Virologinja sama sebi dala terapiju virusima protiv raka

    2 meseca pre 483 pregleda Izvor: ba.voanews.com

Beata Halassy, virologinja sa Univerziteta u Zagrebu, liječila je rak dojke trećeg stadija ubrizgavanjem virusa direktno u tumor, koristeći eksperimentalnu onkolitičku viroterapiju. Njeno iskustvo otvorilo je debatu o samostalnom liječenju raka, odnosno eksperimentisanju na sebi.

Beata Halassy, pedesetogodišnja naučnica i virologinja sa Univerziteta u Zagrebu, suočila se sa vlastitim rakom dojke u trećem stadiju koristeći inovativni pristup. Prvi put je dobila dijagnozu 2016. a kada je 2020. godine ponovo otkrila tumor na mjestu gdje je prethodno imala mastektomiju, Halassy je odlučila da se liječi sama, nastojeći da izbjegne još jednu hemoterapiju.

Studija njenog slučaja, objavljena u časopisu Vaccines, opisuje kako pomoću kombinacije virusa morbila (ospice, MeV) i patogena sličnog gripi njen tim kreirao virusni koktel koji je ona ubrizgala injekcijom.

Ova injekcija direktno je napala ćelije raka i potakla imunološki sistem na borbu. Halassy sada živi bez raka već četiri godine, što pripisuje ovoj eksperimentalnoj terapiji.

Virusi koji razgrađuju rak: onkolitička viroterapija

Onkolitička viroterapija (OVT), metoda koja koristi viruse za napad na rak i aktiviranje imunološkog odgovora, još uvijek je nova u liječenju karcinoma. Doslovno, ovaj naziv znači „razgradnja raka putem virusa”.

Ovo nije prvi put da se testira uništavanje tumora putem virusa. Međutim, do sada je samo jedna terapija ovakvog tipa odobrena, a radi se o T-VEC u terapiji melanoma. Ovu terapiju, zasnovanu na virusu herpesa, američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je 2015. godine.

Halassy je iskoristila činjenicu da virus morbila i virus vezikularnog stomatitisa, sličan virusu gripe, ciljaju specifične ćelije, slične onima od kojih je potekao njen tumor. Ova saznanja omogućila su joj da sa svojim timom pripremi doziranu kombinaciju virusa koju je ubrizgala u tumor. Ova dva patogena su već bila ispitivana u kliničkim studijama, uključujući istraživanja metastazirajućeg raka dojke.

Također, u radu je naglašeno kako je u toko terapije virusima Halassy kroistila i koncenvionalnu terapiju lijekom zvanim trastuzumab za HER2–pozitivne tipove kancera dojke. Zbog toga je u ovom slučaju možda preciznije govoriti o razvoju moguće dodatne terapije.

Etičke dvojbe kod samoliječenja

Halassy se danas zalaže za upotrebu OVT kao prve linije tretmana, umjesto standardnih metoda poput operacije, hemoterapije ili zračenja. Ipak, medicinska zajednica ima podijeljena mišljenja o njenom samostalnom liječenju.
Autori studije iz Vaccines pozivaju na oprez, ističući da je primjena OVT bez medicinskog nadzora rizična.

„Bitna je informacija da je ovo samo jedan pokus, da je interesantan primarno istraživačima koji se bave razvojem ove vrste terapije raka, i da se nadam da bi rezultati koji su objavljeni mogli ubrzati razvoj ovog tipa liječenja”, kazala je Halassy u kratkom emailu.

Dosta časopisa iz etičkih dvojbi nije htjela objaviti ovu studiju slučaja. Postoje kritike i da bi ovaj događaj mogao potaći nestručne ljude da sami kreiraju viruse po principu „uradi sam” i ubrizgavaju iako nemaju dovoljni visoko znanje o tome.

Bioetičar Arthur Caplan sa NYU Grossman School of Medicine prokomentarisao je ovaj slučaj za Glas Amerike.

„Eksperimentisanje na samom sebi nosi dva problema. Prvi je što pojedinac često nije u poziciji da procijeni šta je sigurno i efikasno, pa su rizici često veliki. Drugi je što eksperiment na jednoj osobi daje malo podataka za generalizaciju. Nakon pozitivnog ishoda, sledeći korak je kliničko ispitivanje kako bi se procijenilo kako će različiti ljudi reagovati i koja je optimalna doza”, rekao je.

On je istakako kako je eksperimentisanje na sebi hrabro, ali bi trebalo da se posmatra kao korak ka sistematskom testiranju ako se pokaže da djeluje.