Crna Gora sa ovakvom strukturom Vlade i odnosa u njoj, gdje je Spajić pod punom kontrolom Mandica, nikada neće ući u EU. Na svakom koraku I u odsudnom trenutku Vučičeve marionete u vlasti će naći pogodan način da sabotiraju CG na putu ka EU, kaže u intervjuu portalu Standard predsjendik Socijaldemokratske partije Ivan Vujović.
Vujović za Standard ističe da CG je praktično prvi put otvoreno blokirana na putu ka EU i to u ključnom političkom poglavlju koje se tiče vanjske, odbrambene i regionalne politike, te da je ovim ispunjen cilj proputinovskih i vučićevskih snaga u CG, koje upravljaju ovom većinom.STANDARD: Godinu za nama obilježile su raznorazne rezolucije, zbog jedne je i EU put ugrožen zbog potencijalne blokade Hrvatske, kako vi vidite dalji razvoj situacije povodom EU integracija Crne Gore?
VUJOVIĆ: CG je praktično prvi put otvoreno blokirana na putu ka EU i to u ključnom političkom poglavlju koje se tiče vanjske, odbrambene i regionalne politike. Naravno, sve što je radila parlamentarna većina na čelu sa Andrijom Mandićem bilo je sračunato na sistematsko devastiranje odličnih odnosa sa našim susjedima, prije svega sa Hrvatskom, upravo zato sto se radi o članici EU, koja može da stavi veto na naš napredak prema EU.
Nažalost, to se na kraju i desilo. Time je cilj proputinovskih i vučićevskih snaga u CG, koje upravljaju ovom većinom, ispunjen – da se CG zaustavi na EU putu i da se uruši njen dugo godina izgradjivan imidž zemlje kao faktora regionalne stabilnosti i primjera kada je riječ o dobrosusjedskim odnosima.
CG sa ovakvom strukturom Vlade i odnosa u njoj, gdje je Spajić pod punom kontrolom Mandica, nikada neće ući u EU. Na svakom koraku I u odsudnom trenutku Vučičeve marionete u vlasti će naći pogodan način da sabotiraju CG na putu ka EU. Kao što je bila Rezolucija o Jasenovcu ili ovaj nedavni ustavni puč uvijek će se naći neki model. Zato je prijeko potrebna prekmpozicija vlasti a najlegitmniji oblik te prekompozicije je da se prethodno organizuju vanredni izbori.
STANDARD: Koji su po vašem mišljenju u 2024. godini bili najveći problemi koje je prouzrokovala parlamentarna većina i Vlada Crne Gore, a koji najvažniji događaji?
VUJOVIĆ: Rezultati na planu pridruživanja EU su nezadovoljavajući, ali to naravno nije iznenadjenje imajući u vidu kompoziciju Vlade i vlasti koju predvode lica sa crne liste zemlje članice EU – tzv. persone non grata. Ne znam za sličan primjer bilo koje zemlje koja je bila u procesu pridruživanja da su njeni čelni ljudi bili u takvom svojstvu, što je samo po sebi neviđena blamaža za CG i Vladu koja sebe naziva evropskom.
Potpuno ignorisanje osnovnih principa demokratije, vladavine zakona i transparentnosti u radu su lična karta ove vlasti u 2024. Vlada koja funkcioniše na viber grupama i telefonskim sjednicama, Skupština u kojoj se redovno ne organizuje premijerski sat i gdje je kontrolna uloga svedena na minimum, zakoni koji se usvajaju tajno bez javne rasprave i učešća javnosti, namirenje partijskih apetita kroz enormna partijska zaposšljavnja, propast crnogorskog turizma koji je prvi put ako izuzmemo korona vrijeme zabilježio pad prihoda, skandalozna kadrovksa politika koja je kulminaciju doživjela imenovanjem novog direktora ANB, i još mnogo toga završno sa ustavnim pučem i skandalom u PG gimnaziji za sam kraj godine.
Rekao bih da je najvažnije u političkom smislu to što niko više iole ozbiljan u CG ne polaže nade u premijera Spajića, čija je pozicija do kraja ogoljena. Naime Spajić je pokazao da je klasična marioneta i lutka na koncu Andrije Mandića sa kojom se on igra kako hoće, naravno još malo dok mu je potreban. Nakon toga, biće odbačen kao i još neki sa političke scene koji su velikosrpskoj tj. vučicevskoj politici služili dok nijesu izgubili upotrebnu vrijednost. Ne bih isključio da se za neke, sem gubitka politike pozicije, spremaju i neki mnogo neugodniji scenariji. Optužbe bivšeg lidera DF Medojevića prema Spajiću djeluju kao neka vrste pripreme za tako nešto.
STANDARD: Da li sa de facto liderom parlamentarne većine Andrijom Mandićem Crna Gora može EU i što još možemo očekivati od njega u cilju opstrukcije našeg EU puta?
