Većina novinara u Crnoj Gori suočava se sa konstantnim pritiscima koji dolaze sa brojnih adresa

    2 sata pre 70 pregleda Izvor: cdm.me

Većina novinara u Crnoj Gori suočava se sa konstantnim pritiscima tokom obavljanja svog posla, a pritisci dolaze sa brojnih adresa i u raznim oblicima, zaključak je konferencije ,,Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci, koju je UZOR oranizovao danas u Podgorici.

Izvršni direktor UZOR-a, Danko Jokanović poručuje da živimo stvarnost u kojoj se mediji ućutkuju javnim optužbama, novinari napadaju, a napadači ostaju nepoznati ili nekažnjeni.
Regionalni direktor za jugoistočnu Evropu Hanns Siedel fondacije, Klaus Fisinger navodi da je medijska sloboda važan faktor demokratije i vladavine prava.

“Novinari imaju pravo da informišu javnost o tekućim stvarima bez ograničenja i pritisaka…”, rekao je, dodajući da je važno pratiti smjernice koje će pomoći da se unaprijedi položaju novinara u Crnoj Gori.

Mihailo Jovović, predsjednik Komisije za praćenje istraga napada na novinare ističe da novinare pritiskaju svi- od političara, biznismena i kriminalaca a u zavisnosti od oblasti o kojoj izvještavate. Jovović ipak napominje, da trenutno postoji veća politička volja vlasti da se napadi istraže, i svijest kod policije i tužilaštva da se ovi slučajevi moraju što brže rešavati.

Neđeljko Rudović, direktor Direktorata za medije tvrdi da pritisci na novinare nikad neće prestati, uprkos tome što težimo da postanemo emancipovano društvo.

,,Primjeri iz najrazvijenih zemalja nas uče da je pritisak na novinare nešto što se nažalost podrazumijeva’’ , navodi Rudović dodajući da je sloboda medija nikad zaokuružena pobjeda, koju je potrebno svakodnevno čuvati.

Advokatica Maja Živković, poručuje da novinari ne trpe samo povrede časti i ugleda, već im se usled nedostatka adekvatne zaštite uništava kvalitet života.

Generalni direktor RTCG-a, Boris Raonić, pojašnjava da nije svaka komunkacija sa nekim ko ima moć- pritisak na novinara. Kao ozbiljan problem u Crnoj Gori vidi nasilje i ističe da je za novinare bitna intenzivna komunikacije i svijest o sopstvenoj ulozi u društvu.

Izvršna direktorica Daily Press-a, Marijana Kadić Bojanić kazala je da treba postaviti pitanje kako urednici rade sa novinarima i da li su oni dovoljno pripremljeni na pritiske.

“Istraživanje UZORA je pokazalo da pritisci najviše dolaze od političara. Političari se, vrlo često, žale i na fotografije koje objavljujemo…”, kazala je Kadić Bojanić.

Direktorica Televizije E, Sonja Drobac napominje da novinarstvo nije postizanje konsenzusa među sagovornicima i da to “nikad neće biti”.

“Nema balansa prema nasilju. Ne postoji, i to je slovo ‘A’ azbuke i abecede. Nulta tolerancija. To je prvi korak koji moramo da napravimo”, kazala je Drobac.