Vlade utvrdila Zakon o slobodnom pristupu informacijama i Amandmane o izmjenama i dopunama Zakona o ANB

    4 sata pre 28 pregleda Izvor: dan.co.me

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 65. sjednici kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, utvrdila Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

Izmjenom postojećeg zakonodavnog okvira stvoriće se uslovi da se pravo na slobodan pristup informacijama ostvaruje u sklopu savremenog sistemskog modela, koji počiva na premisi da građani ostvaruju svoje interese u odnosima saradnje, međusobno i sa organima vlasti, koji nastupaju kao “otvoreni sistem” – u komunikaciji sa svojim građanima. Kako je istaknuto na sjednici, ostvarivanje i zaštita prava na pristup informacijama suočena je sa određenim izazovima koji negativno utiču na efikasnost rada organa, na ostvarivanje prava, a samim tim i na transparentnost rada organa, pa se očekuje da će ovaj zakon doprinijeti što djelotvornijem ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama, te stvaranju neophodnih mehanizama, kako bi sve ono što su identifikovani problemi u primjeni ovoga zakona, bili prevaziđeni. Na taj način stvoriće se i neophodni uslovi da se pravo na slobodan pristup informacijama ostvaruje još kvalitetnije i efikasnije, što će doprinijeti i bržem razvoju demokratije i demokratskog sistema.

Utvrđeni su Amandmani (2) na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost. Amandman I se tiče člana 40 stav 1 Predloga zakona kojim je propisano da kontrolu zakonitosti efikasnosti rada Agencije vrši specijalni kontrolor za nacionalnu bezbjedost. Imajući u vidu značaj i obim posla koji specijalni kontrolor treba da obavlja ovim amandmanom predlaže se da svoje radne zadatke obavlja u prostorijama Agencije za nacionalnu bezbjednost. Amandman II se odnosi na član 41 stav 4 Predloga zakona kojim je propisano da Godišnji izvještaj specijalnog kontrolora podnosi se nadležnom radnom tijelu Skupštine u okviru godišnjeg izvještaja o radu Agencije. Ovim amandmanom predlaže se brisanje navedenog stava, budući da je stavom 3 člana 41 propisano da specijalni kontrolor podnosi godišnji izvještaj o izvršenoj kontroli direktoru Agencije, Vladi i nadležnom radnom tijelu Skupštine.

Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o bližim uslovima i načinu sprovođenja administrativnih i fizičkih mjera zaštite tajnih podataka. Izmjenama i dopunama Uredbe će se unaprijediti pravni okvir sprovođenja administrativnih i fizičkih mjera zaštite tajnih podataka, putem propisivanja upotrebe savremenih standarda u ovoj oblasti. Važeća uredba donijeta je 2015. godine, tako da je standarde, čije korištenje propisuje ta uredba, neophodno zamijeniti novijim. Takođe, potrebno je usaglasiti važeću Uredbu sa propisima u oblasti odbrane koji su donijeti nakon 2015. godine. Cilj ove Uredbe je da se stvore optimalni uslovi za čuvanje tajnih podataka i prevenciju njihovog otkrivanja neovlaštenim licima.

Usvojen je Odgajivačko – selekcijski program pčelinjih matica (Apis Mellifera Carnica) 2025 – 2029. Kako je navedeni Program istekao krajem 2024. godine, pristupilo se izradi novog Odgajivačko selekcijskog programa pčelinjih matica, na period od pet godina, kojim se utvrđuju ciljevi, metode i tehnološki postupci u sprovođenju programa. Osnovna svrha Programa je sprovođenje organizovanog, osmišljenog odgajivačko-selekcijskog rada, a s ciljem podizanja proizvodnog i genetičkog potencijala matica kranjske pčele i očuvanja biološke raznovrsnosti (ekotipova) kranjske pčele u Crnoj Gori. Kako je istaknuto na sjednici, u Crnoj Gori se tokom dugog niza godina gaji kranjska pčela, koja se inače zbog povoljnih morfoloških etoloških karakteristika, gaji na skoro cijelom prostoru jugoistočno od Alpa, odnosno u zemljama Balkanskog poluostrva. U različitim ambijentalnim (geografskim i klimatskim) uslovima vremenom se izdiferencirao veći broj varijeteta ili ekotipova kranjske pčele. Imajući u vidu značaj pčelarstva kao važne privredne i poljoprivredne djelatnosti u Crnoj Gori, zatim potrebu njegovog planskog unapređivanja, kao i zakonom propisanu obavezu, neophodno je kreirati jedinstven odgajivačko-selekcijski program u pčelarstvu, odnosno program odgajivanja i selekcije matica pčela kao jedinih reproduktivnih jedinki. Imajući u vidu navedeno, neopodno je usvojiti Odgajivačko – selekcijski program pčelinjih matica (Apis Mellifera Carnica) za period 2025-2029.