VUJOVIĆ: Mandić, kao Vučićev izvršilac prljavih poslova na razgradnji nezavisne, gradjanske I evropske CG, ima jedan cilj – da nakon svakog stvarnog ili relativnog uspjeha na EU putu podmetne neku institucionalnu minu u temelje CG, i time pošalje poruku Briselu da je zemlja nesposobna da jednog dana bude članica EU. Zahvaljujući geopolitičkom kontekstu, izazvanom prije svega agresijom Rusije na Ukrajinu, imamo značajno izmijenjen tretman politike proširenja koja ponovo postaje jedna od ključnih politika Unije čime smo došli u situaciju da I dalje kao država imamo širom otvorena vrata za ubrzani put ka EU. Svjedoci smo da nas EU vuče ka sebi ali da naša vlast, kroz destruktivno djelovanje otvoreno antievropskih subjekata, čini sve da taj proces obesmisli do trenutka gubljenja pozitivnog momentuma za politiku proširenja.
Sa personama non grata i Mandićem kao de facto liderom ove vlasti CG nikada neće ući u EU. Blamaža koju je doživio kada mu je predsjednica EP otkazala posjetu je najupečatljivija slika šta EU misli o ovoj vlasti njenom predsjedniku parlamenta.
STANDARD: Kako vi vidite da se opozicija može izboriti sa kršenjem zakona i ustavnim pučem?
VUJOVIĆ: Ustavni puč, sproveden u režiji Mandića I predsjednice US Snežane Armenko, kojem su samo poslušnički, kao po običaju, asistirali poslanici PES i Demokrata, je još jedan smišljen čin opstrukcije naseg EU puta. SLičan onom iz juna mjeseca kada je nakon dobijanja IBAR-a smišljeno usvajanje Rezolucije o Jasenovcu, kako bi se isprovocirala Hrvatska da nam blokira poglavlje 31 što se na kraju I desilo. Dakle,ustavni puč kroz flagrantno gaženje Ustava je na neki način nova Rezolucija o Jasenovcu – čin izvršen od istih aktera i sa istim ciljem – urušavanja našeg EU puta kroz izazivanje nestabilnosti, ustavno-pravnog haosa, pokušaja blokade Ustavnog suda I suspenzije pravnog i izbornog sistema.
Opozicija ne smije ni milimetar da popusti vezano za ispostavljene zahtjeve. Ovakva trula, funkcijama podmirena i sklepana vlast ne može dugo izdržati ako naspram sebe ima odlučnu I politički I ideološki homogenu opoziciju. CG neodoljivo podsjeća na 90-te godine prošlog vijeka kada smo na vlasti imali marioentsku vlast kontrolisanu iz Beograda. Sada imamo isto stanje, samo što je Miloševića zamijenio Vučić. Pad beogradskog diktatora označiće I pad njegovih marioneta ovdje. Naravno, u međuvremenu mi nikako ne treba da čekamo već da budemo kao nikad aktivni u smislu generisanja ovih procesa.
STANDARD: Koje su crvene linije koje i parlamentarna opozcija kao i vanparlamentarna zajedno sa NVO sektorom i slobodnim građanima ne smije preći?
VUJOVIĆ: Ko što sam kazao preko nemilosrdnog gaženja Ustava ne smije se preći. Ako se ignoriše ta crvena linija ova nasilnička I ustavnorušiteljska vlast neće stati. Na red će doći neustavna izmjena Ustava, koju su nebrojeno puta najavili iz bivšeg DF-a, a potom I izmjene koncepta državljanstva I uvođenje dvojnog državljanstva, što je finalni čin uništenja nezavisne CG. Obračun sa Ustavnim sudom je samo prethodnica I uvod u ove mnogo opasnije operacije. Znaju I oni da se njihovom vlasniku Vučiću drma u BG I zato će im se žuriti da ove stvari što prije oposle u CG. Toga moramo biti svi svjesni I spram toga I djelovati.
Da li u 2025. godini možemo očekivati vanredne parlamentarne izbore, i što možete građanima ponuditi?
Vanredni izbori moraju biti ključni zahtjev opozcije jer je ovo stanje bez izbora teško, gotovo nemoguće mijenjati. Građanima se mora ponuditi čista evropska I gradjanska politika bez primjesa bilo koje strukture koja djeluje po nalozima centara iz susjedstva. Prije toga treba napraviti snažan institucionalni I vnistitucionalni pritisak na ovu marionetsku vlast. Opozcija treba da razmisli I da modifikuje svoj način djelovanja I ponudi modele koji će uključiti sav kritički I progresivni kadrovski potencijal, odnosno definisati I odgovarajuću formu kroz koju bi on djelovao. Vrijeme I protivnik su takvi da treba izaći iz uobičajenih okvira djelovanja I razmišljanja. To je jedini put ako hoćemo da budemo na visini istorijskog zadatka.
Pročitajte još