Negativni prirodni priraštaj u Crnoj Gori, prema preliminarnim podacima Monstata, u prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na cjelokupnu 2020. godinu porastao je 660 odsto. Gostujući u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore, demograf Mileva Brajušković Popović, kazala je da su pored korone i socioekonomskog faktora dva ključna razloga za to – pad fertiliteta i povećano očekivanje trajanja života.
Brajušković Popović istakla je da je pitanje demografiskih problema jako kompleksni, te da podaci jesu zabrinjavajući, ali i sasvim očekivano.
„Crna Gora je zašla u postranzicionu demografsku etapu, korona ostavila veliki uticaj, i iako izuzmemo broj žrtava korone u odnosu na ukupan broj preminulih, imamo negativan prirodni priraštaj – minus 493 za prvih sedam mjeseci povde godine“, kaže Brajušković Popović.
Dodala je da kasnimo sa rješavanjem ovog pitanja, čiji korjeni vuku 45-50 godina ranije.
„Svjedoci smo i da se sve veći broj ljudi bori sa sterilitetom. Država bi kroz mjere populacione politike trebala da pomogne tim parovima. To bi trebalo da bude standard“, navela je Brajušković Popović.
Istakla je i uticaj religije, odnosno visoku sekularnost koju danas imamo.
Uloga djece, kako je navela, takođe važna.
„Danas djeca ne učestvuju u privređivanju, što je ranije bio slučaj, ali danas je visoka cijena podizanja djece“, kazala je ona uz isticanje socio-ekonomskih faktora.
Naročito alarmantni podaci su za Pljevlja i Nikšić, a Brajušković Popović navodi da su upravo socio-ekonomski faktori bili ključni za migracije iz ovih gradova.
Pročitajte još