UREĐENJE I OPREMANJE BOROVIČKOG JEZERA

    7 godina pre 173 pregleda Izvor: pvportal.me

NVO „Da zaživi selo“ u partnerstvu sa TO Pljevlja započinje realizaciju projekta „Uređenje i promocija izletišta na Borovičkom jezeru“.

Cilj projekta je Zaštita životne sredine i održivo upravljanje resursima na primjeru Borovičkog jezera i poboljšanje rekreacione ponude ruralnog područja u opštini Pljevlja, kroz uređenje i opremanje sa parkovskim mobilijarom ove atraktivne lokacije. Ciljne grupe su pljevaljski izletnici i turisti. Mjesto realizacije je Borovičko jezero, udaljeno na oko 7 km od Pljevalja, na putnom pravcu Pljevlja-Đurđevića Tara. Vrijeme trajanja projekta: 3 mjeseca.

Glavne aktivnosti su:

Čišćenje priobalnog pojasa oko borovičkog jezera: sakupljanje i odvoz smeća, gdje je uposleno 7 lica sa evidencije Biro rada Pljevlja kroz program Javnog rada

Izrada parkovskog mobilijara: 3 hladnika, 6 kompleta stolova sa klupama (sto + 2 klupe), 2 info table,

Postavljanje parkovskog mobilijara: hladnici i klupe sa stolovima na livadskom priobalnom dijelu borovičkog jezera, a info table uz magistralni put Pljevlja-Đurđevića Tara na raskrsnicama sa prilaznim putem prema Borovičkom jezeru,

Promocija Borovičkog jezera u partnerstvu sa TO Pljevlja: putem medija, portala, fejsbuka, turističkih spotova, TV emisija, brošura.

Borovičko jezero je nastalo nakon završetka iskopavanja uglja u borovičkom basenu, prije nekih 15 godina. Površina jezera je oko 22 hektara, a dubine je od jedan metar pa ide čak do oko 40 metara. U jezeru se ulivaju dva potoka Ljućanik i Smrdan, a ima i dosta podzemnih izvora sa kvalitetnom vodom. Iz jezera, voda se odliva u rijeku Vezišnicu koja pri izlasku posjeduje ogromnu snagu. Površina oko jezera je neuređena, jer nije izvršena rekultivacija, koja je po zakonu bila obavezna od strane koncesionara, tj. Rudnika uglja – Pljevlja. Rekultivacija je preskočena zbog toga što je ovaj prostor pripisan Vladi CG, tako da je prostor ostao neuređen. Trenutno se Borovičko jezero koristi za ribolov (jer je bogato ribom, klen, šaran, babuška, grgeč, krkuša, gaovica, pastrmka), kao i za kupanje i rekreaciju na vodi. Iz tog razloga dužni smo da ovaj prostor uredimo, kako bi se rekreacija odvijala u mnogo bezbjednijim i uređenijim uslovima. Ovaj prostor ima veliki kapacitet da u budućnosti bude veliko izletište i kupalište Pljevljaka, kao i stjecište sportskih ribolovaca. U svakom slučaju, Borovičko jezero je ipak prirodno ispunjeno, vodom i životom. Ovaj novi ekosistem treba sačuvati kao takav i unaprijediti ga, kako bi postao još atraktivniji za izletnike, ljubitelje prirode i sportske ribolovce.

Projekat je finansiran od strane Opštine Pljevlja kroz Konkurs za sufinansiranje NVO, a bruto plate za 7 uposlenih radnika na čišćenju obala jezera finansira Zavod za zapošljavanje CG kroz program Javnih radova.