MMF, Svjetska banka i EK vide opštine kao fiskalnu crnu rupu Crne Gore

    3 godine pre 253 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Predsjednik Odbora Vladimir Joković podsjetio je na to da su iz Zajednice opština ukazali kako bi, ostane li aktuelni prijedlog na snazi, jedinice lokalne samouprave bile zakinute za znatan dio prihoda. U tom pogledu, neke, poput Berana ili Bijelog Polja, ostale bi i bez 80 odsto prihoda po osnovu prireza i poreza na dohodak fizičkih lica.

„Ovi podaci ukazuju da bi to bio nezapamćen udar na lokalne javne finansije, a posljedica toga bilo bi da polovina opština već u prvom kvartalu 2022. godine neće moći da organizuje pružanje usluga građanima i ostale aktivnosti“, stoji u dopisu ZOCG.

Zbog čega opštine ovog mjeseca nijesu dobile sredstva iz egalizacionog fonda i da li ih na taj način Vlada kažnjava zbog stava Zajednice opština Crne Gore koja nije zadovoljna načinom na koji je koncipiran budžet, interesovalo je Predraga Sekulića (DPS).

Na to je ministar Milojko Spajić kratko kazao kako Vlada neće prihvatiti nijedan amandman, te da će povući svoje.

„Svi amandmani Vlade se automatski povlače, kao predlagač nećemo podržati nijedan amandman ni sa čije strane“, rekao je on.

Spajić: Opštine pogazile dogovor

Damir Šehović (DF) rekao je kako se predloženim budžetom lokalne uprave bacaju na koljena.

„Ako u najkraćem roku ne sazovemo hitnu sjednicu Skupštine na kojoj bismo razmatrali izmjene Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koje su dogovorene na nedavno održanom sastanku sa ministrom finansija, opštine neće moći da zadovoljavaju potrebe svojih građana. Molim vas da na ozbiljan način shvatite to upozorenje koje dolazi iz Zajednice opština“, istakao je Šehović, dodajući kako niko nema pravo da se igra sa lokalnim finansijama.

Spajić je kazao kako su prvo postigli dogovor sa opštinama, ali da je on ‘pogažen’. Za to je kriva, kako je kazao, Demokratska partija socijalista.

„Pogažen je dan poslije, zato što je neko iz DPS vjerovatno ih zvao i rekao im – nemojte da ovaj… I ljudi su se povukli iz tog dogovora. Ostavili smo prostor u budžetskoj rezervi da reagujemo ako neke od opština budu imale minus“, naglasio je on.

Razumijete li Vi da je ovo udar?

Šehović je odgovorio kako Budžet nije igračka, a da lokalne javne finansije nijesu periferna stvar.

„Razumijete li Vi da je usvajanje ovakvog Budžeta udar na lokalne javne finansije? Ne rješava se taj problem tako što ćemo reći – mi ćemo taj novac izdvojiti u neku budžetsku stavku pa ćemo procijeniti kome i koliko treba. Ne mogu opštine da zavise od volje bilo kojeg pojedinca, ne može ministar da odlučuje hoće li uplatiti novac Beranama ili Bijelom Polju ili neće“, rekao je on, ističući kako je Vlada ostavila opštine na cjedilu.

Ministarstvo finansija, rekao je Spajić, više vjeruje Upravi carina i prihoda, koja je, u vezi sa pomenutim problemom, iznijela drugačija predviđanja u odnosu na opštine. On je rekao i kako nijesu sve opštine ugrožene i siromašne.

„Mi pričamo o opštinama koje već imaju puno prihoda, koje nemaju primarnu zdravstvenu zaštitu ni osnovno obrazovanje na svojim budžetima, većinu kapitalnog budžeta su prebacile na državni nivo, a troše isto kao jedna Hrvatska po BDP-u koja sve to ima u lokalnom budžetu. I takvim opštinama bismo dali još više prostora za trošenje. Nama i MMF i Svjetska banka i EK spominju opštine kao fiskalnu crnu rupu Crne Gore“, poručio je on.

Spajić je dodao i da „nema nikoga ko to ne kaže“.

„KFW je rekao da će da prekine saradnju sa Crnom Gorom, Vlada Njemačke nas pritiska zbog toga“, dodao je on.

Branko Radulović (DF) je kazao kako su zaduženja nužna, ali isključivo kada su u pitanju projekti, čija će procedura biti jasna i transparentna od početka do kraja.