Kako CNN piše u analizi, odluka Donalda Trampa da iznenada objavi tromjesečnu pauzu novih carina otkrila je njegov prag političke izdržljivosti: tačno nedjelju dana.
„Počeli su da kukaju“, rekao je Tramp, komentarišući kritike koje su se posljednjih dana spustile na Bijelu kuću, a zatim dodao: „Postali su nervozni, uplašeni“.
Čak i za predsjednika poznatog po naglim preokretima, juče je bio dramatičan dan, piše Index.hr. Tramp je najavio pauzu u vezi sa dugo najavljivanim carinama samo dan nakon što ih je vatreno branio, dok je njegov najviši trgovinski predstavnik istovremeno svjedočio na Kapitol Hilu o prednostima tih istih carina — očigledno nesvjestan da se njegov šef sprema da ih odbaci.
Rojters: Presudili potresi na tržištima i rasprodaja obveznica
Kako navodi Rojters, Trampovo iznenadno povlačenje carinskih mjera rezultat je iznenadnih i dramatičnih preokreta na globalnim finansijskim tržištima, koja su dodatno destabilizovana novim carinama. Berze su za samo nekoliko dana zbrisale trilione dolara vrijednosti, a rasprodaja državnih obveznica SAD izazvala je uzbunu u Vašingtonu, navodi agencija.
Fajnenšel tajms navodi da je povlačenje podstaknuto pritiskom poslovnih krugova, Republikanske partije i finansijskog sektora, koji sve češće upozoravaju na štetu po američku ekonomiju.
U članku FT se navodi da je Trampova odluka rezultat straha od političkih i tržišnih troškova, ali i pokušaja da se ispravi politički štetni kurs bez potpunog priznanja poraza. FT takođe podsjeća da administracija pokušava da ovu odluku prikaže kao taktiku pregovaračkog pritiska, iako je mnogi analitičari vide kao znak nesigurne i reaktivne politike.
CNN: Tržište obveznica je presudilo trgovinskoj politici
Trampa prethodnih dana nije pokolebao ni pritisak republikanaca, poslovnih lidera i prijatelja, ponavljao je da „NIKAD NEĆE PROMIJENITI POLITIKU“. Ali nakon oštre rasprodaje američkih državnih obveznica, koja je uznemirila čak i najbliže savjetnike, postalo je jasno da su ekonomske posljedice ozbiljnije nego što su mnogi predviđali, navodi CNN.
Prema izvorima upućenim u situaciju, ministarstvo finansija je bilo ključno za preokret. Ministar Skot Besent je juče lično izrazio zabrinutost Trampu, a ranije tog dana predsjednik je upozoren na ubrzanu rasprodaju američkih obveznica – što inače ne bi trebalo da se dešava u vremenima nestabilnosti, kada se očekuje potražnja za sigurnom imovinom.
A telefonske linije Bijele kuće su „gorjele“. Pozivi iz poslovnog svijeta i političkih krugova usmjerili su Trampovu pažnju posebno na tržište obveznica. Posebno se istakla šefica kabineta Suzi Vajls, pokušavajući da objasni Trampu da njegov politički kapital nestaje kako je berza tonula, a republikanski poslanici su dobijali sve ljutitije pozive građana.
Haos u komunikaciji
Kada je Tramp sinoć objavio da su tarife na čekanju, mnogi u Bijeloj kući su to čuli u isto vrijeme kada i ostatak svijeta – preko Truth Social. Njegov sopstveni trgovinski predstavnik Džejmison Grir, koji je u to vrijeme svjedočio pred Kongresom, nije dao nikakve naznake da se nešto mijenja.
„Izgleda da vam je šef upravo izvukao tepih ispod nogu“, rekao je Griru kongresmen Stiven Horsford iz Nevade usred saslušanja.
Tramp je novinarima priznao da odluku nije donio ranije: „Tržište obveznica je sjebano. Gledao sam to. Sada izgleda sjajno, ali sinoć sam video ljude kako postaju nervozni“.
„Pisali smo iz srca“
Sjedeći u Ovalnoj kancelariji zajedno sa sekretarima Skotom Besentom i Hauardom Lutnikom, koji su zastupali dva suprotna gledišta o tarifama, Tramp je potpisao odluku.
„Nismo imali advokate. Sami smo to napisali. Od srca. Mislim da je dobro napisano. Od srca“, rekao je Tramp.
Neubjedljiva opravdanja i nove sumnje
Besent je tvrdio da prekid nije bio poraz, već dio šire strategije: „Bilo je potrebno mnogo hrabrosti da se dođe do ove tačke. Ali istovremeno, Tramp je rekao da neke američke kompanije mogu instinktivno da se izuzmu iz tarifnog režima, dodatno zbunjujući tržišta.
Upitan da li je njegov kredibilitet narušen naglim preokretom, Tramp je rekao: „Morate biti fleksibilni. Pogledajte kako se tržišta danas mijenjaju“.
Strah od kolapsa ekonomskog povjerenja
Juče ujutro, ekonomski tim Beijle kuće bio je fokusiran na dramatičan pad tražnje za američkim obveznicama. Prvo izdanje nakon objavljivanja novih tarifa prošlo je loše. Neki analitičari smatraju da su strane zemlje namjerno izbjegavale kupovinu američkog duga.
Pošto prihodi od obveznica finansiraju programe koje poreski prihodi ne pokrivaju, pad je izazvao ozbiljnu zabrinutost da je Trampova širi plan potkopan.
Ključne izjave koje su uticale na odluku
Besent je pokušao da umiri javnost na televiziji rekavši da su „takvi pokreti neprijatni, ali normalni“, ali je njegov privatni razgovor sa Trampom rekao drugačije. Predsjednik je, kažu izvori, intenzivno pratio šta se o njemu priča, a među najvažnijim momentima je nastup Džejmija Dajmona, šefa JPMorgana, koji je za Foks biznis rekao da je „recesija vjerovatan ishod“ trgovinskog rata.
„Tržišta nisu uvijek u pravu, ali ponekad jesu“, rekao je Dimon.
Ne priznati poraz i preokrenuti narativ
Tramp je juče pokušao da iskoristi kratkoročni berzanski skup kao svoju pobjedu, ne pominjući rekordne gubitke iz prethodne nedjelje. On je svoju odluku prokomentarisao ispred Bijele kuće.
„Tako je to u finansijama. Morate znati da se prilagodite“, rekao je on novinarima aludirajući na berze.
You must be logged in to post a comment.