Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je da se od sjutra do 2. avgusta privremeno zabranjuje rad diskoteka, noćnih klubova na otvorenom i u zatvorenom. Ukoliko epidemiološka situacija tada bude povoljnija, kako je kazao, navedeni objekti počinju sa radom, za one koji su vakcinisani u cjelosti, ili su dobili prvu dozu. Takođe i za one koji posjeduju negativan PCR test, ili dokaz da su preboljeli COVID 19- da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa. Zabranjuju se masovna okupljanja u zatvorenom.
Galić je na konferenciji za medije kazao da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori i dalje povoljna, što je konstatovala i Svjetska zdravstvena organizacija, ali poziva na oprez.
“Od petka, 23. jula do ponedjeljka, 2. avgusta privremeno se zabranjuje rad diskoteka, disko klubova/barova i noćnih klubova/barova, na otvorenom i u zatvorenom prostoru”, kazao je Galić.
Očekuje da će noćni klubovi i diskoteke, ukoliko epidemiološka situacija bude povoljna, od 2. avgusta ponovo početi da rade.
“Ali samo za one koji su u cjelosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu; ili posjeduju negativan PCR test; ili posjeduju dokaz da su preboljeli korona virus: (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa)”, objašnjava Galić.
Zabranju se žurke i muzički festivali, kao i bilo kakvo masovno okupljanje u zatvorenom prostoru.
“Takođe očekujemo da će i ova okupljanja od avgusta opet biti dozvoljena ali samo za one koji su: u cjelosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu; ili posjeduju negativan PCR test; Ili posjeduju dokaz da su preboljeli korona virus: (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa)”, navodi Galić.
Najavljuje da će od 2. avgusta boravak u unutrašnjem prostoru ugostiteljskih objekata biti omogućen samo onima koji su u cjelosti vakcinisani ili su dobili prvu dozu; ili posjeduju negativan PCR test ili posjeduju dokaz da su preboljeli korona virus (da je prošlo manje od 180 dana od pozitivnog PCR testa).
“Ni u jednom od ovih slučajeva ne prihvataju se ni brzi negativan antigenski test niti test na antitijela”, upozorava Galić.
Muzika uživo unutar ugostiteljskih objekata zabranjena
Podsjeća da je izvođenje muzike uživo unutar ugostiteljskih objekata zabranjeno od ranije i zahtijeva dosljedno poštovanje ove mjere.
“Muzika uživo može da se izvodi na baštama terasa i lokala na otvorenom do ponoći uz dosljedno poštovanje svih ostalih epidemioloških mjera. Ukoliko se, međutim, nastavi trend probijanja termina i ako se nastavi izvođenje muzike uživo unutar ugostiteljskih objekata, sa kažnjavanja ćemo, bez davanja nove prilike, preći na totalnu obustavu i zabranu izvođenja i emitovanja muzike uopšte”, upozorava Galić.
Još jednom moli da se propisane epidemiološke mjere beskompromisno poštuju kako bi izbjegli dalja, još obimnija ograničenja.
“U tom smislu, posebnu odgovornost ima Uprava za inspekcijske poslove. Podsjećamo da na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, između ostalog, ima zakonsko utemeljenje da zatvara objekte koji krše mjere od tri do 30 dana”, podsjeća Galić.
Još jednom poziva građane da se vakcinišu kako bi sebi obezbijedili imunitet.
“Osim što će izbjeći najteže oblike bolesti, očekujemo da će upravo oni koji su vakcinisani u predstojećem periodu biti u prednosti”, poručuje Galić.
Ilir Harasani, direktor Uprave za inspekcijske poslove kaže da su mjere donesene sa ciljem čuvanja ljetnje sezone.
“Kontrole će se vršiti po novim mjerama. Kontrolisaćemo i da li je muzika samo do 12 časova, kao i nošenje maski. Najteža situacija je u Budvi”, kazao je Harasani.
Na pitanje koliko rješenja o samoizolaciji je Uprava napisala od jula, Harasani kaže da nema taj podatak.
Pročitajte još