Otvorene liste donijele bi veću transparentnost i jaču odgovornost političkih lidera, jer će odgovarati građanima i to bi smanjilo uticaj političkih lidera, ocijenila je direktorica CEDEM-a, Nevenka Vuksanović.
Ona je u CDT-ovom izbornom podkastu kazala da bi sistem otvorenih lista smanjio korupciju i jačao bi demokratske procese u Crnoj Gori.
Argumenti protiv otvorenih lista odnosi se na činjenicu da bi naš politički sistem bio kompleksniji, ukazala je ona.
“To bi podrazumijevalo određeno obrazovanje kako naših političara, tako i edukaciju građana i građanki. Definitivno bi to iziskivalo više novca i vodilo bi ka fragmentarizaciji političke scene”, rekla je Vuksanović.
Govoreći o izvjesnosti implementacije sistema otvorenih lista, Vuksanović je da kazala da je u pitanju velika postojećeg sistema.
“Sve i da su drugi aspekti naklonjeni toj reformi, to bi svakako bila jedna ne tako laka implementacija. Uz pritisak javnosti i uz podršku, da ne kažem pritisak međunarodne zajednice, to je itekako ostvarivo”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, ovaj sistem ne ide u prilog političkim partijama, zbog čega se najveći bunt očekuje sa njihove strane.
Govoreći o Skupštini građana Vuksanović je rekla da je to događaj neopterećen imidžom i vokabularom političkih kandidata, da obuhvata ljude koji redovno izlaze na glasanje, ali i neopredijeljene građane.
“Kada takav skup ljudi otvoreno i samostalno istakne otvorene liste kao rješenje za političku situaciju i naš izborni proces, to nam govori da je nama izborna reforma naredna, neophodna i da sami građani to sami konstatuju”, rekla je Vuksanović.
Skupština građana je pokazala, kako je istakla, da građani žele da se aktivnije uključe u izborni proces i veću transparenstnost samog procesa.
Predstavnica Skupštine građana, Ivana Milićević, kazala je da je predlog o otvorenim listama, jednoglasno usvojen na Skupštini građana najviše iz razloga što se ovim modelom postižemo veću demokratičnost.
Ona je dodala da bi i poslanici, koji bi bili izabrani, imali veću odgovornost prema građanima i radili za interes države, grada i građana.
Osim otvorenih lista, Skupština građana je ukazala na to da bi trebalo depolitizovati izbornu administraciju, kako bi se objektivno donosile odluke, a ne prema stranačkim simpatijama. Milićević je kazala da se jedna od preporuka tokom Skupštine građana odnosi na uređenje biračkih spiskova.
“Tu podrazumijevamo prikupljanje podataka, ažuriranje spiskova, brisanje preminulih i iseljenih lica. Da ažuriranja budu brza i efikasna, da se građanima omogući da provjere svoje podatke, kako bi imali vremena da prijave određene greške”, rekla je Milićević.
Ona je dodala i da je jedna od preporuka bila neophodnost regulisanja dezinformacija i njihovo kažnjavanje tokom predizbornih kampanja, jer su upravo dezinformacije jedno od ključnih obilježja u kampanjama poslednjih godina.
Pročitajte još