Sirova nafta u rafinerijama može da postane jedan od brojnih proizvoda, kao što su lož ulje, benzin, dizel ili kerozin. Rafinerije mogu da proizvode određen broj ovih proizvoda u isto vrijeme, ali često biraju da najviše proizvode gorivo za kojim u tom trenutku postoji najveća potražnja.
To često znači da je prioritet u proizvodnji benzin za putničke automobile u odnosu na dizel koji najviše koriste komercijalna vozila. Kada je ponuda dizela manja, cijena logično raste, piše nova.rs.
U jednom trenutku godine, rafinerije se fokusiraju na proizvodnju lož ulja, koje je slično dizelu. U ovom momentu, obično prije početka zime, postoji više dizel goriva na tržištu i cijena obično pada. To nije uvijek slučaj, jer ako je zima vrlo hladna, to može da poveća potražnju za lož uljem i onda proizvodnja dizela pada, što ponovo dovodi do povećanja cijene.
Što se tiče aktuelne geopolitičke situacije, i ona je znatno uticala na rast cijene dizela. Uvoz dizela iz Rusije u Evropu je znatno smanjen ove godine, što je dovelo do manje ponude i rasta cijena. Pored toga, štrajk radnika rafinerija u Francuskoj ušao je u treću nedjelju, što dodatno opterećuje tržište dizel goriva u Evropi.
Pročitajte još