Ni mjesec nije prošao od odluke Vlade da ugasi Montenegro Airlines, a već je na pomolu gotovo identična situacija sa Barskom i Crnogorskom plovidbom. Danas na naplatu stiže rata od 4,65 miliona eura, koju ne mogu da izmire ni Barska ni Crnogorska plovidba. Pomoć ne može da dođe ni od Vlade jer je Agencija za zaštitu konkurencije to naložila i tako će biti do okončanja postupka utvrđivanja usklađenosti ranije države pomoći.
Cjelokupna situacija povlači za sobom i mogući pad garancija, koje bi sa kamatama mogle da koštaju građane više od 55 miliona eura.
U Vladi je postojala najava da će tražiti reprogram kredita za kupovinu brodova, koji su uzele Barska i Crnogorska plovidba od kineske Eksim banke, a država izdala garancije, ali za sada je nepoznanica da li je Vlada uspjela da odloži ratu koja stiže na naplatu.
S druge strane, ono što je i te kako poznao je činjenica da je državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Zoran Radunović, u dokumentu koji je uputio Vladi, jasno naznačio da Barska i Crnogorska plovidba ne mogu platiti rate za kredit, te da ih čeka sudbina Montenegro Airliensa.
“Po uputstvu Agencije za zaštitu konkurentnosti, vremena za izradu studije konsolidacije i restrukturiranja ovih kompanija je veoma malo jer je konačni rok za plaćanje 21. januar 2021. godine. Nažalost, prilične su mogućnosti da Crna Gora ostane u periodu od mjesec bez brodova i aviona”, navodi se u dokumentu koji potpisuje Radunović.
Ugovor o kreditu sa Eksim bankom za kupovinu dva broda Crnogorske plovidbe pod nazivima 21. maj i Kotor zaključen je 26. januara 2010. godine.
Ugovorena cijena za oba broda je bila oko 55 miliona dolara. Ukupan kredit bez kamate je iznosio 47,39 miliona dolara, a ukupna kamata iznosi 11,16 miliona dolara.
Barska plovidba je 2012. godine potpisala ugovor o nabavci dva broda, a kreditna sredstva od 46,4 miliona dolara su obezbijeđena od Eksim banke.
Pročitajte još