USLED SLOŽENE EKOLOŠKE SITUACIJE STANOVNIŠTVO NAPUŠTA GRAD POD GOLUBINJOM

    7 godina pre 86 pregleda Izvor: dan.co.me

Ekolozi, predstavnici nevladinog sektora i predstavnici političkih partija složni su u ocjeni da su Pljevlja jedini bogati kraj Crne Gore koji se raseljava i iz koga se svakodnevno odlazi. Predstavnici političkog i civilnog života su složni i u ocjeni da su ekološki gotovo glavni problem zbog koga se stanovništvo iseljava. Posebno su u takvim ocjenama istrajni ekolozi, koji tvrde da niko ne želi da udiše zagađen vazduh i da živi u sredini gdje su voda i zemljište zagađeni.

Uzaludna su sva prirodna bogastva kada je ugroženo zdravlje djece. U takvim okolnostima svaki dobar ljekar, arhitekta, zanatlija ili ekonomista napušta Pljevlja jer želi da se afirmiše u sredini gdje će mu djeca živjeti u zdravijoj životnoj sredini. S druge strane čim nemate kadrove, počinju problemi i sa investicijama, a potom sve kreće nizbrdo. Siguran sam da sve počinje od ugro žene životne sredine, jer niko ne želi da se guši u smradu i prašini koje prvenstveno stvaraju Rudnik uglja i Termoelektrana. Niko u Pljevljima ne želi da živi pored ovih privrednih subjekata, a da pritom nema nikakve koristi i da ima mnogo štete i to po zdravlje lično i po zdravlje svoje djece – ističe izvršni direktor NVO „Breznica“ Milorad Mitrović.

On sma tra da su ekološki problemi, koji su nastali nebrigom Vlade Crne Gore, raselili Pljevlja. Mitrović navodi da se Pljevlja od prije dvadeset godina sa današnjim Pljevljima ne mogu porediti. On ističe da je svuda u Crnoj Gori, pa i u regionu, prisutna pojava da se stanovništvo iseljava sa seoskog pod ručja, ali u Pljevljima se temeljno i ubrzano prazni grad.

Nekada na mliječnoj pijaci imali ste svakog dana gužvu, da nije čovjek mogao da prođe. Danas imate pazarnim danima nekoliko prodavaca, a drugih dana mliječna pijaca u potpunosti je prazna. Ista je situacija sa zelenom i buvljom pijacom. Ako posmatrate Autobusku stanicu vidjećete da na njoj više nema gužve, nema putnika, nema naroda. Ono što je posebno šokantno i radnje u neposrednoj blizini Autobuske stanice se zatvaraju. Nekada je bio prestiž imati kiosk preko puta Autobuske stanice, a sada je većina tih objekata uklonjena, a dva koja su ostale vi-še ne rade. To su strašne slike Pljevalja i pljevaljske stvarnosti – naglašava Mitrović i ističe da je pljevaljski Korzo pust i prazan u noćnim satima.

On sma tra da je Pljevljima najbolje bilo da nikada nijesu imali Rudnika uglja i Termoelektranu.

– Sreća bi bila da smo orali Pljevaljsko polje i proizvodili zdravu hranu. Imali bi zdrav narod i zdravu sredinu, a sada imamo zagađenu životnu sredinu i puste kopove Rudnika uglja. Jed-nom riječju Rudnik uglja i Termoelektrana su raselili Pljevlja – podvlači Mitrović.

I iz NVO „Da zaživi selo“ ističu da građani Pljevalja kao glavne zagađivače prepoznaju Rudnik uglja i Termoelektranu i da su dobro upoznati o problemima zagađenja, te da su ekološki problemi gotovo najveći problem grada na Breznici.

Na osnovu sprovedene ankete u okviru projekta „Bolji život za Pljevlja” došli smo do zaključka da su građani opštine Pljevlja dobro informisani o problemu zagađenja vazduha i da žele aktivno da učestvuju u rješavanju problema. Jedno od pitanja koje potvrđuje ovu tezu je da kao energent najviše koriste drva i da čak više njih kao energent koristi pelet u odnosu na ugalj. Termoelektranu, kotlarnice i kop Rudnika uglja vide kao najveći problem zagađenja što i pokazuju i zvanični dokumenti. Građani smatraju da zagađenje vazduha ozbiljno utiče na njihovo zdravlje i da se to reflektuje kroz smanjenu fizičku aktivnost na otvorenom i probleme sa disajnim organima – kaže član izvršnog odbora NVO „Da zaživi selo” Vaso Knežević.

Za šest mjeseci nije prodat ni jedan stan

Kada su u pitanju podaci, vezani za priraštaj, promet nekretnina, oni su mnogo lošiji nego u prethodnoj godini, pa se prema tome može reći da se proces iseljavanja stanovništva nastavlja. Tako prema podacima MON STAT-a tokom prvih šest mjeseci ove godine nije prodat ni jedan stan kada je u pitanju novogradnja. Prodati su stari stanovi i kuće, a poznato je da se u Plje-vljima poslednjih godina gradi samo jedna stanbena zgrada, pritom ni u tom slučaju prodaje stanova nema. S druge strane broj novorođenčadi je znatno niži nego u prethodnoj godini.

Ostaje samo onaj ko mora i ko nema gdje

Iz Demokratske Crne Gore poručuju da za spasavanje Pljevalja ističe i poslednja šansa i da je Vlada Crne Gore dozvolila da dođe do urušavanja čitave životne sredine.

Privredna, ekonomska i infrastrukturna zapuštenost, ekološka katastrofa i ogromna nezaposlenost uslovljavaju raseljavanje stanovništa, koje poprima zabrinjavajuće razmjere. Građani usled ugrožene egzistencije i opasnosti od narušavanja zdravlja traže izlaz i šansu u dru gim sredinama. Sjećam se riječi jednog našeg su građanina koje objašnjavaju sadašnje stanje u Plje-vljima, rekao je „ovdje ostaje samo onaj ko mora i ko nema gdje”. Tužno je do kog nivoa su dovedena Pljevlja kolonijalnom politikom Vlade i kukavičkom politikom lokalnog DPS-a. Pljevljima ističe i poslednja šansa, a vrijeme neumoljivo teče. Da bi Pljevlja ustala, DPS vlast mora da padne, drugačije Pljevljima opstanka i oporavka nema. Na sreću, promjena vlasti je

izvjesna, a njen stožer i predvodnik na putu – kaže odbornik Demokrata Nikola Rovčanin uz objašnjenje da je teško upoređivati podatak koliko su Pljevlja imala stanovnika 1948. godine nakon završetka Drugog svjetskog rata, sa podacima koliko imaju sada stanovnika, jer je razlika sigurno oko deset hiljada stanovnika.

– U ovoj godini dosad je rođeno 146 novorođenčadi sa područja pljevaljske i žabljačke opštine – saopštili su iz pljevaljskog porodilišta.