Vlast promjenjena prije četiri godine a građani Pljevalja još čekaju veće infrastrukturne projekte

    1 mesec pre 842 pregleda Izvor: PV Informer

Ako napravimo analizu realizacije obećanih infrastrukturnih projekata i onih koji su predviđeni strateškim planovima razvoja opštine Pljevlja za protekle četiri godine od kad je promjenjena vlast u državi, građani Pljevalja još čekaju na realizaciju pravedne tranzicije i izgradnju velikih infrastrukturnih projekata.

I dalje se čekaju najavljeni projekti izgradnje nove fabrike cementa, fabrike gipsa, fabrike opekarskih proizvoda, izgradnja pruge Pljevlja-Bijelo Polje, izgradnja gradskog bazena,izgradnja puta Kosanica – Glibaći – Bobovo, uređenje Borovičkog jezera i kupališta, zamjena azbestnih cijevi od Odžaka do Pliješi koje su štetne za zdravlje ljudi, izgradnja zgrade za penzionere i još mnogo projekata koji bi doveli do boljih uslova života, većeg zapošljavanja i spriječilo odliv stanovništva u veće centre.

Akcioni Plan opštine Pljevlja obuhvata izgradnju cementare

Akcionim strateškim planom opštine Pljevlja (2020-2025) jedan od glavnih ciljeva industrijskog razvoja  opštine Pljevlja je stvaranje uslova za izgradnju fabrike cementa. Planskim dokumentima je u prethodnom periodu definisana lokacija buduće fabrike i krenula u rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. Istovremeno prethodna Vlada Crne Gore je sa Rudnikom uglja počela sa pripremom tenderske dokumentacije za eksploataciju deponovanog laporca na deponiji „Jagnjilo“ i na tome se stalo, iako je Rudnik uglja od nove vlade još u jesen 2021. godine zatražio koncesiju za izgradnju cementare.

Privredna komora je koristila i koristi svaku priliku da ukaže na potrebu što hitnijeg donošenja odluke o mogućnostima pokretanja proizvodnje cementa u Pljevljima i valorizacije kvalitetnih resursa kojima je za tu namjenu, ovo područje bogato. Podsjetićemo da su laporac, ugalj, elektrofilterski pepeo i hemijski gips, koji su u jednom dijelu nus produkt rada termoelektrane, jedne od glavnih komponenti za proizvodnju cementa.

Nadležne institucije i energetske kompanije podržale planove za izgradnju novih fabrika u Pljevljima

U Crnoj Gori trenutno ne postoji ni jedna fabrika cementa, već se sve potrebne količine uvoze i za to se izdvajaju značajna finansijska sredstva. Izgradnjom cementare Crna Gora bi mogla postati značajan izvoznik cementa koji je tražen na svjetskom tržištu. Tokom mnogobrojnih događaja koje je Komora organizovala ovim povodom, od okruglih stolova i radnih sastanaka sa donosiocima odluka i sastanaka sa potencijalnim investitorima,između ostalog, ukazano je i na potrebu poštovanja svih ekoloških standarda zaštite životne sredine i kvaliteta života. Takođe, isticani su i značajni kapaciteti za proizvodnju opeke,gipsa i aditiva. Tokom tih diskusija kao optimalan model za realizaciju projekta izgradnje cementare, izdvojio je model u vidu partnerstva države, opštine Pljevlja, Rudnika i investitora.

Sastanak predstavnika opštine Pljevlja i domaćih i stranih kompanija u vezi izgradnje cementare

Prije tri mjeseca organizovan je sastanak predstavnika opštine Pljevlja i domaćih i stranih kompanija u vezi mogućnosti za izgradnju cementare u Pljevljima. Pored direktora kompanije „Most Invest“ iz Budve na sastanku su prisustvovali i predstavnici kineske kompanije koja se u Kini bavi građevinarstvom, izgradnjom auto puteva i marina, a u Mozambiku i Somaliji su izgradili i fabrike cementa. Sastanku su prisustovali i predstavnici zainteresovane turske kompanije. Tom prilikom predstavnici lokalne uprave su ukazali na činjenicu da je realizacija posla u nadležnosti ministarstva energetike i rudarstva, a da predstavnici opštine mogu ukazati na neke povoljne aspekte, koji bi imali značaj za realizaciju posla. Kasnije su zainteresovane kompanije imale sastanak sa predstavnicima nadležnog ministarstva i od tada nije bilo novih informacija u vezi realizacije posla oko izgradnje cementare u Pljevljima.

