Za rekonstrukciju mosta na Tari dodatna donacija

    7 godina pre 171 pregleda Izvor: vijesti.me

Ambasada Narodne Republike Kine obavijestila je, krajem aprila, potpredsjednika Vlade Milutina Simovića da je kineska država odlučila da obezbijedi Vladi donaciju u visini od 20 miliona kineskih juana (2,62 miliona eura) za rekonstrukciju mosta na Đurđevića Tari.

Dvije vlade su, kako se navodi u Informaciji, 13. maja 2017. godine potpisale Sporazum o privredno-tehničkoj saradnji kojim je kineska vlada potvrdila da će opredijeliti prethodnu bespovratnu pomoć u iznosu od 20 miliona juana za projekat rekonstrukcije Mosta na Đurđevića Tari. Shodno tom Sporazumu, dvije strane su 20. oktobra 2017. godine razmjenile pisma o namjerama, kojima su definisane obaveze u vezi sa izradom studije izvodljivosti projekta, čiji su troškovi izrade 940.000 juana.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma je izdalo Urbanističko tehničke uslove za rekonstrukciju Mosta. Izdati su i Saobraćajno-tehnički uslovi za izradu projektne dokumentacije, mišljenje o potrebi sprovođenja postupka procjene uticaja na životnu sredinu i preporuka Uprave za zaštitu kulturnih dobara da se svi radovi planiraju na „način kojim neće biti narušene prepoznate kulturne vrijednosti Mosta“, imajući u vidu da je u toku postupak utvrđivanja statusa kulturno dobro „Most na Đurđevića Tari“.

Kompanija CCCC je studiju izvodljivosti krajem februara 2018. godine predala Ministarstvu trgovine NR Kine, na uvid i odobrenje. U komunikaciji sa Ambasadom NR Kine u Crnoj Gori, Kabinet potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem je obaviješten da će studija izvodljivosti biti verifikovana od strane Ministarstva trgovine NR Kine najkasnije do kraja maja ili početkom juna 2018. godine i istovremeno je informisan da bespovratna sredstva u iznosu od 20 miliona juana, po osnovu Sporazuma od 13. maja 2017. godine, neće biti dovoljna za realizaciju projekta. S tim u vezi, kineska strana je predložila da se za projekat opredjele dodatna bespovratna sredstva u iznosu od 20 miliona juana, a Ambasada NR Kine je ovlašćena da sa Vladom Crne Gore, u cilju ubrzavanja sprovođenja neophodnih procedura za realizaciju donacije, što skorije potpiše novi Sporazum o privredno-tehničkoj saradnji, koji je predmet ove Informacije.

Eventualna bespovratna sredstva koja neće biti utrošena za projekat rekonstrukcije Mosta na Đurđevića Tari, mogu biti korišćenja za druge projekte. O konkretizaciji tih projekata obje strane će naknadno zaključiti odgovarajući sporazum. Sporazumom je određeno i da će Državna razvojna banka Kine i institucija koju odredi Vlada Crne Gore međusobno otvoriti beskamatni i bestroškovni račun pod imenom druge strane. Prilikom korišćenja donacije primjenjivaće se pravila Kineske razvojne banke.

Most je smješten između sela Budečevica i Trešnjica, na magistralnom putu Pljevlja-Žabljak, i svjevremeno je spadao među najveće i najljepše saobraćajne objekte u svijetu.

Veliki betonsko-lučni most projektovao je jedan od najvećih građevinskih stručnjaka tog vremena Mijat S. Trojanović. Građen je u periodu od 1938. do 1940. godine. Dugačak je 365 metara i pruža nezaboravan pogled na rijeku Taru – suzu Evrope.