UP: Neprijavljenim blokadama krši se zakon i ugrožava bezbjednost

    5 sati pre 19 pregleda Izvor: rtcg.me

Neprijavljenim blokadama saobraćajnica krši se zakon i ugrožava bezbjednost organizatora i ostalih učesnika u saobraćaju, poručuju iz Uprave policije, povodom najava grupe građana i organizacije „Kamo śutra“.

“Povodom neprijavljenih javnih okupljanja grupe građana i organizacije „Kamo śutra“, koja su putem medija najavljena da će se svakodnevno organizovati u vidu blokada saobraćajnica, bez prethodne prijave Upravi policije u skladu sa Zakonom, Uprava policije koristi priliku da još jednom skrene pažnju organizatorima i građanima koji imaju namjeru da na ovakav način blokiraju saobraćaj u Glavnom gradu, da, pored toga što neprijavljivanjem ovakvih okupljanja i zauzimanjem saobraćajnica krše Zakon o javnim okupljanjima i Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima i nenajavljenim blokadama saobraćajnica ugrožavaju svoju i bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju, te mogu izazvati neželjene posljedice”, poručuju iz Uprave policije.

Kako navode to je bio slučaj i prije početka posljednjeg skupa 1. februara, a video snimak koji su dostavili medijima, kako kažu, svjedoči o visokom stepenu rizika po bezbjednost samih učesnika skupova i ostalih učesnika u saobraćaju.

“Jer je dio protestanata, prije zatvaranja saobraćaja na mostu Blaža Jovanovića i prije početka skupa, pokušao samoinicijativno zatvoriti saobraćaj, zbog čega je moglo doći do incidenta ili težeg djela protiv bezbjednosti saobraćaja”, poručuju iz policije.

Zbog toga poručuju da zatvaranje saobraćaja može vršiti samo policija uz blagovremenu prijavu, te da to nikako ne bi trebalo da rade građani i organizatori skupa.

“Zbog toga je od krucijalne važnosti, prvenstveno po bezbjednost samih učesnika protesta, da se ovakva okupljanja blagovremeno prijavljuju policiji, u skladu sa zakonom, kako bi policijski službenici shodno svojim ovlašćenjima mogli izvršiti preusmjeravanje drumskog saobraćaja i na taj način, kao i do sada, obezbijediti nesmetano održavanje ovakvih protesta i potpunu bezbjednost učesnika istih”, poručuju iz Uprave policije i dodaju kako sve to dovodi do pitanja odgovornosti.

“Svako drugo ponašanje organizatora i učesnika ovih protesta i isključivanje policije kao partnera, koja bi blagovremenim postupanjem umanjila mogućnost narušavanja javnog reda i mira ili ugrožavanja bezbjednosti lica i učesnika u saobraćaju, kao što smo navelii, dovodi u pitanje bezbjednost građana, pa samim i tim nameće pitanje odgovornosti organizatora, ukoliko bi došlo do bilo kakvih incidenata i neželjenih posljedica tokom ovakvih protesta”, zaključuje se u saopštenju Uprave policije.