Na jučerašnjoj sjednici Vlade nije utvrđen predlog o izboru novih članova Borda direktora Rudnika uglja, iako je mandat postojećem istekao još u avgustu prošle godine. Naime, Vlada nije odlučila koja će tri člana borda u narednom periodu zastupati državni kapital u ovoj kompaniji, iako je u dnevnom redu za održavanje Skupštine akcionara 13. decembra naja-vljeno da će biti izabran novi sastav borda. Na taj način ostavljena je mogućnost da Vlada naknadno, do 13. decembra, donese odluku i predloži nove članove borda direktora, da se opet odloži sjednica Skupštine akcionara Rudnika uglja, ili da se odloži samo izbor članova borda.
Teško je očekivati da će se Vlada do utorka baviti ovim pitanjem, pa će najvjerovatnije skupština akcionara biti odložena ili će se izbor borda direktOra odložiti za neku drugu priliku.
Ukoliko, ipak, dođe do odlaganja Skupštine akcionara Rudnika uglja onda će to biti i novo odlaganje donošenja odluke o usvajanju brojnih finansijskih izvještaja, ali i odluka o nabavci iz-
uzetno važne rudarske mehanizacije, odluke o smanjenju troškova proizvodnje, kao odluke kako riješiti dug državi od oko 15 miliona eura za poreze i doprinose na zarade. Prema nezva-ničnim saznanjima, odlaganje skupštine akcionar značilo bi novo odlaganje rješavanja brojnih problema što bi otežalo i onako tešku finansijsku situaciju u kompaniji.
Ako bi se i održala skupština akcionara 13. decembra a odložio izbor borda direktora, i u toj bi se situaciji nastavilo sa odlaganjem donošenja brojnih rješenja.
Ne treba zaboraviti, da izuzev su izvršnog direktora Rudnika uglja Slavoljuba Popadića, ostali članovi menadžmenta već gotovo tri godine vršioci dužnosti. Menadžment Rudnika je još u aprilu 2014. godine razriješen dužnosti, ali je nastavio sa radom sve do danas. Jedino je prethodni izvršni direktor Vuk Roćen u avgustu 2014. godine smijenjen dok je na njegovo mjesto mimo konkursa došao Slavoljub Popadić.
Zasad je nepoznanica kada će i hoće li se izabrati novi članovi borda direktora Rudnika uglja ili će na tom mjestu i dalje ostati i zastupati državni kapital Vladan Dubljević, Zoran Gospić i Munir Redžović, kojima je mandat istekao prije više od godinu dana. U svakom slučaju, o državnoj imovini trenutno brine nesmjenjiva trojka.
U Rudniku uglja država je vlasnik 31 odsto akcija, italijanska kompanija A2A 39, a Aco Đukanović 11 odsto akcija. Ostatak akcija je u vlasništvu manjinskih akcionara koji u bordu direk-tora nemaju svog predstavnika.
Pročitajte još