Завичајни музеј организује изложбу посвећену Надежди Петровић

    6 meseci pre 378 pregleda

ЈУ  Завичајни музеј Пљевља организује изложбу посвећену Надежди Петровић, једној од најзначајнијих српских сликарки с краја 19. и почетка 20. вијека, првој жени ратном фотографу, оснивачу Кола српских сестара, болничарки добровољцу у балканским ратовима и у Првом свјетском рату.

Надежда Петровић (Чачак, 12. октобар 1873 — Ваљево, 3. април 1915) је свој живот је положила на бранику отаџбине, током Великог рата, у јеку епидемије пјегавог тифуса.

Након вијек и скоро деценију од њене смрти и вијек и по од рођења,  Завичајни музеј Пљевља ће лик и дјело Надежде Петровић, представити кроз вишеструки комплексан приказ.

У уторак, 9. јула 2024. године, Музеј организује:

9️⃣:3️⃣0️⃣ часова, На Тргу 13. јул испред Дома културе – Изложбу на отвореном „Надежда Петровић“, у сарадњи са Умјетничком галеријом „Надежда Петровић“ из Чачка и Музејом и галеријом Јосип-Бера Бенковића из Херцег Новог, кроз коју се даје сазнање о Надеждином животу, о породичном животу кроз фотографије и о сликарском раду и дјелима.

2️⃣0️⃣:0️⃣0️⃣ часова, у галеријском простору Музеја – Изложбу „Надежда Петровић: без боје“ у сарадњи са Народним музејом Србије, гдје ће по први пут публици у Црној Гори, бити приказани оригинални радови који показују умјетничку вјештину и начин на који је умјетница користила линију и форму, без употребе боје. Иако цртеж није био примарни фокус Надеждиног интересовања, у својим радовима ове врсте она показује спонтаност, лакоћу, свјежину и суптилност израза. Цртежи су настали у периоду од 1894. до 1912. године и груписани у три цјелине, приказују Надежду у једном другачијем свијетлу од оног сликарског на који смо иначе навикли.

2️⃣0️⃣:3️⃣0️⃣ часова, у истом галеријском простору – биће приказана монодрама „Надежда Петровић“, својеврстан времеплов смјештен у соби ваљевске болнице, режија Божидар Ђуровић, у извођењу глумице Биљане Ђуровић, која је за ову улогу добила више признања и награда.

Завичајни музеј Пљевља позива све љубитеље  умјетности да им се придруже на свечаном отварању ових изложби, путем којих ће упознати умјетнички развој аутентичне и непоновљиве родоначелнице српске модерне  умјетности.