Za devet mjeseci sankcionisano čak 939 vozača zbog vožnje pod dejstvom narkotika

    2 meseca pre 281 pregleda Izvor: cdm.me

Gotovo svakodnevno iz policije saopštavaju informacije o hapšenjima vozača zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Da je to ozbiljan problem i da je stanje zabrinjavajuće govore i podaci Uprave policije (UP) dostavljeni CdM-u. Naime, na putevima u Crnoj Gori u prvih devet mjeseci ove godine sankcionisano je čak 939 vozača zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Iz policije su kazali da je najviše ovakvih slučajeva zabilježeno u Podgorici, Baru , Danilovgradu, Pljevljima, Nikšiću i Budvi.

Nijesu mogli navesti uporedne podatke za prethodne godine, jer Uprava policije, kako su naveli, nije u kontinuitetu raspolagala sa dovoljnim brojem “droga testova”.

Iz policije pojašnjavaju da se prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu provjerava na jednostavan način.

“Jednokratni droga test ponudi se vozaču koji je dužan da samostalno natopi pljuvačkom kolektor koji u kratkom vremenu nakon toga pokazuje da li je osoba konzumirala neku od psihoaktivnih supstanci u posljednja 24 sata”, navode iz policije.

Jednokratni droga test može otkriti šest psihoaktivnih supstanci: kanabis, metamfetamine, benzodiazepine, amfetamine, opijat i kokain.

CdM je pitao policiju i na koji način policijski službenik procjenjuje da li da izvrši testiranje vozača na psihoaktivne supstance.

“Policijski službenik na osnovu samostalne procjene određuje da li će izvršiti testiranje vozača na psihoaktivne supstance. Osnovni parametri na osnovu kojih to radi su ponašanje vozača, izgled, usporeni ili nagli pokreti, način komunikacije, operativne informacije i slično”, objašnjava proceduru policija.

Kada je riječ o kaznenoj politici, iz policije navode da je predviđena zakonska kazna za vozače, mlade vozače i vozače početnike koji upravljaju vozilom pod dejstvom psihoaktivnih suspstanci kazna zatvora od 15 do 60 dana, kao i novčana kazna 60 do 200 eura, što cijeni nadležni sud za prekršaje, zavisno od situacije.

CdM je pitao i šta se dešava ukoliko vozači odbiju testiranje na psihoaktivne supstance

“Ukoliko vozač odbije testiranje na psihoaktivne supstance on se shodno Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima lišava slobode i privodi nadležnom sudu za prekršaje”, objasnili su iz policije.

Iz policije navode da se u dosadašnjoj praksi nijesu susreli sa situacijom da test na droge prikaže lažno prisustvo psihoaktivnih supstanci.

“Zakon dozvoljava svakom licu koje negira prisustvo psihoaktivnih suspstanci da bude odveden u najbližu zdravstvenu ustanovu koja će utvrditi prisustvo ovih suspstanci u organizmu”, dodaju iz policije.

Iz Uprave policije nijesu mogli da odgovore na pitanje da li je i koliko bilo hapšenja maloljetnika zbog vožnje pod dejstvom narkotika, jer ne vode posebnu statistiku za maloljetne osobe.