Uprava policije: U posljednje tri godine spriječeno 14 likvidacija

    1 godina pre 373 pregleda Izvor: pobjeda.me

U 2022. godini, prema statistici Uprave policije, nije otkriveno da je planirana likvidacija, ali je u tekućoj godini spriječena jedna i to u Budvi 13. oktobra, kada su uhapšene dvije osobe: jermenski i albanski državljanin, dok je treći osumnjičeni pobjegao, saopšteno je iz Uprave policije.

Kod njih su pronađeni tragovi koji ukazuju na pripremanje zločina, ali im je na teret stavljeno krivično djelo kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelom nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.

Policija je nakon hapšenja saopštila da obavljaju opsežne istražne aktivnosti koje podrazumijevaju obavljanje informativnih razgovora sa operativno interesantnim licima, koja bi eventualno na neki način mogla biti povezana sa ovim događajem, kao eventualni saizvršioci, pomagači ili oštećeni.

Takođe, kako su rekli, obavljaju i provjeru alibija.

Planovi i klanovi

Ovako sročeno saopštenje asocira da je riječ o plaćenoj likvidaciji iza koje stoji neki klan, od deset koliko ih, prema statistici Uprave policije, djeluje u Crnoj Gori.

Iako je odlazeći ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić u junu najavio plan smanjenja broja kriminalaca na ulicama, broj uhapšenih za pripremanje likvidacija nije poznat.

“Na 50 lokacija tretirano je 40-ak članova organizovanih kriminalnih grupa i to je pokazatelj da je država spremna da se obračuna sa svima, te da nećemo praviti kompromis sa kriminalcima”, rekao je Adžić u Nikšiću.

Rezultati te velike akcije bili su prekršajne prijave i krivična zbog oružja bez dozvole.

Ipak, Adžić je tada iskoristio priliku da saopšti da se ovim aktivnostima povećava bezbjednost u Crnoj Gori i smanjuje broj kriminalaca na ulicama.

“To je naš plan i idemo ka zacrtanom cilju, zaključio je Adžić.

Protekle sedmice Pobjeda je Upravi policije uputila pitanja koliko je osoba uhapšeno zbog pripremanja likvidacija u protekle tri godine, ali nijesmo dobili odgovor.

Statistika bez glavne stavke

Takođe, nije nam odgovoreno ni koliko lica je pod policijskom zaštitom zbog ugroženosti bezbjednosti.

“Uprava policije je tokom 2021. godine spriječila izvršenje 13 krivičnih djela protiv života i tijela, među kojima je sedam tih djela planirano na štetu sedam članova organizovanih kriminalnih grupa, a što je rezultat pravovremenih, proaktivnih i operativnih aktivnosti, koje su imale za cilj sprečavanje i otkrivanje pripremanih i planiranih teških krivičnih djela, a sve na osnovu raspoloživih operativnih informacija i pravovremenih procjena”, saopšteno nam je iz Uprave policije.

U tri posljednje godine u Crnoj Gori ubijene su 24 osobe, a dva zločina su ostala nerasvijetljena, jedan iz 2021, drugi iz prošle godine.

U 2021. godini Uprava policije je registrovala 13 ubistava (šest djela je kvalifikovano kao krivično djelo teško ubistvo, a sedam kao krivično djelo ubistvo), od kojih je 12 rasvijetljeno – navode iz Uprave policije.

Naredne godine Uprava policije je registrovala sedam krivičnih djela ubistvo, od kojih je šest rasvijetljeno.

“Nadalje, do 1. septembra 2023. godine, registrovana su četiri ubistva (tri djela su kvalifikovana kao krivična djela teško ubistvo, a jedno kao krivično djelo ubistvo) i sva četiri su rasvijetljena. Do navedenog datuma ove godine, na teritoriji Crne Gore, nijesu registrovana ubistva koja su posljedica sukoba organizovanih kriminalnih grupa”, naglasili su iz policije.

Crna Gora “siromašnija” za klan

U proteklih šest godina u Crnoj Gori ,,ugasila“ se jedna kriminalna grupa, pa ih umjesto 11, koliko ih je bilo 2017. godine, 2021, kako je navedeno u dokumentu ,,SOCTA 2021“, ima deset.

To su zvanični podaci Uprave policije saopšteni pozivajući se na Procjenu opasnosti od teškog i organizovanog kriminala „SOCTA 2021“ kada je u Crnoj Gori registrovano aktivno djelovanje deset visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, od kojih najveći broj ima preko 30 članova.

“S tim u vezi, može se zaključiti da je došlo do smanjenja broja organizovanih kriminalnih grupa koje djeluju u Crnoj Gori, s obzirom na činjenicu da je Procjenom opasnosti od teškog i organizovanog kriminala ,,SOCTA 2017“ bilo registrovano postojanje 11 organizovanih kriminalnih grupa”, saopšteno je Pobjedi iz Uprave policije.

Dodaju da su s ciljem preventivnih aktivnosti do 1. septembra, u okviru obavještajnog projekta kodnog naziva „Talas“, ,,izvršili ukupno 22.677 kontrola članova organizovanih kriminalnih grupa, operativno interesantnih lica i njima bliskih lica“, ali ne i rezultate tih pretresa, odnosno što je sve oduzeto i koliko je osoba uhapšeno.