Za spas turizma sve opcije u igri: Turistički koridori, COVID pasoši, zdravstveni punktovi…

    5 godina pre 1456 pregleda Izvor: standard.co.me

Crna Gora je ušla u takozvanu fazu dva u doba koronavirusa. Najavljuje se ukidanje više mjera koje je donio NKT. CG ekonomija, kao uostalom i ekonomije ostalih zemalja je ugrožena, a čini se da je turizam u najtežoj situaciji. Kad tome dodamo da je CG jedna od država u kojoj mnogo toga zavisi od turizma, onda je jasno koje su razmjere problema. Na nivou Evropske unije ovih dana razgovara se o modelima turističkih putovanja, a sva je prilika da će zdravstvo imati glavnu i posljednju riječ. O mogućim rješenjima razgovarali smo sa direktoricom Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Željkom Radak Kukavičić.

Smanjenje globalnih kretanja u turizmu usled epidemije virusa COVID-19, održava se ne samo na turistički sektor u Crnoj Gori, već i u cijeloj Evropi i svijetu. Činjenica je da se  posljedice ovog epidemiološkog procesa trenutno osjećaju u svim segmentima crnogorske  turističke privrede, ali kao dominantno turistička destinacija nastojimo da obezbijedimo mehanizme kojima ćemo sprovesti adekvatne mjere koje bi tu štetu svele na minimum.

Imajući u vidu da ove vanredne okolnosti zahtjevaju pravovremen i adekvatan odgovor, Vlada Crne Gore donijela je više ekonomskih mjera čiji je cilj  pomoć privredi i zaposlenima u vrijeme pandemije korona virusa. Turizam kao naša najznačajnija privredna grana neizostavan je dio Vladinih ekonomskih mjera koje se odnose na likvidnost, stabilizaciju i očuvanje radnih mjesta. S obzirom na  mjeru ograničenja odnosno obustavljanja pružanja ugostiteljskih usluga, ovim ekonomskim mjerama se prije svega želi pomoći privrednicima da se samoorganizuju i da što spremnije dočekaju period nakon prolaska golabalne pandemije. Imajući u vidu značaj sektora turizma za crnogorsku ekonomiju, Vladin operativni štab za pomoć turističkoj privredi  koji čine predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Nacionalne turističke organizacije, Aerodroma Crne Gore, Morskog dobra, CG turističkog udruženja, Uprave policije i Privredne komore Crne Gore, trenutno priprema  poseban set mjera, kojim će se predložiti mogućnost uvođenja vaučera, kao i kreiranje povoljnih kreditnih aranžmana sa bankama i Investiciono razvojnim fondom.  

Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija kroz intenziviranu saradnju unutar sektora turizma, na domaćem i međunarodnom nivou, analiziraju kretanja na  turističkom tržištu i trenutno smo u fazi  pripreme koncepta za promociju sa kojim ćemo komunicirati ka strateški važnim emitivnim tržištima. U trenutku kada se globalni turizam suočava sa zdravstvenom krizom, želimo poslati poruku turistima da smo bezbjedna i sigurna destinacija, da mislimo na njih  i da ih očekujemo kada se stvore uslovi za realizaciju putovanja. U našem fokusu u narednom peridu biće i domaći gosti za koje se pripremaju posebni programi. Naš cilj je da animiramo građane i da ih podstaknemo na putovanja unutar zemlje.

Prisutni smo na društvenim mrežama putem kojih svakodnevno, kroz različite online aktivnosti,  nastojimo da inspirišemo dosadašnje i buduće domaće i strane turiste podsjećajući ih na bogatu turističku ponudu Crne Gore.

Šta mislite o takozvanom COVID pasošu o kojem se razmišlja u nekim evropskim instancama?

Zemlje Evropske unije se polako otvaraju i planiraju zdrastvene pasoše. Naša zemlja koja je na putu ka Evropskoj uniji razmišlja u tom pravcu, što je velikim dijelom uslovljeno epidemološkom situacijom. U tom smislu od posebnog značaja su regionalni dogovori kao i bilateralni sporazumi koji bi olakšali putovanja. Naravno masovna putovanja će biti u značajnom padu, a procjene su da će akcenat će biti na individualnim putovanjima i  na „auto destinacijama“ (drive-in), koje za Crnu Goru prije svega čine zemlje okruženja. Pored  turista koji tradicionalno dolaze u Crnu Goru,  dio turista iz zemlja okruženja koji su možda planirali putovanja u zemljama poput Italije i Španije svoju pažnju može preusmjeriti prema našoj destinaciji. Izvjesno je da će doći do određenog preusmjeravanja evropskih turističkih tokova, upravo iz tog razloga Crnu Gora pažljivo prati situaciju na emitivnim tržištima. Svakako, ne zavisi sve od Crne Gore već i od stanja i mjera koje se sprovode u državi koja je naše emitivno tržište. Još uvijek je nepoznanica kada će biti otvorene granice i kada će doći do odvijanja međunarodnog saobraćaja i to prije svega zavisi od zdravstvene situacije. Samim tim, pratićemo stav struke koja će pažljivo analizirati zdravstvenu situaciju kako kod nas, tako i na strateški važnim emitivnim tržištima i u skladu sa tim razmišljaćemo o daljim pravcima djelovanja. Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti je nedavno dalo saglasnost za otvaranje marina uz poštovanje mjera samoizolacije, te se nadamo i brzom otvaranju granica za drumski i vazdušni saobraćaj, ali nam je prije svega najvažnija zdravstvena bezbjednost naših građana i turista.

