Proizvodnja električne energije jeste javno dobro, ali pitka voda, kao i potoci, rijeke i plavne livade su takođe javno dobro. Priroda ne mora biti na gubitki da bi bili energetski nezavisni, navodi se u reagovanju Centra za zaštitu i proučavanje ptica, Društva mladih ekologa, Župe u srcu, KOD-a i Crnogorskog društva ekologa na saopštenje EPCG povodom rekonstrukcije kanala Moštanica i Opačica.
“EPCG trenutno radi na unapređenju rada HE „Perućica“ tako što vrši regulaciju dva vodotoka Opačica i Moštanica. Ovi radovi su uzrokovali promjenu režima voda i stvaranje građevinskog otpada i zemljanog iskopa, koji se istovara na okolnim livadama na kojima žive ugrožene i ranjive biljne i životinjske vrste”, navodi se u zajedničkom reagovanju ovih NVO.
EPCG ove radove predstvalja kao saniranje vodotoka, dodaju, ali na terenu se dešava suprotno, prekopavanje ekosistema Nikšićkog polja, najvećeg, a biološki i geografski najbogatijeg kraškog polja u Crnoj Gori. Bez obzira da li EPCG treba da ima ekološku saglasnost ili ne, potrebno je da se pridržava propisa iz oblasti zaštite prirode.
“Možemo da razumijemo da EPCG nije upoznata sa značajem očuvanja ranjivih ekosistema i njihovih vrsta pa smo u cilju njihove bolje informisanosti organizovali sastanak sa njima. Na stastanku smo predstavili urgentnost situacije na terenu”, ističu u saopštenju.
Pojasnili su zašto su trenutni radovi pogubni za vodene i okolne ekosisteme i da HE „Perućica“ može imati bezbjedan i siguran rad a da pri tome se ne naruši režim voda Opačice, Moštanice i da se okolno polje ne zasipa otpadom. Ne dovode, kažu, u pitanje potrebu za realizacijom projekta, već isključivo način na koji je to urađeno.
“EPCG je prihvatila sastanak sa pojedincima i lokalnim organizacijama, a u isto vrijeme nastavila sa uništavanjem nikšićkih voda. Ako EPCG stvarno želi unaprijediti i sačuvati vodotokove Opačice i Moštanice onda treba bez daljeg oklijevanja da zaustavi radove dok ne definiše mjere očuvanja prirode koje će izvođač radova umjeti da primijeni”, navodi se u saopštenju.
Istina je da su, dodaju, na sastanku sa EPCG tražili, a Elektroprivreda potvrdila da će poslati potrebnu dokumentaciju za ovaj projekat, međutim nijesu je dobili do danas. Zato pored obustavljanja radova traže i procjenu nastale štete i izradu plan oporavka područja .
“Ako EPCG poštuje propise, onda treba da je upoznata da svaka rekonstrukcija starih objekata podrazumijeva uvođenje ekoloških standarda koji nijesu primjenjivani prije 50 i više godina. Na taj način se otklanjaju predhodni propusti i otvara se prostor za samoobnavljanje prirode”, pojašnjavaju.
I dok EPCG zasipa Nikšićko polje otpadom, poručuju da Agencija za zaštitu životne sredine se sprema za kartiranje ovih ugroženih staništa za potrebe evropske ekološke mreže NATURA 2000. Ovo je pokazatelj nastavka loše komunikacije između institucija i da ne postoji usaglašenost oko prioriteta.
“Na kraju, mi kao društvene organizacije imamo mogućnost da ukažemo na određene probleme i da ponudimo rješenje. Međutim, preduzimanje konkretnih koraka je na Elektroprivredi Crne Gore i nadležnim institucijama jer su resursi u njihovim rukama, a samim tim i odgovornost”, zaključuju u reagovanju.
Pročitajte još