U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) pronađen je potrošni materijal isteklog roka star 27 godina, vrijedan 600.000 eura, kao i rashodovani ljekovi vrijedni 70.000 eura.
Do ovih podataka došlo se popisom ljekova, medicinskih materijala i pomagala koji je sproveden tokom februara. Popis je tražio direktor najveće crnogorske zdravstvene ustanove Aleksandar Radović, a prema informacijama “Vijesti”, u popisnoj komisiji, pored predstavnika KCCG, bili su i službenici Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, ljekovi, materijali i pomagala su pronađeni na gotovo svim klinikama, skladišteni u ostavama, pomoćnim prostorijama i stepeništima…
Iz te ustanove nisu odgovorili na pitanje o konkretnim količinama sredstava, klinikama i institutima na kojima su pronađena, zašto ljekovi i materijali nisu uklonjeni na vrijeme, kao i zašto su vršena trebovanja, ako prethodno nabavljena sredstva nisu utrošena.
“Evidentiran je potrošni medicinski materijal isteklog roka za period od 1998. do 2025. godine, koji nije korišten po isteklom roku trajanja. Procijenjena vrijednost medicinskog materijala isteklog roka iznosi oko 600.000 eura. Evidentirani su rashodovani ljekovi za period od protekle dvije godine, čija vrijednost je procijenjena u iznosu od 70.000 eura”, tvrde u odgovorima.
Ljekovi i medicinski materijal isteklog roka, rekli su iz KCCG, zatečeni su u magacinskim prostorima organizacionih jedinica i magacinu KCCG.
“Rashodovani ljekovi predstavljaju 0,012 odsto prošlogodišnjeg utroška za medicinski materijal. Rashodovani ljekovi predstavljaju 0,0046 odsto prošlogodišnjeg utroška za nabavku ljekova”, tvrde iz KCCG.
Fond za zdravstveno osiguranje (FZO) uputio je prošle sedmice interni dopis “Montefarmu” obavještajući ih koliko koja bolnica u zemlji ima mjesečno na raspolaganju novca za ljekove i medicinska sredstva, uz napomenu da su dužne da se pridržavaju tog budžeta.
Navodno su to učinili nakon što je utvrđeno da pojedine zdravstvene ustanove prekomjerno troše opredijeljeni novac u svrhu nabavke ljekova.
Upitani da li je “Montefarmu” naloženo da obustavi distrubuciju ljekova onim bolnicama koje “probijaju” mjesečni budžet, iz FZO su kazali da nisu upoznati sa tim da je došlo do bilo kakve obustave. Podsjećaju da je Ministarstvo finansija opredijelilo budžet za FZO koji je usvojen u Skupštini i da su u obavezi da se pridržavaju namijenjenih sredstava, pa samim tim i javne zdravstvene ustanove unutar javnog sistema.
“Godišnji budžet javnih zdravstvenih ustanova je podijeljen na jednake mjesečne iznose koje određena ustanova može utrošiti za nabavku ljekova, medicinskog potrošnog materijala i pomagala. Ukoliko ustanova ima potrebu za većim iznosom od opredijeljenog, to se mora obezbijediti kroz dodatna sredstva od strane Ministarstva finansija i Vlade (rebalans budžeta ili budžetska rezerva)”, piše u odgovoru FZO.
Ministarstvo finansija opredijelilo je Fondu oko 452,6 miliona eura za nabavku ljekova, iako je FZO predložio budžet od 535,4 miliona eura.
Za nabavku ljekova preko “Montefarma” i privatnih apoteka u ovoj godini opredijeljeno je 164 miliona eura.
Trenutno nije poznato kakva je budućnost popisanih ljekova i materijala, gdje će biti skladišteni, i uništeni, te koliko će to državu koštati, budući da u Crnoj Gori ne postoji deponija za obradu opasnog otpada, gdje spada i medicinski otpad, koji se smatra najopasnijim nakon radioaktivnog.
To je konstatovano i problematizovano i u Nacrtu državnog plana za upravljanje otpadom za period od 2025. do 2029.
“Proizvođači otpada u cijeloj zemlji prinuđeni su da izdvajaju značajne sume novca kako bi angažovali ovlašćena pravna lica koja se bave izvozom opasnog otpada, da se pobrinu za otpad u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom, ili da ga ‘privremeno’ skladište. Neophodnim se smatra objekat za privremeno skladištenje opasnog otpada, u koji se sakupljeni opasni otpad sa teritorije cijele zemlje po potrebi prepakuje i priprema za izvoz”, ističe se.
Posljednje veliko uništavanje ljekova sa isteklim rokom, o kojem je javnost obaviještena, obavljeno je u oktobru 2023. godine, kada je uništeno 40 tona ljekova uskladištenih 2003. godine u krugu Crvenog krsta Crne Gore. To je radila privatna firma.
Državna revizorska institucija (DRI) je u nedavno objavljenoj reviziji uspjeha “Uspješnost upravljanja medicinskim otpadom u Crnoj Gori” konstatovala da upravljanje otpadom u Crnoj Gori suočava sa ozbiljnim izazovima usljed nedostatka strateških dokumenata, slabog institucionalnog nadzora i neadekvatne evidencije podataka.
Revizijom je uočeno da su kapaciteti za zbrinjavanje ove vrste otpada neodgovarajući i da ne postoji sistemska evidencija o njegovom nastajanju i upravljanju.
You must be logged in to post a comment.