Vitomirović: Neophodan novi zakon za efikasnije upravljanje otpadom

    1 godina pre 489 pregleda Izvor: dnevno.me

Donošenje novog zakona o upravljanju otpadom potrebno je kako bi taj sistem bio efikasan i efektivan, a država ispunjavala obaveze iz poglavlja 27, kazao je državni sekretar Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Nenad Vitomirović.

Vitomirović je na sjednici Skupštine, obrazlažući Predlog zakona, rekao je da je pred poslanicima jedan od najvažnijih zakona za životnu sredinu i ispunjavanje zahtjevnih aktivnosti i ciljeva iz EU direktiva koje prenose u crnogorsko zakonodavstvo.

“Uočena je potreba za poboljšanjem sistema upravljanja otpadom, većim stepenom selekcije otpada, reciklaže, a što je zahtijevalo inoviranje zakonodavnog okvira i planskih dokumenta“, naveo je Velimirović.

foto: skupština.me

On je kazao da su u Predlog zakona o upravljanju otpadom transponovane najznačajnije odredbe iz 12 direktiva EU i jedne regulative, dok će ostale biti transponovane kroz podzakonska akta.

Vitomirović je rekao da je poseban akcenat prilikom izrade Predloga zakona stavljen na efikasno organizovan sistem preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od ambalaže, električne i elektronske opreme, baterija akumulatora, vozila, ribolovnog materijala od plasitke, plasitke za jednokratku upotrebu i guma.

Kako je naveo, u najbolja praksa EU koja je sadržana u Predlogu zakona je program proširene odgovornosti proizvođača sa mjerama koje obezbjeđuju da proizvođači, odnosno uvoznici proizvoda snose finansijsku i organizacionu odgovornost za upravljanje pomenutom vrstom otpada.

„Ovo je veoma važno za Crnu Goru koja uvozi relativno veliku količinu prozvoda koji su obuhvaćeni sistemom proširene odgovornosti, kako bi se stvorili uslovi za održivo upravljanje vrijednim materijalima i proizvodima nakon njihove osnovne upotrebe“, naveo je Vitomirović.

Prema njegovim riječima, jedan od krajnjih ciljeva novog zakona je da se do 2030. godine postigne minimun 50 odsto ponovne upotrebe otpadnog materijala iz mase sakupljenog otpada domaćinstava – plastike, papira, stakla i metala.

Vitomirović je kazao da su veliki problem neadekvatni podaci pa je, kako je rekao, nužno uspostaviti kvalitetan informacioni sistem za oblast upravljanja otpadom u vezi proširene odgovornosti.

On je ukazao da je Predlogom zakona predviđena zabrana upotrebe laganih kesa za nošenje od 15 do 50 mikrona i pojasnio da će prodavac koji prodaje kese preko 50 mikrona plaćati naknadu Fondu za zaštitu životne sredine.

Vitomirović je dodao da je novina u odnosu na važeći zakon formiranje državne inspekcije sa zadatkom bolje implemetacije novog zakonskog rješenja i kontrole lokalnih planova upravljanja otpadom.

Kako je istakao, jedna od glavnih koristi donošenja ovog zakona je što se njime stvaraju uslovi za primjenu ključnog koncepta cirkularne ekonomije.

„Zakonska rješenja koja su navedena u ovom Predlogu podstiču zdrave, održive ekonomske prinicipe i efikasnije koriščenje naših prirodnih resursa“, naveo je Vitomirović.

On je kazao da je neophodno da novi zakon o upravljanju otpadom bude donesen da bi njegova rješenja implementirali u praksi, kako bi sistem upravljanja otpadom u Crnoj Gori bio efikasan i efektivan, a država ispunjavala obaveze iz poglavlja 27 za pristupanje EU.