Zatvaraju se ugostiteljski objekti u Podgorici, Cetinju, Herceg Novom, Nikšiću, Ulcinju i Kotoru

    4 godine pre 555 pregleda Izvor: cdm.me

Zbog velikog broja oboljelih biće zabranjen rad ugostiteljskih objekata i u Nikšiću, Cetinju, Podgorici, Cetinju, Herceg Novom, Ulcinju i Kotoru, saopštio je na današnjoj konfernciji za medije državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić.

Istakao je da se to ne odnosi na goste smještene u hotelima, gdje je dozvoljena priprema i izdavanje hrane po porudžbi.

“Nadamo se da ćemo poslije ovih mjera u pomenutim gradovima imati bolju epidemiološku sliku”, istakao je Bajić.

Rast broja oboljelih nakon praznika

Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić rekao je da je  od 8. do 14. februara zabilježen porast broja oboljelih, ali i broja testiranih.

“Procenat pozitivnih testova je između 25 i 30 odsto. Nivo obolijevanja je u porastu, naročito poslije praznika. U posljednjoj sedmici broj oboljelih je 523, a sedmicu prije toga je bio 510. U posljednjoj sedmici preminule su 52 osobe. Najavili smo i pooštravanje mjera kako bi spremnije dočekali ljetnju sezonu”, rekao je Galić.

Očekuje da građani poštuju mjere koje su propisane i ne okupljaju se po privatnim objektima.

“Pošto smo dobili informacije da se održavaju kućne žurke zamolio bih građane da shvate da je i to jedan od indikatora ovolikog broja inficiranih”, istakao je Galić.

U KCCG životno ugroženo 45 pacijenata

Direktorka Kliničkog centra Ljiljana Radulović rekla je da je 45 pacijenata u Kliničkom centru životno ugroženo.

“U Internoj klinici hospitalizovano je 60 pacijenata. Na ostalim klinikama je osam Covid pozitivnih pacijenata, koji se inače liječe zbog neke druge dijagnoze. Jedini pacijent koji je bio u Institutu za bolesti djece je otpušten u odličnom stanju i više nema nijedan pedijatrijski pacijent koji se liječi od koronavirusa”, rekla je Ljiljana Radulović.

U toku komunikacija o donaciji Adriatic propertiesa

Bajić je, odgovarajući na pitanje o donaciji Adriatic propertiesa, istakao da su mejlom dobili upit te kompanije i odmah ga proslijedili Institutu za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore.

“Taj kontakt je i dalje u toku, koliko smo mi informisani. Institut traži informacije potrebne da se odobri takva vrsta donacije, odnosno da se ispitaju uopšte svi ti preduslovi koji je potrebno da se zadovolje za jednu takvu donaciju”, naveo je državni sekretar.

Britanski soj već duže u Crnoj Gori

Kada je riječ o novom, britanskom soju koronavirusa, Galić ističe da su došli do podatka da osobe iz Crne Gore kojima je potvrđena ta varijanta virusa nisu bile na putovanjima, što implicira da u zemlji ima veći broj inficiranih tim sojem.

On je dodao da se taj soj vjerovatno već duže nalazi u Crnoj Gori.

“Što bi nam vjerovatno ukazivalo na ovoliko velike stepene incidijencije obolijevanja i umiranja”, rekao je direktor IJZ i podsjetio da je taj soj do 50-70 odsto zarazniji.

Istakao je i da u Crnoj Gori nema podataka o većoj smrtnosti.

“Ali ono što je opasno što se epidemija ubrazava”, kazao je.

Galić je naglasio da sada, kada je prisustvo novog virusa potvrđeno u Crnoj Gori, više neće slati uzorke u Njemačku, jer se rezultati dugo čekaju i skupo je.

“Mi smo šampioni u nepoštovanju mjera”

On je rekao da su predlagali i zatvaranje granica, ali da to nije izazvalo ovoliku epidemiju.

“Na lokalnom nivou je, prije svega, došlo do prenosa virusa”, kazao je direktor IJZ.

Kako je dodao, od građana zavisi da li će biti uvedene strože mjere.

“Ne samo da smo šampioni u incidencijama, već smo šampioni i u nepoštovanju mjera, bilo kojih mjera i bilo ko da ih je donio, mi smo šampioni u tome”, poručio je Galić.

Za sada nema onlajn nastave

Galić je rekao da se u opštinama u kojima se zatvaraju lokali ne prelazi na onlajn nastavu.

To je, pojasnio je, odlučeno zbog mentalnog zdravlja djece.

Vakcine iz Srbije dio bilateralnih pregovora

Na konferenciji je istaknuto i da vakcine iz Srbije stižu u 18 časova.

Na pitanje zbog čega one nisu dio donacije, nego bilteralnih pregovora, Bajić je odgovorio da je sve jasno i objašnjeno.

“Razgovori i pregovori dvije vlade sa proizvođačima vakcina, situacija oko globalne nestašice uslovila je saradnju sa zemljama u regionu. Saradnja između ministarstava zdravlja Crne Gore i Srbije traje mjesecima. Mene kao ljekara interesuje da te vakcine dođu i da krenemo da vakcinišemo prioritetne grupe stanovništva”, dodao je Bajić.