UPRKOS BROJNIM NAJAVAMA JALOVIŠTE U GRADCU JOŠ NIJE SANIRANO Obećanih pet miliona nikako da stigne

    8 godina pre 100 pregleda Izvor: vijesti.me

Pošteno bi bilo dati odgovor da li je pet miliona uzeto za ovu namjenu, jer sve liči da je ovaj novac preusmjeren negdje drugo i da je možda potrošen za druge potrebe, kaže Milorad Mitrović

Još prije devet godina saopšteno je da je projekat za rekultivaciju jalovišta u rudarskom naselju Gradac završen, ipak ni dan danas od pomenute rekultivacije nema ništa. Za izvršnog direk-tora nevaldine organizacije „Breznica“ Milorada Mitrovića nije čudno što je prije devet godina rečeno da je urađen projekat, nego to što je prije dvije godine saopšteno da je iz kredita Svjetske banke obezbijeđeno pet miliona eura za ovaj posao. Mitrović kaže da nadležni moraju da odgovore gdje su potrošene pare, odnosno ko je obmanuo građane kada je kazao da će radovi početi i da su obezbijeđena novčana sredstva.

Svjedoci smo svih ovih godina da jalovište truje i uništava naselje Gradac, da truje rijeku Ćehotinu i da se niko na to ne osvrće. Na svu priču ekologa odgovara se samo sa obećanjima i ništa više – kaže Mitrović i navodi da je iz nadležnog ministarstva saopšteno prije dvije godine da je od kredita Svjetske banke predviđeno deset miliona za sanaciju deponije u Gradcu i de-ponije Maljevac. Mitrović kaže da mu je jasno zbog čega se deponija Maljevac ne rekultiviše, jer je ista još uvjek aktivna, odnosno na nju se odlaže i dalje pepeo i šljaka za potrebe Termo-elektrane, ali deponija u Gradcu je već odavno zatvorena i postoje svi uslovi da bude rekultivisana.

Mislim da je potrebno reći jesu li pare za ovu namjenu uzete. Ako jesu gdje su potrošene ili kada će se trošiti? Pošteno bi bilo dati odgovore na ova pitanja, jer sve liči da je ovaj novac preusmjeren negdje drugo i da je možda potrošen za druge potrebe – kazao je Mitrović i podsjetio da je prije dvije godine rečeno da je za sanaciju ekoloških crnih tačaka uzet kredit od 50 miliona eura. On navodi da je za sanaciju deponije grita u brodogradilištu Bijela, bilo predviđeno da se potroši nešto više od 12 miliona eura, a da se sada pominje iznos od 17 miliona i 965 hiljada eura.

Mitrović kaže da je dobro što se i ova deponija sanira, ali da nije dobro da se ne vrši rekultivacija deponije jalovišta u Gradcu.

Deponija u Gradcu čeka sanaciju praktično od 2004. godine, otkako je Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ konačno obustavio odlaganje. Zato podržavam da se sanacije crnih ekoloških tački vrše širom Crne Gore, ali je jako bitno da sanacija bude završena i u Gradcu, jer se ovde dugo čeka zatvaranje ove ekološke crne tačke – kaže Mitrović uz stavljanje akcenta na činje-nicu da je prije dvije godine bilo rečeno da je pored projekta obezbijeđen i novac.

Prilikom posjete Pljevljima 2008. godine, tadašnjeg ministra turizma i održivog razvoja Predraga Nenenezića, saopšteno je da će rekultivacija deponije u Gradcu početi naredne godine.

Ministar Nenezić je čak kazao da je sve spremno za ovaj posao i da se više neće čekati da jalovište bude sanirano. Međutim, i pored tadašnjeg obećanja posao nije završen.

Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ je počeo sa radom 1954. godine kada je i otpočelo odlaganje jalovine u neposrednoj blizini naselja Gradac, koji je u to vrijeme imao status posebne opštine. Rudnik je prvi put prestao sa radom 1987. godine, da bi već 1997. godine obnovio proizvodnju. Zbog ratnih dešavanja i činjenice da je isti radio u okviru kompanije Trepča, Rud-nik je prestao sa radom 2004. godine, a tada je zvanično prestalo i odlaganje jalovine rude olova i cinka na ovu deponiju.

Zagađeni i vazduh i zemljište

Od 2004. go dine mještani naselja Gradac neprekidno traže sanaciju jalovišta jer se isto nalazi u neposrednoj blizini naselja. Posebno je ugrožena Osnovna škola, čije se dvorište graniči sa obodom deponije. Sa deponije u ljetnjim mjesecima prašina pada na naselje, a mještani tvrde da im je deponija zatrovala i vazduh i zemljište.