Proizvodnjom i prodajom gipsa posao za održivi broj novih radnih mjesta 

Realizacijom pogona za proizvodnju gipsa i elemenata od gipsa, a koji bi bio izgrađen u skladu sa najstrožijim ekološkim normama bio bi riješen i problem odlaganja “otpadnog materijala” iz postrojenja za odsumporavanje. Prve pretpostavke govore da bi bilo otvoreno oko 80 novih i održivih radnih mjesta, iako je u ovom trenutku nezahvalno licitirati sa potrebnim brojem radne snage.Iz EPCG se nadaju da će se kroz izradu prostorno planske dokumentacije, određivanja lokacije i odabira investitora uspjeti do 2025. godine riješiti pitanje proizvodnje gipsanih elemenata i sklapanje ugovora oko prodaje gipsa i pepela ,jer vremena za gubljenje nema.Ako se do tog roka ne konkretizuju zacrtani investicioni planovi, EPCG će morati iznaći način lagerovanja nus proizvoda rada TE „Pljevlja“, što bi stvaralo troškove oko prevoza do planiranih deponija na Maljevcu i novoj deponiji u Šumanima.

Izgradnjom fabrika gipsa, opeke i cementa Pljevlja bi preuzela  primat u građevinarstvu

Pokretanjem fabrike proizvoda od gipsa i gipsanih ploča,kao i izgradnjom fabrike opekarskih proizvoda Pljevlja bi zauzela vodeće mjesto u građevinskoj industriji Crne Gore, a i šire. Takođe bi bio ostvaren cilj, pokretanje industrije građevinskih materijala bazirane na principima održivog razvoja. Već postoji veliko interesovanje domaćih firmi,stranih kompanija iz okruženja i Turske za kupovinu nus produkata rada TE „Pljevlja“ posle ekološke rekonstrukcije prvog bloka. Interesovanje pored gipsa postoji i za pepeo koji se kasnije koristi za proizvodnju građevinskog materijala.U okviru ekološke rekonstrukcije TE „Pljevlja“ pepeo, šljaka i gips će se dobijati u suvom stanju.Pepeo i gips, zavisno od tehnologije, imaju upotrebu u proizvodnji cementa (20-30 odsto), a mogu biti korišćeni kao podloga i za putnu infrastrukturu.

Iz Vlade višegodišnja obećanja bez konkretnih rezultata kad je u pitanju ekonomski razvoj Pljevalja

Godinama unazad u Vladi Crne Gore se govori o realizaciji planova za razvoj industrijske proizvodnje u Pljevljima, primjenom savremenih i ekološki prihvatljivih tehnologija, što bi trebalo da omogući razvoj i zapošljavanje, kroz valorizaciju prirodnih resursa i potencijala zasnovanih na izgradnji fabrike cementa i izgradnji fabrike gipsanih ploča i građevinskog materijala na bazi gipsa. Mnogo obećanja ali bez konkretnog pomaka u realizaciji.

Lokalna zajednica izrazila je zabrinutost zbog kašnjenja realizacije projekata

Budući da su očekivali nova radna mjesta i ekonomski rast kao rezultat ovih projekata, lokalna vlast je zabrinuta zbog stalnog prolongiranja realizacije ovih projekata. Vlasti su u više navrata naglašavale da realizacija zacrtanih planova zavisi od nadležnih ministarstava i da početak izgradnje očekuju u bliskoj budućnosti.

Zbog svega navedenog, iako je projekat izgradnje nove cementare i ostalih projekata od velikog značaja za Pljevlja i okolinu, niz prije svega administrativnih i organizacionih problema doveli su do zastoja u njegovoj realizaciji. Pitanje je da li će se ova situacija uskoro razriješiti, ili će dodatni problemi nastaviti da odlažu početak radova.