Vučić: Rusija zbog američkih sankcija mora da izađe iz vlasništva nad NIS-om

    1 sat pre 16 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com

Sjedinjene Države i Velika Britanija su uvele sankcije kompaniji Gazprom Neft i drugim ruskim firmama i njihovim direktorima, a u paketu su i brojni tankeri. Ova ćerka firma državnog Gazproma poseduje 50 procenata akcija NIS-a, a Gazprom još 6,2 odsto. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da Rusija zbog ovih sankcija mora potpuno da izađe iz vlasništva.

Sjedinjene Države su uvele sankcije protiv ruskih proizvođača nafte Gazprom Neft i Surgutneftegas, objavila je Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC). To telo je deo američkog ministarstva finansija. Američka pravna lica i pojedinci su obavezni da najkasnije 27. februara prekinu poslovne odnose sa firmama upisanim na listu.

OFAC je saopštio da novim merama ispunjava dogovor Grupe sedam (G7) o umanjivanju zarade Rusije od energenata. Ovim sankcijama, nametnutim zbog napada Rusije na Ukrajinu, obuhvaćen je dosad nezabeleženi broj brodova koji prevoze naftu, od kojih su mnogi deo „flote u senci“, zatim prikrivenih trgovaca ruskom naftom, pružalaca usluga u domenu naftnih polja koji su registrovani u Rusiji kao i ruskih zvaničnika iz sektora energetike, piše u objavi. U koordinaciji sa SAD, Britanija je istovremeno stavila Gazprom Neft i Surgutneftegaz pod sankcije.

Taj paket se tiče i NIS-a, nacionalnog uvoznika nafte u Srbiji i vlasnika rafinerije u Pančevu. U njemu Gazprom Neft drži 50 odsto. Gazprom, matična kompanija ruske firme, koji nije pod direktnim sankcijama, poseduje još 6,2 odsto.

NIS je u riziku od sekundarnih sankcija

Srbija poseduje 29,9 odsto NIS-a. Ta kompanija takođe upravlja lancem benzinskih stanica, čiji je deo u Bosni i Hercegovini, Rumuniji i Bugarskoj.

OFAC je objasnio da je, po uredbi 14024 Sjedinjenih Država, NIS pod rizikom od takozvanih sekundarnih sankcija. To znači da postoji mogućnost uvođenja mera protiv njega zbog transakcija sa Gazprom Neftom.

Vučić tvrdi da predstoji izlazak Rusije iz vlasništva

Bez obzira na to, po rečima predsednika Aleksandra Vučića, nove sankcije znače da Rusija mora potpuno i hitno da izađe iz vlasničke strukture. Odmah po OFAC-ovoj objavi, izjavio je da će se Srbija obratiti američkim, kineskim i ruskim zvaničnicima.

Ričard Verma, zamenik državnog sekretara SAD zadužen za upravu i resurse, i Džejms o’Brajen, pomoćnik državnog sekretara odgovoran za evropska i evroazijska pitanja, već su doputovali u Beograd. Nove sankcije su sveobuhvatan udar na ruske kompanije, istakao je Vučić i kazao da će se sa američkom delegacijom sastati večeras i ujutru.

Promena vlasništva mora biti pokrenuta odmah i sprovedena uz OFAC-ovo odobrenje, naveo je predsednik Srbije

Kada bi Rusija htela da proda Gazprom Neftov i Gazpromov udeo, ne bi mogla da ga proda nijednoj kompaniji, budući da bi kupac istog trenutka potpao pod sankcije, naglasio je. NIS će moći redovno da posluje, ali odmah treba da bude inicirana promena vlasništva, koju pritom mora da odobri OFAC, napomenuo je Vučić.

Cela transakcija do 25. februara mora da bude sprovedena, a ne samo potpisana, podvukao je. Jedino postoji mogućnost odlaganja dela isplate za određeni deo, i to samo do 12. marta, a i za to je potrebno OFAC-ovo zeleno svetlo, rekao je predsednik.

Vučić je u decembru izjavio da će SAD uvesti sankcije NIS-u i tako blokirati snabdevanje kroz Jadranski naftovod (JANAF). To je jedini izvor nafte za Srbiju, a ona dolazi iz Omišlja na Krku u Hrvatskoj.

Inače, nedavno se na društvenim mrežama pojavila neproverena informacija da će Shell preuzeti kompaniju NIS.

Slično, pod političkim pritiskom i indirektnim efektom sankcija, ruska privatna kompanija Lukoil prodaje svoju rafineriju i benzinske pumpe u Bugarskoj. Zainteresovanost je izrazio mađarski MOL, a za njim, po nepotvrđenom pisanju medija, i kazahstanski državni KazMunayGas.