Uprava policije trebalo je da uputi javno izvinjenje nakon što je preko crnogorskog Javnog servisa 5. septembra obmanula crnogorsku javnost kako su tog jutra građani okupljeni na protestu na Cetinju, na Belvederu pucali na policajce, zaključak je Savjeta za građansku kontrolu policije.
Upozorili su i da „Uprava policije ne može biti anonimni izvor informacija“ i iskazali „čuđenje i zabrinutost“ zbog odluke direktora Uprave policije Zorana Brđanina, da izjašnjenje povodom ove pritužbe, odnosno povodom primjedbi na informacije koje je nesporno plasirala Uprava policije, prepusti načelniku CB Podgorica Goranu Jokiću.
Zaključci
– Savjet, na osnovu odgovora načelnika CB Podgorica, gospodina Gorana Jokića, nedvosmisleno zaključuje da se isti legitimisao nepozvanim da se izjasni na primjedbe iz pritužbe. Načelnik CB Podgorica jasno kaže da „o događajima na javnim okupljanjima u Cetinju od 4. i 5. septembra 2021. godine, CB Podgorica nije vršio obavještavanja javnosti, već je to činila Uprava policije“ – piše u zaključcima.
Ističu i da „smisao prosljeđivanja zahtjeva“ Jokiću da se on izjasni o plasiranju lažne informacije RTCG jedino vide „u postojanju eventualnog prepoznavanja uloge i odgovornosti načelnika CB Podgorica u kreiranju jedne takve informacije koju je dalje plasirala Uprava policije, odnosno da je on možda bio u poziciji i situaciji da ima direktno znanje o porijeklu informacije“.
U izjašnjenju Savjeta, koji je u ovom slučaju postupao po pritužbi građanina M. J, koji je predmet procesuirao uz podršku građanskog aktiviste Aleksandra Saše Zekovića i Crnogorskog helsinškog odbora za ljudska prava, navodi se da su se posebno zadržali na tri pitanja.
– Zašto je Uprava policije kreirala informaciju koja nije do kraja zasnovana na činjenicama (motivacija), zatim, čak i pod uslovom da je vjerovala u pouzdanost te informacije, zašto je Uprava policije tražila i insistirala na anonimnosti i povjerljivosti sebe same kao izvora i treće – zašto je izostalo javno izvinjenje Uprave policije kada je konačno utvrđeno da ta informacija nije bila vjerodostojna, čak ni nakon oglašavanja nadležnog državnog tužilaštva – piše u izjašnjenju.
Naglašavaju da Uprava policije nije Savjetu, kao ni javnosti, objasnila zašto je tražila da bude neimenovani izvor te informacije.
– Savjet konstatuje da je kreiranjem i plasiranjem ove informacije definitivno poslata određena poruka, ali i da se kroz anonimnost željelo izbjeći preuzimanje odgovornosti. Savjet je ocjenio da odluka Uprave policije da na legitiman zahtjev jednog medija pruži informaciju kao neimenovani, anonimni, izvor nije opravdana i profesionalna, niti je u interesu javnosti – piše u zaključcima.
Ovo nezavisno tijelo iskazalo je zabrinutost „zbog činjenice da su određene starješine Uprave policije pristupile obmanjivanju javnosti“.
– Za demokratski i profesionalni rad policije je dodatno zabrinjavajuće što je iza manipulacije, odnosno kreiranja i širenja nečinjenične i nepotpune informacije, svojim kasnijim javnim oglašavanjem stala i Uprava policije kao institucija. To daje prostora i osnova, uz ove ocjene i preporuku Savjeta, shodno članu 197 Zakona o unutrašnjim poslovima, za postupanje Unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova, ali i za dalje utvrđivanje i sankcionisanje odgovornosti – poručili su iz ovog tijela.
Upozorenja
Upozoravaju da su „policijski legitimitet i povjerenje i poštovanje javnosti blisko povezani i uslovljeni“.
– Uprava policije je odgovorna građanima Crne Gore i od nje se očekuje pravedno, pošteno i profesionalno ponašanje. Službenici i starješine Uprave policije u svakoj prilici treba da djeluju i postupaju nestranački i politički neutralno, ne dopuštajući da njihovi lični osjećaji i opredjeljenja, vjerska uvjerenja, težnje, prijateljstva ili neprijateljstva, utiču na odluke i rad Uprave policije u cjelini – ukazali su iz Savjeta.
Kreiranje i širenje nepotpune i netačne informacije, navodi se u zaključcima, „posebno u trenucima kada se čitavo društvo nalazilo u tenzičnoj situaciji, i početno insistiranje na neimenovanju izvora iste, je ozbiljan propust i nedoličan postupak Uprave policije koji zahtijeva izvinjenje javnosti Crne Gore“.
Izjašnjenje Savjetu, umjesto direktora Uprave policije Zorana Brđanina, dostavio je, čak 50 dana nakon pritužbe, načelnik CB Podgorica Goran Jokić, koji je, pored ostalog, naveo i da Centar kojim on rukovodi o događajima na Cetinju 4. i 5. septembra nije obavještavao javnost, već je to činila Uprava policije.
U zaključku izjašnjenja navedeno je da Uprava policije, plasiranjem lažne informacije, nije povrijedila pravo na objektivno i blagovremeno informisanje građaninu M. J.
Nakon što je Savjet upoznao M. J. sa izjašnjenjem policije on im je uputio dopis u kojem je, pored ostalog, istakao, da je „odgovor Uprave policije, odnosno CB Podgorica, bespredmetan, neosnovan i predstavlja fingiranje provjera što je primarno na štetu Savjeta i kredibiliteta članova Savjeta“.
– A meni poruka da sam gubio vrijeme i energiju obraćajući se Savjetu – naveo je M. J.
On je od Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije MUP-a zatražio da „kroz postupak kontrole u konkretnom slučaju utvrdi zašto je Uprava policija anonimno saopštila podatak, zašto nije zahtijevala da se navede izvor tog podataka (informacije), zašto nije odmah po prijemu takve informacije uradila saopštenje prema svim medijima ili se na drugi prikladan način oglasila prema javnosti Crne Gore i konačno da se provjeri da li je Uprava policije kreirala i širila lažnu vijest“.
Pročitajte još