Zajedničkim djelovanjem do povjerenja građana u digitalna rješenja

    3 godine pre 320 pregleda Izvor: gov.me

Digitalizacija je proces koji se ne odnosi samo na javnu upravu, već na cijelo društvo i nije dovoljno samo ponuditi usluge u digitalnoj formi, već je potrebno planiranim akcijama svih aktera upostaviti povjerenje građana i građanki u digitalna rješenja.

Državna sekretarka u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, Marina Banović, gostujući u jutarnjem programu Televizije Crne Gore, kazala je da je jedan od osnovnih zadataka Ministarstva da učini benefite digitalizacije dostupnim svim građanima.

foto: Ministarstvo

„Pravićemo programe kako bi i naši stariji građani i oni koji žive u područjima koja su nepokrivena internetom bili u prilici da koriste benefite digitalizacije. Digitalizacija za građane i građanke znači jednostavniji pristup kada su u pitanju usluge javne uprave, ali i uslugama bilo koje vrste. To je proces koji se ne odnosi samo na javnu upravu, već na cijelo društvo“, objasnila je Banović.

Jedini način da se proces kvalitetno dovede do kraja je, kako smatra, da se svi udruže, i proizvedu smjernice u okviru Strategije digitalne transformacije, Zakona o elektronskom dokumentu, Strategije sajber bezbjednosti, Programa privlačenja digitalnih nomada, ali i drugih aktivnosti i važnih strateških dokumenata.

„Sama izrada dokumenata je trajala šest-sedam mjeseci. Imamo još mjesec rada, a nakon toga se pristupa realizaciji dokumenata. To je teži dio posla i pred nama su, vjerovatno, tri-četiri godine intenzivnog rada da bi se ova dokumenta relizovala. Sama Strategija digitalne transformacije se kreće oko sedam operativnih ciljeva. Izdvojila bih digitalne vještine. Nije dovoljno samo proizvesti usluge u digitalnoj formi. Potrebno je da ljudi mogu to da koriste. I zato su potrebne planirane akcije svih aktera da bi se uspostavilo povjerenje građana u digitalna rješenja“, istakla je Banović.

U izradu svih strateških dokumenata od početka su, kako je rekla, uključeni privreda, civilni sektor, akademska i medjunarodna zajednica.

„Dokumenta su na javnoj raspravi. Strategija digitalne transformacije do 18. novembra, za Strategiju sajber bezbjednosti javna rasparava je završena u petak, ali svaki komentar ćemo prihvatiti i za Program privlačenja digitalnih nomada javna rasprava traje do 29. novembra“, navela je Banović.

Smatra da postoji mnogo prostora da se građankama i građanima približi i pojasni šta digitalna transformacija znači za njih i kakve benefite donosi.

„Podizanje svijesti nam je posebno značajno u dijelu sajber bezbjednosti. To je goruća tema, koja postaje sve kompleksnija, i koja može imati negativne reperkusije ne samo na naš posao, već i na naš privatni život i na naše porodice“.

Za cijeli proces digitalne transformacije, kako je kazala, veoma je važna podrška medija, naročito u procesu informisanja građana i stvaranja razumijevanja u vezi sa tim šta se može očekivati od digitalizacije i kojom dinamikom će se proces odvijati.