Neke zemlje najavljuju takozvane sigurnosne koridore kretanja i potpisivanja takvih protokola sa nekim državama. Da li bi CG mogla ići tim putem i koje su to države sa kojima bi mogli eventualno „odraditi“ takve protokole?

Kroz bilateralne dogovore sa zemljama regiona Crna Gora bi mogla nastojati da otvori svojevrsne turističke koridore pri tome je ključno zadovoljavanje sigurosno-zdrastvenog aspekta te će riječ epidemologa biti odlučujuća. Crna Gora će uvijek biti za zajedničku akciju rešenja za izlazak iz krize turističkog sektora uzrokovane pandemijom korona virusa, ali i za stvaranje usaglašenih programa za suzbijanje sličnih problema u budućnosti.

Da li će CG praviti neke posebne diplomatsko-zdravstvene protokole sa nekim državama kako bi turisti došli u CG?

Na sastanku ministara turizma EU, koji je organizovan na inicijativu Hrvatske kao predsjedavajuće zemlje,  zaključeno je da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize, a da se kroz protokol putovanja, koji uključuje sigurnosni i zdravstveni aspekt, napravi zajednički dokument, “pasoš COVID-19”, koji bi važio za sve zemlje EU-a pri odlasku i dolasku turista. Takođe, razgovaralo se o mogućnosti bilateralne saradnje i otvaranju  tzv.  turističkih koridora, pri čemu već postoji značajan broj zainteresovanih  zemalja, ali je pritom ključno zadovoljavanje sigurnosno-zdravstvenog aspekta, gdje glavnu riječ imaju epidemiolozi.

Sve predložene inicijative i modeli saradnje su smjernice za  pripremu naših aktivnosti i pravca djelovanja kako bi se podstakao turistički promet čim se dobiju uputstva od nadležnih epidemiloških službi.  U prilog ide i činjenica da je Crna Gora, prema analizima svjetskih zdavstvenih stručnjaka, jedna od zemalja koja je bila medju najefikasnijim i ostvaruje dobre rezultate u suzbijanju epidemije upravo zato što je brzo reagovala.  Zahvaljujući pravovremenoj reakciji Vlade i strogim mjerama koje su uvedene od strane nadležnih zdravstvenih institucija, zdravstvena situacija u zemlji je stabilna i očekujemo da ćemo, u bliskoj budućnosti, ući u finiš zaustavljanja epidemije.

Glavno prevozno sredstvo za potencijalne turiste sa strane će biti automobil što na nekin način i određuje destinacije koje bi mogle biti interesantne. To je prije svega region zbog blizine. Da li razmišljate o uspostavljanju svojevrsnih zdravstvenih punktova na graničnim prelazima ili je o tome još rano govoriti?

S obzirom na relativno mali udio domaćeg turizma, u ukupnom turističkom prometu, Crna Gora mora biti otvorena prema regionu i uopšte Evropi, naravno uz poštovanje epidemoloških ograničenja. U ovom trenutku  vjerujemo da će se turistički promet u prvoj fazi uspostaviti prije svega sa zemljama koje su imale povoljniju epidemiološku situaciju i koje će se među prvim otvoriti granice. Svakako procedure prelaska granice i uvođenje zdravstvenih ili sličnih punktova biće definisane od strane nadležnih institucija.

Koliko će biti značajno za turističku privredu to što je CG reagovala dobro u pandemiji koronavirusa i jedna je od najmanje pogodjenih država? Može li se to iskoristiti na neki način?

U ovom vremenu ekstremno visoke neizvjesnosti kada se cijeli svijet  suočava sa globalnom zdravstvenom krizom, zdravstvena bezbjednost i sigurnost su prioriteti kojima će se turisti rukovoditi pri odabiru destinacije za odmor. Zato je važno što je Crna Gora prepoznata među najuspješnijim u borbi protiv COVID-a. Imamo osnov da našim turistima pošaljemo poruku da smo sigurna i bezbjedna destinacija kako bi oni kada se stvore uslovi za otvaranje granica i realizaciju putovanja, odabrali Crnu Goru kao destinaciju za svoj odmor. Na tome će se, u prvom redu, i bazirati promotivna kampanja koju ćemo realizovati.

Izvjesno je da će turizam  doživjeti novu relanost koja će podrazumijevati niz preventivnih mjera koje će se sprovoditi od samog trenutka početka putovanja. Turistički poslenici u Crnoj Gori primjenjujući u potpunosti protokole i mjere propisane od strane nadležnih svjetskih zdravstvenih vlasti i Instituta za javno zdravlje, u dijelu koji se odnosi na bezbijednost gostiju,  biće spremni da pruže maksimalno kvalitetnu uslugu za sve koji dodju u našu zemlju.