Uzorci 125 ulovljenih divljih svinja u Pljevljima negativni

    3 sata pre 207 pregleda Izvor: dan.co.me

Osim dva potvrđena slučaja afričke kuge kod dvije uginule svinje na teritoriji opštine Pljevlja, nema novih registrovanih slučajeva, kazao je direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.

On je rekao da je pretpostavka da su zaražene životinje koje su pronađene uz samu granicu sa Bosnom i Hercegovinom (BiH) prešle iz te države, gdje je već duže vrijeme prisutna bolest afričke kuge svinja.

– To su dva slučaja tik uz bosansku granicu u opštini Pljevlja. Pretpostavljamo da su otud prešle jer je tamo ova bolest prisutna već duže vrijeme – objasnio je Đaković.

Veterinari uzimaju uzorke svih ulovljenih divljih svinja u okviru takozvanog aktivnog nadzora, a pasivni nadzor sprovodi se nad uginulim životinjama.

– Sad je sezona lova. Mislim da više od 40 odsto ukupnih uzoraka stiže iz opštine Pljevlja. Do 31. decembra na teritoriji opštine Pljevlja ulovljeno je 125 divljih svinja i svi uzorci su bili negativni – saopštio je Đaković, uz napomenu da je riječ o uzorkovanju kroz aktivni nadzor koji sprovode u lovnoj sezoni.

On je kazao da je ovaj slučaj identičan prošlogodišnjoj situaciji u Nikšiću, kada su u tamošnjem lovištu, takođe uz bosansku granicu, pronađene dvije uginule svinje. Đaković očekuju da će se i ovaj slučaj završiti na taj način i da više neće imati nijedan slučaj.

– Zabranjen je lov u tom lovištu. Dogovaraćemo dalje korake – rekao je direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Prisustvo genoma virusa afričke kuge svinja (AKS) potvrđeno je 4. januara kod dvije uginule divlje svinje pronađene u lovištu Pljevlja, lovačkoj sekciji Bukovica, u graničnom području sa BiH.

– Veterinarska ambulanta „Savić“ d.o.o. Pljevlja primila je od lovačkog društva „Pljevlja“ informaciju o pronalaženju dvije uginule divlje svinje. U saradnji sa lovačkim društvom izvršeno je uzorkovanje i neškodljivo uklanjanje leševa. Odgovarajući uzorci za laboratorijsko ispitivanjedostavljeni su Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji u Podgorici, koja je odmah po prijemu izvršila propisana dijagnostička ispitivanja kojima je utvrđeno prisustvo virusa afričke kuge svinje u uzorcima oba leša – saopšteno je iz Uprave za bezbjednost hrane.

Kako su dalje naveli, odmah po prijavi potvrđenog slučaja preduzete su hitne mjere za sprečavanje širenja ove bolesti od strane veterinarskog i lovnog inspektora.

– Ovo je drugi slučaj utvrđivanja afričke kuge svinja kod divljih svinja u Crnoj Gori. Prva potvrda ove bolesti bila je 14. januara 2024. godine, na teritoriji opštine Nikšić, takođe u pograničnom području sa BiH. Do danas, bolest nije zabilježena kod domaćih svinja u Crnoj Gori – napomenuli su iz UBH.

Ističu da ova bolest nije zoonoza, odnosno ljudi ne mogu oboljeti od virusa afričke kuge svinja, ali meso oboljelih životinja nije podobno za ishranu.

Naredbom za sprečavanje pojave, otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje zarazne bolesti afrička kuga svinja, koja je na snazi, propisane su mjere na gazdinstvima sa domaćim svinjama, koje su obavezni da sprovode držaoci svinja, i mjere u lovištima.

– Afrička kuga svinja, od koje obolijevaju isključivo domaće i divlje svinje, sa smrtnošću od gotovo 100 odsto, brzo se širi i prouzrokuje velike ekonomske gubitke. Bolest se najčešće širi kontaktom bolesnih sa zdravim svinjama, kontaminiranom hranom, vodom i prostirkom, kao i leševima uginulih ili zaklanih inficiranih životinja, a čovjek je takođe značajan faktor u prenošenju virusa – odjećom, obućom, opremom i prevoznim sredstvima i dr. Divlje svinje su glavni izvor zaraze za domaće svinje, a virus je izrazito otporan u spoljnoj sredini i ostaje dugotrajno prisutan u okolišu na zaraženom području – objasnili su iz Uprave.

Za liječenje i suzbijanje ove bolesti ne postoji adekvatna terapija, niti vakcina, a virus godinama može da preživi na temperaturama i do minus 20° Celzijusa.

– Kako bi se bolest pravovremeno ograničila i suzbila, od izuzetnog je značaja da se veterinarskoj službi prijavi svaki leš, odnosno uginula divlja svinja, kako bi se izvršilo uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje i kako bi bila uklonjena na neškodljiv način, u skladu s propisima, a samim tim i smanjena mogućnost nastanka novih slučajeva. Programom obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja predviđena je naknada za informaciju o pronalaženju uginule divlje svinje u iznosu od 40 eura. Nakon provjere, odnosno ako je prijava opravdana, vrši se uzorkovanje, dijagnostičko ispitivanje i preduzimaju se sve propisane mjere – podsjetili su iz Uprave.

Prema podacima Svjetske organizacije za zdravlje životinja (WOAH), bolest je u Evropi prisutna od 2007. godine i nezaustavljivo se širi evropskim kontinentom, kod domaćih i divljih svinja. U susjednim zemljama prvi put se pojavila 2019. godine u Srbiji, nakon čega slijede Sjeverna Makedonija (2022), Bosna i Hercegovina, Hrvatska (2023) i Crna Gora (2024. godine,divlje svinje). Osim Evrope, prisutna je i u Aziji i Africi.