Zajednički konsultativni odbor Evropske unije i Crne Gore je u zajedničkoj deklaraciji naveo da bi vlasti Crne Gore trebalo da daju prioritet i opipljive rezultate u oblastima vladavine prava, slobode medija i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, unapređivanjem reformi koje su već na pravom putu, a ne njihovim preokretom.
U dokumentu se navodi da Odbor ohrabruje novu crnogorsku Vladu da, u dijelu koji se tiče poglavlja 23 I 24, uloži sve neophodne napore u pravcu ispunjavanja mjerila postavljenih za zatvaranje poglavlja, posebno privremenih mjerila za poglavlja vladavine prava.
Deklaracija je usvojena juče na online sjednici, u čijem radu je učestvovala glavna pregovaračica Crne Gore sa EU Zorka Kordić.
Zajednički konsultativni odbor Evropske unije i Crne Gore je konstituisan u oktobru 2012. godine ima za cilj da omogući organizacijama civilnog društva obije strane da prate napredak Crne Gore ka članstvu u EU, pokreće debatu i daje preporuke nacionalnim i evropskim institucijama.
U dokumentu se navodi da Odbor pozdravlja izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru za 2020. godinu i poziva crnogorske vlasti da pažljivo analiziraju njegov sadržaj i uspostave jasan putokaz za svoje buduće djelovanje. Crnogorsku vlast su pozvali da preduzme konkretne mjere u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i svih slučajeva diskriminacije.
Naglašavaju potrebu da pravosudne institucije i nezavisna tijela poput Agencije za sprečavanje korupcije, Državne revizorske institucije, Agencije za elektronske medije, kancelarije Ombudsmana, Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama budu u potpunosti funkcionalne, profesionalne i oslobođene bilo kakvog oblika političkog pritiska i poziva crnogorske vlasti da stvore uslove za njihovo snažno autonomno funkcionisanje.
Navodi se da članovi Odbora pozivaju Vladu da nastavi da se bori protiv korupcije i organizovanog kriminala na visokom nivou osiguravajući nepristrasnost, posvećenost, profesionalnost i nezavisnost pravosudnog sistema.
SKO ponavlja svoju zabrinutost u vezi sa slobodom izražavanja i okruženjem u kojem rade crnogorski mediji, posebno uzimajući u obzir istrage napada na novinare i političko uplitanje i pritisak na RTCG.
Još jednom, kako se navodi, SKO poziva crnogorske vlasti da brzo i temeljito istraže kako stare, tako i nedavne slučajeve nasilja nad novinarima, naročito protiv Olivere Lakić, kako bi identifikovali i procesuirali počinioce i one koji su na kraju odgovorni za naređivanje napada, i da olakša rad Komisije za praćenje istraga napada na novinare.
Pročitajte još