Većina preporuka ostala samo slovo na papiru

    3 godine pre 594 pregleda Izvor: pobjeda.me

Kolegijum Državne revizorske institucije (DRI) kojim je rukovodio senator dr Branislav Radulović sa predsjednikom Senata dr Milanom Dabovićem utvrdio je da sedam institucija, kontrolisanih u okviru revizije efikasnosti mehanizama regulacije, praćenja i izvještavanja o kvalitetu vazduha, nije realizovalo preporuke ili se revizori nijesu mogli uvjeriti u njihov status.

Tako će Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPPU), Agencija za zaštitu životne sredine (AZŽS), Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHS) i opštine Podgorica, Nikšić, Pljevlja i Bijelo Polje u roku od mjesec morati da obavijeste revizore o nerealizovanim i preporukama u čiji se status nijesu mogli uvjeriti. Rok za dostavljanje novog izvještaja je 3. oktobra, a DRI će sa ovim izvještajem upoznati skupštinski Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.

DRI je na osnovu izvještaja MEPPU utvrdio da su tri preporuke u fazi realizacije, dok se za jednu nijesu mogli uvjeriti u status. U toku je priprema nove strategije upravljanja kvalitetom vazduha, čiji je nacrt Evropskoj komisiji upućen lani u martu, ali mišljenje još nijesu dobili.

– Ključna mjera, ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja nije ni započeta, a Energetska zajednica je pokrenula spor protiv Crne Gore zbog prekoračenja emisije zagađujućih materija u vazduhu – navode u izvještaju MEPPU i napominju da čekaju podatke iz inventara emisije koji će biti dostupni u martu, kako bi ažurirali nacrt strategije.

U toku je donošenje i sprovođenje planova kvaliteta vazduha za zagađene zone, a iz Ministarstva su odustali od izmjene Zakona o zaštiti vazduha nakon konsultacija sa opštinama Podgorica, Pljevlja i Nikšić. Umjesto toga vodiće katastre zagađivača, čija je izrada u toku u sve tri opštine.

Agencija nije imala izvještaje o preduzetim mjerama, niti je obezbijedila stanicu za praćenje kvaliteta vazduha, a nema ni adekvatnu evidenciju naplate eko naknada. Pripremili su izvještaj o stanju životne sredine sa prijedlogom mjera, koji još nije usvojen.Glavni grad je i sačinio izvještaj o stanju životne sredine za četiri godine, realizacija tri preporuke je u toku, dok se za jednu ne može utvrditi status. Čekaju usvajanje strategije upravljanja kvalitetom vazduha, ali nemaju namjeru da uspostave sopstveni sistem monitoringa, već će se osloniti na državnu mrežu. Revizori se nijesu mogli uvjeriti da li su Nikšić i Pljevlja uspostavili sistem za praćenje kvaliteta vazduha. Opština Pljevlja je, za razliku od nikšićke, napravila izvještaj o stanju životne sredine za četvorogodišnji period, a obje nijesu dostavljale Agenciji neophodne podatke. Bjelopoljska opština jedina nije dostavila izvještaj, zbog čega su dobili još 15 dana da to učine. DRI će u suprotnom podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.