Zakazivanje pregleda i dalje problem

    1 dan pre 44 pregleda Izvor: dan.co.me

Državna revizorska institucija zahtijeva da Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa domovima zdravlja, izvrši analizu i dâ predlog za poboljšanje sistema Centralnog zakazivanja u odnosu na ograničenja i zabrane zakazivanja specijalističkih i dijagnostičkih pregleda u informacionom sistemu Kliničkog centra Crne Gore.

To se navodi u izvještaju o kontroli realizacije ranijih preporuka datih u Izvještaju o reviziji Integralnog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS,) segment „Zakazivanje ljekarskih pregleda kroz zdravstveni sistem“. Nadležni kolegijum DRI zaključio je da je status preporuka datih 8. aprila 2024. godine ostao isti do danas: realizovana je jedna, a dvije djelimično.

Preporuke koje su ocijenjene kao djelimično realizovane odnose se na analizu primjene Centralnog zakazivanja i davanja predloga za poboljšanje sistema u odnosu na ograničenja i zabrane zakazivanja specijalističkih i dijagnostičkih pregleda, postavljene u informacionom sistemu KCCG i na preduzimanje radnji ministarstva u rješavanju problema uočenih u vezi sa prenosom izvještaja ljekara specijalista iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite.

DRI je utvrdila da je subjekt revizije sproveo određene aktivnosti u vidu pilot- projekta koji se realizuje na dvije klinike.

– Potrebno je da Ministarstvo zdravlja, nakon završetka pilot-projekta, dostavi DRI dalje korake za poboljšanje sistema centralnog zakazivanja, analizu i rezultate pilot-projekta, kao i predloge i sugestije za unapređenje sistema centralnog zakazivanja na svim klinikama, uz novu prateću dokumentaciju, a radi uvjeravanja u realizaciju preporuke – navodi se u izvještaju DRI.

Iz Ministarstva zdravlja su izvijestili DRI da je u toku tromjesečni pilot-projekat „Zakazivanje prvih pregleda i kontrolnih pregleda“, koji je započeo u septembru 2024. godine i trajaće tri mjeseca, u okviru kojeg su razdvojeni i otvoreni dodatni termini za prve kontrolne i redovne kontrolne preglede.

– Prve kontrolne preglede zakazuju isključivo ljekari na sekundarnom i tercijarnom nivou i pacijent ne mora da ide kod izabranog doktora da bi dobio ovaj termin. Na ovaj način omogućena je dostupnost prvih kontrolnih termina, koji su izuzetno važni. Dodatno, redovni kontrolni pregledi se, umjesto na tri mjeseca, otvaraju na šest mjeseci, kako bi se omogućilo da svaki pacijent dobije termin. Uvedeno je i da se termini otvaraju mjesečno umjesto na svaka tri mjeseca, kao što je ranije bila praksa. Takođe, reorganizovan je rad ambulanti u KCCG. Na taj način se prvi pregledi i prvi kontrolni pregledi, koji imaju prioritet, razdvajaju od ostalih pregleda, redovnih kontrolnih pregleda. Cilj ovog projekta je postizanje transparentnih lista čekanja, kako bi svi pacijenti mogli da dobiju termine na vrijeme. Ipak, u implementaciji pilot-projekta primijećeno je da se ovi termini nerijetko iskoriste i za redovne kontrole (a ne i za predviđene prve preglede i prve kontrolne preglede), zbog čega se sistem prati, a ljekari edukuju o promjenama koje se rade. Nedostatak je da se ne poštuje u dovoljnoj mjeri zakazivanje prvih i redovnih kontrolnih pregleda. Jedan od najvećih problema je nepojavljivanje pacijenata na zakazane termine – ukazali su iz Ministarstva zdravlja.

Zaključak kolegijuma je da Ministarstvo zdravlja treba da do 30. juna 2025. godine dostavi DRI dodatnu dokumentaciju, dokaze i obrazloženja, kao i novi izvještaj o realizaciji preporuka za preporuke koje zahtijevaju dalje praćenje.

Prenos otpusnih lista u nekim slučajevima neuspješan

DRI je naložila Ministarstvu zdravlja da preduzme radnje, u skladu sa svojim ovlašćenjima, kako bi se otklonili uočeni problemi vezani za prenos otpusnih lista i izvještaja ljekara specijalista iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite, kako bi bili dostupni izabranim doktorima.

– Na osnovu dostavljene dokumentacije utvrđeno je da je navedena preporuka djelimično realizovana. Naime, u dostavljenim statističkim izvještajima se vidi da je prenos otpusnih lista u potpunosti uspješan, ali da i dalje postoje izvještaji ljekara specijalista čiji je prenos iz informacionog sistema KCCG u informacioni sistem primarne zdravstvene zaštite neuspješan. Stoga treba nastaviti sa daljim praćenjem realizacije ove preporuke – zaključeno je u izvještaju DRI.