Za tri mjeseca 113 slučajeva, policiju napali i porodično: Zabrinjavajući podaci Uprave policije

    2 sedmice pre 292 pregleda Izvor: vijesti.me

U prva tri mjeseca tekuće godine napadnuto je 113 policajaca, a zbog toga je podnijeto 13 krivičnih i 54 prekršajne prijave. Tokom prošle godine napad je pretrpjelo 477 službenika Uprave policije.

To su Vijestima odgovorili iz Uprave policije, obrazlažući da uprkos napadima ostaju posvećeni izgradnji odnosa povjerenja sa društvenom zajednicom.

“Tokom obavljanja svakodnevnih zadataka, u dinamičnom okruženju, i često puta složenim i zahtjevnim situacijama, policijski službenici se nerijetko suočavaju sa različitim vrstama izazova, uključujući i slučajeve napada na službena lica, fizički i verbalno. Prilikom sprovođenja zakonskih ovlašćenja policijski službenici u pojedinim situacijama nailaze na građane koji pružaju otpor, ometaju službene radnje ili verbalno i fizički reaguju na intervencije, prijetnjama po život i tijelo, a najčešće u situacijama kada su u pitanju narušavanje javnog reda i mira i kontrola učesnika u saobraćaju”, objasnili su iz te bezbjednosne institucije, odgovarajući na pitanja kada su njihovi službenici najčešće na meti.

67 slučajeva napada na policijske službenike izvršenih na štetu 113 policijskih službenika, koji su rezultirali podnošenjem 13 krivičnih i 54 prekršajne prijave, registrovano je od 1. januara do 31. marta 2025. godine

Prošle sedmice kolašinski policajci lišili su slobode vojnog policajca Zoran Bakić (38) iz Podgorice, koji im je pijan bježao vozilom, a kada su ga stigli prijetio im da će ih ostaviti bez posla, da se na tome neće završiti i pozivao ih da se fizički obračunaju.

Taj incident dogodio se 16. aprila popodne, na putu Mojkovac – Kolašin, a iz Uprave policije dan kasnije saopštili su da se tridesetosmogodišnjak prvobitno nije zaustavio na znak “Stop”, a potom ni na svjetlosnu i zvučnu signalizaciju.

“Prilikom kontrole vozač Z. B. se policijskim službenicima legitimisao kao pripadnik Vojne policije Vojske Crne Gore, u pokušaju da izbjegne dalje policijske mjere i radnje. Kada njegov pokušaj nije urodio plodom i kada mu je postalo jasno da će biti lišen slobode zbog prekršaja iz ZOBS-s, što mu je i saopšteno jer je alkotestiranjem kojem se potom pristupilo utvrđeno da ima 1,74 g/kg alkohola u organizmu, Z. B. je prvo počeo da negoduje saopštavajući da policijski službenici nemaju pravo da ga kontrolišu, a potom i da im prijeti da će ih ostaviti bez posla i da se na ovome neće završiti, pozivajući ih na fizički obračun. Policijski službenici su zatim priveli Z. B. u Odjeljenja bezbjednosti Kolašin. Lice nije pružalo otpor prilikom privođenja i prema njemu nijesu upotrijebljena sredstva prinude”, kazali su tog dana iz policije.

Da su na meti i u policijskim stanicama pokazuje nedavni primjer iz Šavnika, u kom je, po tvrdnjama UP, Danilo Janković (43) 19. marta ušao u policijske prostorije, vrijeđao policajca i prijetio mu.

“A zatim mu nanio više udaraca pesnicom u predjelu glave i vrata, nakon čega se udaljio u nepoznatom pravcu”.

Osumnjičen je da je počinio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti.

“U toku 2025. godine, od 1.1. zaključno sa 31. 3. 2025. godine, registrovano je 67 slučajeva napada na policijske službenike izvršenih na štetu 113 policijskih službenika, koji su rezultirali podnošenjem 13 krivičnih i 54 prekršajne prijave”, precizirali su iz UP.

Porodično napali policiju

Istog dana kada je u šavničkoj stanici policije napadnut službenik Uprave policije, 19. marta, u Rožajama je maltene čitava porodica napala policajce, pokušavajući da ih spriječe u razotkrivanju šverca cigareta.

Iz UP tada je saopšteno da su uhapšena dvojica operativno interesantnih lica, koje sumnjiče za krijumčarenje i napad na policajce – Enes Kajević (48) i Rizo Murić (41), a da se zbog napada na policajce koji su sprovodili tu akciju policija traga za Rahimom Kajevićem (34).

Tokom akcije, službenike Sektora granične policije i Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever” napali su članovi porodice Enesa Kajevića, a Murić je policiji prijetio sjekirom.

Tužilac se izjasnio da policija ne hapsi Lejlu Kajević (18), kćerku Enesa Kajevića, koja je oštetila policijsko vozilo, nakon čega je svojim automobilom blokirala prilazni put, u namjeri da onemogući dolazak vatrogasne službe, a sve kako ne bi ugasili požar koji su tokom policijske akcije Rožajci podmetnuli na svom vozilu korišćenom za krijumčarenje, već da protiv nje podnesu krivičnu prijavu.

Osim protiv nje, policija je tada podnijela krivičnu prijavu i protiv njene mlađe sestre E. K. stare 16 godina zbog sumnje da je počinila krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, ali i protiv njihovog godinu mlađeg brata.

Prošle godine 268 napada

Odgovarajući na pitanja o napadima tokom prošle godine, kazali su da je takvih slučajeva evidentirano 268, u kojima je napadnuto 477 policajaca.

“Prema evidencijama Uprave policije, tokom 2024. godine, registrovano je 268 slučajeva napada na policijske službenike, na štetu 477 policijskih službenika. Po tom osnovu podnijete su 63 krivične i 212 prekršajnih prijava”, kazali su iz UP.

Poručili su da, uprkos tome, Uprava policije ostaje posvećena izgradnji odnosa povjerenja sa društvenom zajednicom:

“Kroz transparentno postupanje, profesionalizam i saradnju, uzajamno poštovanje i razumijevanje između Policije i građana sa ciljem stvaranja bezbjednog ambijenta za život i rad svih građana, uključujući stvaranje uslova za bezbjedan i nesmetan rad policijskih službenika koji svakodnevno izvršavaju svoje zadatke u skladu sa zakonom, u uslovima povećanog pritiska, stresnim i rizičnim situacijama”.

Oni su apelovali na na pravosudne institucije da napade na službenike Uprave policije adekvatno i zakonski sankcionišu:

“Kako bi se kroz represivne mehanizme i krivično-pravne sankcije dodatno uticalo na smanjenje izvršenja krivičnih djela i prekršaja na štetu policijskih službenika tokom vršenja službenih dužnosti i obavljanja policijskih poslova”.