonstrukcija ove dvije ulice u blizini škola završi u vrijeme školskog raspusta. Opština Pljevlja finansira radove na rekonstrukciji vodovodne i kanalizacione mreže u svih 5 ulica.
Tender za dodatne radove na Pogonu za prečišćavanje otpadnih voda u Židovićima u iznosu od 270 hilada eura je završen i nije bilo zainteresovanih firmi. Raspisaće se novi tender sa djelimično izmjenjenom tenderskom procedurom. Što se tiče posla na odvajanju atmosverske od fekalne kanalizacije u gradu u ovoj godini će se raditi na projektnoj dokumentaciji. Radi se o veoma zahtjevnom poslu koji će zahtjevati velika materijalna sredstva, po čijem završetku će se obezbjediti i mogućnost normalnog rada Pogona za prečišćavanje otpadnih voda u projektovanim okvirima.
Postoji mogućnost realizacije posla i na vodovodu „Breznica“ u saradnji opštine Pljevlja i Vlade Slovenije. Breznica je izvor koji izbija iz pećine. Uz vodozahvat je neposredno posle II svetskog rata izgrađena istoimena pumpna stanica. Vrši vodosnabdijevanje niže zone potrošnje (N1). Prvobitna namena ove stanice je bila da zahvaćenu vodu Breznice podiže u rezervoar Breznica, odakle je voda gravitacijom oticala u nižu zonu vodosnabdjevanja. Prilikom puštanja u rad PPV Pliješ, R Breznica je isključen iz sistema, tako što je ostavljeno da PS Breznica potiskuje vodu direktno u distribucioni sistem (nižu zonu). Od tada se niska zona snabdeva iz rezervoara Pliješ N i direktno iz pumpne stanice Breznica.
Posjeta ambasadora Slovenije opštini Pljevlja je predviđena za kraj mjeseca jula kad bi se u razgovoru sa čelnicima lokalne uprave mogle konkretnije definisati mogućnosti rekonstrukcije vodovoda „Breznica“ u kojoj bi po polovinu sredstava uložile opština Pljevlja i država Slovenija.
Pročitajte još