Za godinu 2.500 slučajeva nasilja u porodici, nasilnicima oduzeto 220 komada oružja

    5 meseci pre 320 pregleda Izvor: gradski.me

Prema podacima Uprave policije u toku 2023. godine tokom 2023. godine na teritoriji Crne Gore registrovana su 422 (441) krivična djela iz čl. 220 Krivičnog zakonika CG i 46 (39)kd koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici, za koja je podnijeto 466 (478) krivičnih prijava, navodi se u izvještaju „Nacrti sektorske analize – Nasilje u porodici“ koji je Vlada objavila.

Podaci Uprave policije pokazuju da je navedeni broj krivičnih djela učinjen je od strane 450 lica, od kojih je  409 muškog pola (od kojih su 6 maloljetnih lica) i 32 ženskog pola (od kojih su 3 maloljetna lica). Od svih izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici, 117 KD ili 27,73% je izvršeno na području nadležnosti OB Podgorica.

“ Žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici su 520 lica, 154 muškog i 366 ženskog pola. Od ukupnog broja žrtava, 76 su maloljetna lica, i to 39 muškog i 37 ženskog pola. Uprava policije je u 2023. godini podnijela 1.534 prekršajnih prijava zbog izvršenih 2.077 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Navedeni broj prekršaja učinjen je od strane 1.679 izvršilaca, od kojih je 1.272 muškog pola (od kojih su 22 maloljetna lica),  i 407 ženskog pola (od kojih su 5 maloljetna lica) „, ističe se u izvještaju.

Žrtve izvršenih prekršaja su 1.881 lice, od kojih su 744 muškog i 1.092 ženskog pola. Od ukupnog broja žrtava izvršenih prekršaja, 188 su maloljetna lica (88 muškog i  100 ženskog pola), objašnjavaju iz Uprave policije.

“ Registrovana su 250 povratnika u izvršenju krivičnih djela i prekršaja u vezi sa nasiljem u porodici, što čini oko 14,89% od ukupnog broja izvršilaca. Policijski službenici su u 33 slučaja naredili učiniocu nasilja udaljenje ili zabranu vraćanja u stan ili drugi prostor za  stanovanje, a podnijeli su i 126 prijava za zanemarivanje. Postupajući u vezi sa događajima nasilja u porodici, policijski službenici su privremeno oduzeli 119 komada vatrenog oružja, od čega u legalnom posjedu 101 i nedozvoljeno držano (nelegalno) 18 komada vatrenog oružja.   U  vezi sa nasiljem u porodici nije registrovana  upotreba vatrenog oružja. Registrovano je 1 kd ( ubistvo ) u vezi sa nasiljem u porodici,  koje je ishodovalo smrtnom posledicom, počinjeno hladnim oružjem (nožem) od strane muškog lica, takođe na štetu muškog lica (braća) „, navode u izvještaju.

Policija je predložila sudovima za prekršaje ukupno 670 zaštitnih mjera, a  izrečena je 1 mjera – Zabrana približavanja, te pratila ukupno 623 zaštitnih mjera po osnovu rješenja sudova za prekršaje.

“ U skloništa je upućeno 38 žrtava, od kojih su 24 maloljetna lica. Prisutan je trend rasta svih oblika nasilja, među kojima su najzastupljeniji: a) Nasilje u porodici i nasilje nad ženama; b) Nasilje nad predstavnicima medija; c) Nasilje kao oblik maloljetničke delikvencije; d) Nasilje na sportskim događajima; e) Politički motivisano nasilje. Nadalje, krijumčarenja roba, koje kako je poznato, donosi veliki profit (akcizne robe, cigarete), predstavlja kontinuiran rizik, zbog konstantne potražnje i vrijednosti proizvoda na crnom tržištu. Pored toga, prisutan je i problem zelenašenja, koji je podstaknut socio-ekonomskim statusom građana-građanki „, dodaje se u izvještaju.

Podsjećaju i na nivo povjerenja ispitanika u policiju u OEBS izvještaju “Percepcija policije u Crnoj Gori” , koje je sprovedeno decembra 2020. godine.

“ Značajno je primijetiti da istraživanje predstavlja drugi talas OEBS istraživanja na ovu temu – prvo je sprovedeno krajem 2019. godine, što je omogućilo poređenje pojedinih rezultata. Za potrebe izrade izvještaja i prikupljanja podataka sprovedeno je kvantitativno istraživanje, na uzorku od 1007 punoljetnih ispitanika/a, 504 muškaraca i 503 žene. 

Kada se govori o spremnosti građana da prijave nasilje u porodici i kriminal, u slučajevima kada bi imali saznanje da se ove pojave odvijaju u njihovom okruženju, rezultati pokazuu da u odnosu na istraživanje sprovedeno 2019.god, zabilježen je određeni porast broja onih koji bi prijavili nasilje u porodici sa zbirnih 74.8% na 80.2%.

Ipak, ovako visok procenat valja uzeti sa rezervom, jer ispitanici nisu bili suočeni sa realnom situacijom u kojoj bi stvarno morali donijeti odluku i prijaviti osobu iz njihovog okruženja. Najveći broj ispitanika/ca tvrdi da bi u slučaju da imaju saznanje o nasilju u porodici ovu pojavu sigurno prijavili policiji – ovaj stav podržala je natpolovična većina od 55.2% anketiranih.

Slijede oni koji bi vjerovatno prijavili – 25.0%, zatim oni koji vjerovatno ne bi prijavili ovakav vid nasilja – 10.3%, dok je svega 5.0% ispitanika istaklo da sigurno ne bi prijavilo nasilje. Statistički značajna razlika postoji jedino u pogledu starosti ispitanika. Naime, uočljiva je negativna korelacija, tj. što je ispitanik mlađi, to je veća vjerovatnoća da će prijaviti nasilje. Tako, kumulativno 86.2% ispitanika mlađih od 35 godina tvrdi da bi prijavilo nasilje u porodici, dok isto važi za 80.3% ispitanika koji imaju između 35 i 54 godine, te 74.2% onih koji imaju 55 ili više godina „, kažu u izvještaju.