Uprava za nekretnine obradila je 100 izvještaja o procjeni vrijednosti nepokretnosti sa 321 parcele i 31 poslovnog i stambenog prostora u opštinama. Procjene su vršene za potrebe otkupa i zakupa državne imovine po zahtjevima zainteresovanih lica – navedeno je u izvještaju o radu Komisije za procjenu nepokretnosti za prošlu godinu, koji je Vlada juče usvojila.
Najavljena je promjena pravilnika o metodologiji procjene vrijednosti imovine i konstatovano nekoliko nedostataka, među kojima i da se uslovna parcelacija nepokretnosti vrši bez prisustva predstavnika državne imovine. KOMISIJE U Upravi su formirane komisija i potkomisije za procjenu državnih nepokretnosti.
– Potkomisije su formirane u Podgorici, Baru, Budvi, Kotoru, Tivtu, Nikšiću, Bijelom Polju, Beranama, Andrijevici, Herceg Novom, Žabljku, Danilovgradu Ulcinju, Rožajama, Cetinju, Plavu – navodi se u Vladinom dokumentu.
Zadužen je direktor Uprave Dragan Kovačević da u saradnji sa komisijama nastavi procjenu državnih nepokretnosti. Ministarstvo finansija je zaduženo da u saradnji sa Upravom pokrene izmjenu Pravilnika o metodologiji procjene vrijednosti imovine, koji je donesen 2018, bez učešća predstavnika Uprave za nekretnine.
– Kroz praksu smo utvrdili niz nedostataka metodologije u pravilniku. Zato je potrebno pokrenuti proceduru promjene pravilnika, uz učešće predstavnika Uprave za nekretnine i procjenitelja. Izmjene treba da dovedu do zakonske procedure i jasno definisanih pravila u predmetima procjena imovine – rekli su u Upravi i objasnili da su ukazivali da se uslovna parcelacija nepokretnosti vrši bez prisustva predstavnika državne imovine, bez ovlašćenja, odnosno geodetskog snimanja.
– Iz tog proizilazi da bilo koje lice može da naruči uslovnu parcelaciju i angažuje privatnu geodetsku organizaciju da snimi državnu imovinu bez predstavnika organa koji njom upravljaju. Geodetski elaborati sadrže samo ovlašćenje lica zainteresovanih za otkup državne imovine- navedeno je u izvještaju, u kojem ističu da su proslijedili dopis svim područnim jedinicama da obrate pažnju da prilikom ovjere geodetskih elaborata uslovne parcelacije sadrže potpis ovlašćenog lica nosioca prava svojine.
Predmeti koji to nijesu imali vraćani su an dopunu.
Industrija šume
Vlada je juče usvojila i izvještaj o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje Industrijske politike za prošlu godinu.
– Planom je bila predviđena realizacija razvojnih programa, projekata i aktivnosti od 410 miliona eura. Ukupno realizovana ulaganja su bila 351,8 miliona eura, što predstavlja 85,7 odsto. Najviše je uloženo za unapređenje infrastrukture i poslovnog ambijenta za efikasniji industrijski razvoj i unapređenje investicija i finansija za modernizaciju industrije. U prvi je utrošeno 119,9 miliona, a u drugi 196,78 miliona. U okviru realizacije trećeg i četvrtog cilja – podsticanje inovacija, transfera tehnologije i razvoja preduzetništva i unapređenje pristupa tržištu utrošeno je 33,4 miliona i 1,6 miliona – konstatuje se u izvještaju.
Uz najavu da slijedi realizacija zacrtanog u tekućoj godini. Vlada je usvojila izvještaj o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje revidovane Startegije razvoja šumarstva, za 2019.
– Programom rada Vlade za 2020. planirano je da se u II kvartalu usvoji Program reorganizacije koncesionog korišćenja šuma, a nakon toga utvrdi prijedlog izmjena Zakona o šumama. Time će biti stvoreni uslovi za implementaciju novog koncepta gazdovanja šumama, definisana buduća organizacija šumarskog sektora, finansiranje i način obavljanja poslova od javnog interesa u šumarstvu. Sprovođenje reformi stvoriće i bolje pretpostavke za izvršavanje aktivnosti čija je realizacija planirana u narednom periodu, a ubrzaće i realizaciju aktivnosti koje nijesu ostvarene u 2019. – ocijenjeno je u izvještaju.
Usvojen je i izvještaj o realizaciji akcionog plana za unapređenje poslovnog ambijenta od februara do marta u okviru indikatora -započinjanje biznisa, plaćanje poreza, dobijanje građevinske dozvole, dobijanje priključka za električnu energiju i registracija nepokretnosti. Konstatovan je povećan stepen realizacije. – Konstatovano je da se do kraja prvog, odnosno drugog kvartala tekuće godine, očekuje usvajanje značajnog dijela zakona i uputstava od kojih zavisi i realizacija plana. Nosioci aktivnosti pozvani su da ubrzaju dinamiku, kako bi prvobitno postavljeni rokovi bili ispoštovani – konstatovano je na sjednici.
Uprava za igre na sreću u produženom v.d. mandatu
V.d. direktorici Uprave za igre na sreću Mileni Savović-Baptisti produžen je v. d. mandate za još šest mjeseci, nakon što joj je istekao prethodni. Mandat je istekao Veljku Begoviću, v.d. pomoćnika direktora Uprave za igre na sreću. Branki Jauković v. d. pomoćnice direktora Poreske uprave istekao je mandat od šest mjeseci. Na njeno mjesto je postavljana Tinka Kontić. Njenom kolegi Danilu Jovanoviću produžen je mandat za još šest mjeseci, kao i Gordani Pejović.
Identifikacione isprave za pomorce
Vlada je juče utvrdila prijedlog izmjena Zakona o sigurnosti pomorske plovidbe, koji je usaglašen sa legislativom EU i Pariškim memorandumom o razumijevanju, a koji ima za cilj ujednačenje i koordinaciju inspekcijskih postupaka u lukama zemalja članica. – Potpisnice memoranduma su se obavezale da organizuju jedinstven sistem kontrole stranih brodova, kako bi se ispunili standardi sigurnosti na moru, zaštita morske okoline te radni i životni uslovi posade. Predloženim odredbama, između ostalog, propisana je obaveza izdavanja identifikacionih isprava crnogorskih pomoraca, čime će se implementirati odredbe konvencije Međunarodne organizacije rada, a pomorci će imati nesmetan ulaz i izlaz u sve luke svijeta – saopšteno je nakon sjednice Vlade
Odbijeno izuzeće ministra finansija
Vlada je odbila kao neosnovan zahtjev kompanije „Regal-Impex GH“ iz Podgorice za izuzeće ministra finansija Darka Radunovića iz odlučivanja u postupku oduzimanja odobrenja za rad slobodnih carinskih prodavnica na aerodromima Podgorica i Tivat.
Pročitajte još