Vlada i Rudnik uglja 2011. godine usaglasili novi način plaćanja koncesija

    7 godina pre 107 pregleda Izvor: vijesti.me

Aneksom na Ugovor o koncesionoj naknadi na ugalj, koji je navodno potpisan 2011. godine imeđu predstavnika Vlade i Rudnika uglja, Opština Pljevlja je na godišnjem nivou oštećena za oko pola miliona eura. Naime, Ugovor o koncesiji na ugalj između Vlade i Rudnika uglja potpisan je 23. marta 2006. godine. Tim ugovorom je predviđeno da Rudnik državi plati od 15. juna do kraja 2005. godine zaostali dio novca u iznosu od 336.000 eura. Za period od 1. januara 2006. do 31.12. 2011. godine obaveza Rudnika uglja je bila da na godišnjem nivou plaća fiksni dio, odnosno nepromjenljivi dio u iznosu od 672.000 eura, odnosno da promjenljivi dio koncesije bude 2,5 procenta od ukupne proizvodnje uglja. Ugovor je predviđao da od 1. januara 2012. pa do 31. decembra 2024. godine fiksni dio koncesije bude umjesto 672.000 eura milion i 344.000 eura, dok bi se promjenljivi dio obračunavao po utvrđenom pravilu od 2,5 odsto od ukupne proizvodnje. Za period 2025. godine Ugovorom je bilo predviđeno da koncesija, odnosno njen fiksni dio opet bude vraćen na 672.000 eura.

Međutim, 2011. godine između Vlade i Rudnika uglja potpisan je Aneks ugovora, kojim se fiksni dio za period od 2011. do 2025. godine smanjuje sa milion i 344 hiljade na 672 hiljade eura. Kako 70 odsto sredstava od koncesija na ugalj pripada lokalnoj upravi tako je opštinski budžet na godišnjem nivou za period od 13 godina, ostao bez 470.400 eura, odnosno lokalna uprava bez promjenljivog dijela, koji je iznosio u 2016. godini 288.000 eura, sada ubira 470.400 eura, umjesto 940.800 eura. Na taj način Opština je za 13 godina na gubitku šest miliona i 115.000 eura.

Za predsjednika pljevaljskog odbora Socijalističke narodne partije Rajka Palibrka, ovakva situacija nije iznenađenje, posebno što iz Vlade Crne Gore nikada nijesu željeli da dostave Aneks ugovora, koji je tražen iz lokalne uprave, a koji je navodno potpisan 2011. godine.

  • Nažalost lažiranje koncesionih ugovora ne odnosi se samo na Rudnik uglja, već bi se moglo reći na sve druge koncesione ugovore za korišćenje pljevaljskih prirodnih bogastava. Jednog dana će se saznati prava istina o koncesionom ugovoru i za korišćenje ruda u Rudniku olova i cinka Šuplja stijena. Istina o ugovoru sa „Vektrom Jakić” o korišćenju šuma već se saznala i vidimo sve pogubnosti ovog ugovora. Znači. saznaće se i da li je potpisan stvarno Aneks ugovora o smanjenju fiksnog dijela koncesije na ugalj, ili je koncesija umanjena da bi se tada kaznila pljevaljska lokalna uprava – kaže Palibrk i pojašnjava da je u periodu od kraja 2011. godine pa do septembra 2014. godine bio šef kabineta tadašnjeg predsjednika Opštine Miloja Pupovića i da je svjedok zvaničnog traženja Aneksa ugovora od Vlade i da taj dokument u Opštinu Pljevlja nikada nije stigao.

Palibrk žali zbog cjelokupnog stanja i odnosa Vlade Crne Gore prema Pljevljima i današanjeg podaničkog odnosa funkcionera DPS-a. On pojašnjava da su žrtve takvih odnosa sami građani Pljevalja.

  1. I ovaj primjer pokazuje odnos centralnih vlasti prema Opštini Pljevlja, koji se može podvesti pod pojam neokolonizma. Kada se zna da je pljevaljska lokalna uprava u vrijeme predsjednika opštine Miloja Pupovića, morala da tuži Elektroprivredu za 15 miliona eura zbog deponije Maljevac, da tuži Rudnik uglja za pet miliona eura zbog nepostovanja potpisanog ugovora, kao i ako se zna da sudovi u ovim sporovima ni poslije sedam godina nijesu presudili, onda se izvodi jasan zaključak. Pritom ako se zna da se po opštini niču kamenolomi na koje niko ne plaća koncesiju, da Rudnik uglja ne vrši rekultivaciju kopova i ako se zna da je Vlada zabranila da Pljevlja naplaćuju ekološku naknadu, onda je sasvim jasno da Pljevlja na godišnjem nivou gube jedan ostvareni godišnji budžet od deset do 12 miliona eura- kaže Palibrk i zaključuje da je i gubitak po osnovu koncesije na ugalj na godišnjem nivou od gotovo pola miliona eura dio tog cjelokupnog gubitka.

Potpis na Ugovor stavili Predrag Bošković i Filip Vuković

Ugovor o koncesionoj naknadi 23. marta 2006. godine u ime Vlade Crne Gore potpisao tadašnji ministar ekonomije Predrag Bošković. U ime Rudnika uglja potpis je stavio tadašnji izvršni direktor Filip Vuković koji je u periodu od kraja 2006. pa do septembra 2011. godine bio predsjednik Opštine Pljevlja. Nakon njegovog odlaska sa mjesta predsjednika Opštine, navodno je potpisan sporni Aneks ugovora na Ugovor o korišćenju uglja. Nije ipak poznato ko je potpisao Aneks ugovora, jer taj dokument još nije dostupan javnosti.