Zagađenost vazduha najveća ekološka prijetnja zdravlju na Zapadnom Balkanu

    5 godina pre 512 pregleda Izvor: cdm.me

Šest gradova Zapadnog Balkana nalazi se među 20 gradova sa najvišom stopom zagađenosti vazduha na svijetu, a zagađenost vazduha je ujedno i najveća ekološka prijetnja ljudskom zdravlju. Karcinom i tumor, najozbiljniji zdravstveni problemi u regionu, povezani su sa zagađenjem vazduha. Ovo dosta govori o potrebi davanja prioriteta zdravlju građana prilikom razmatranja pitanja životne sredine i odgovora na klimatske promjena, rekla je generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju RCC Majlinda Bregu.

Ona je danas u Beogradu, na panelu “Slika budućnosti: Zelen, razvijeniji Zapadni Balkan” u okviru Beogradskog sigurnosnog foruma, kazala da životna sredina i klimatske promjene nisu održivi u regionu.

“Sada kada će se Evropska unija baviti novim ‘zelenim dogovorom’ i u svijetlu razočaravajućih vijesti koje dolaze danas od Evropskog savjeta, možda bi Evropska unija životnu sredinu i klimu trebalo da smatra temeljnim pitanjima politike proširenja, odnosno politike pristupanja, s obzirom na to da zagađenost vazduha ne poznaje granice,“ rekla je Bregu i dodala da je program ekološke prihvatljivosti (‘zelena agenda’) globalni trend za kojim region ne smije zaostajati.

Balkanski barometar za 2019. godinu, istraživanje koje provodi Vijeće za regionalnu saradnju, pokazuje da čak 84 odsto građana regiona klimatske promjene smatra problemom, dok devet od 10 ispitanika smatra da je zagađenost problem u njihovoj zajednici.  S druge strane, 59 odsto privrednika reklo je da su spremni uložiti više u ekološki prihvatljiviju opremu.

Na panelu koji je vodila Sanja Nikolin iz Ženske platforme za razvoj Srbije 2014-2020. učestvovali su i Blerta Cela, zamjenica regionalnog direktora Regionalne kancelarije za Evropu i Srednju Aziju Agencije Ujedinjenih nacija za žene, Julian Popov, saradnik Evropske fondacije za klimu iz Brisela i Vlatka Matković, viši službenik za pitanja zdravlja i energetike u Alijansi za zdravlje i životnu sredinu iz Brisela.

Panelisti su nastojali da sagledaju koje su to stvarne, ali i potcijenjene mogućnosti u regionu u koje se nedovoljno ulaže u smislu skladnog i održivog ekonomskog, društvenog i ekološkog razvoja regiona Zapadnog Balkana.