Iako ogromna većina građana Pljevalja nema vodu za piće skoro 40 dana, lokalna uprava iz Pljevalja ne sprovodi bilo kakve aktivnosti da bi svojim sugrađanima omogućili da imaju obezbjeđenu vodu za piće. Ono što je sigurno je da za razliku od njih, mnogi građani koji su u stanju socijalne potrebe nisu u mogućnosti da za svoju djecu obezbjede flaširanu vodu i onemoguće rizik da bi korišćenjem neispravne vode ugrozili zdravlje svojih porodica.
Prosto je teško dokučiti zašto lokalna uprava iz Pljevalja ne želi pomoći svojim sugrađanima, kad materijalnih mogućnosti ima na pretek, posebno ako znamo da je samo Elektroprivreda Crne Gore izvršila u decembru mjesecu 2021. godine, uplatu u budžet opštine Pljevlja u visini od 1.110.686 eura, po osnovu takse za zaštitu i unaprijeđenje životne sredine. Ako u zaštitu životne sredine i zdravlja ljudi ne spada obezbjeđenje građanima vodu za piće, teško je dokučiti šta je drugo važnije u kriznim situacijama koje dugo traju.
Još je čudnija pasivnost čelnika lokalne uprave u Pljevljima, ako znamo da su 2014. i 2016. godine tadašnja rukovodstva Opštine Pljevlja, prilikom višemjesečne neispravnosti vode za piće, obezbjeđivala vodu za piće za svoje sugrađane, distribucijom vode iz cisterni na nekoliko lokacija u gradu. Građanima su tri cisterne sa pitkom vodom bile dostupne sve dok voda sa gradskog vodovoda nije bila ispravna za piće. Građani su vodu mogli da sipaju u vremenu od 9 do 17 sati svakog dana. Građanima je dopremanje pitke vode u cisternama u to vrijeme mnogo olakšalo snabdjevanje vodom za piće.
Ono što je sigurno je da bi i Vlada Crne Gore i državna preduzeća iz kojih se poslovanjem u Pljevljima u iznosima u stotinama miliona eura puni državni budzet, mogli donirati flaširanu vodu za građane Pljevalja.
Prema riječima Željka Minića,sekretara Crvenog krsta Pljevlja u vrijeme dugotrajne neispravnosti vode za piće u prošlosti su jedino iz Crvenog krsta Crne Gore obezbjeđivali donaciju u flaširanoj vodi za građane Pljevalja, koja je za građane Pljevalja distribuirana preko Crvenog krsta Pljevlja.
Sekretar Crvenog krsta Pljevlja očekuje da bi se ta praksa od strane Crvenog krsta Crne Gore mogla uskoro ponovo realizovati, znajući da mnogi građani u Pljevljima nemaju finansijske mogućnosti da u ovako dugom periodu kupuju vodu za piće za svoje porodice, posebno one u stanju socijalne potrebe.
Menadžment lokalnog preduzeća „Vodovod“ je posle ekološkog incidenta sa vodom iz Otilovićkog jezera obećao da će se dati nalog Institutu za javno zdravlje, da se uzme uzorak vode sa izvora kod motela Vodice, što je u to vrijeme jednom i učinjeno.
To je učinjeno iz razloga što u vrijeme dugoročnih neispravnosti vode veliki broj građana koristi vodu za piće a mnogi i tokom čitave godine sa izvora u parku Vodice, ali bi bilo neophodno prilikom svakog uzorkovanja vode iz gradskog vodovoda, vršiti uzorkovanje vode i iz prirodnog izvorišta u parku „Vodice“.
Nažalost te prakse nema, iako i dalje mnogi građani u nemogućnosti da kupuju flaširanu vodu,koriste vodu za piće sa prirodnog izvora u gradskom parku „Vodice“ u vrijeme dok voda iz gradskog vodovoda nije za piće.
Dobro bi bilo da građani Pljevalja znaju, da li je cijena uzorkovanja vode sa prirodnog izvora u Vodicama koju „Vodovod“ periodično treba da plaća Institutu za zdravlje Crne Gore, toliko visoka, da bi se spriječio rizik da dođe do zdravstvenih problema za one građane koji koriste vodu iz tog prirodnog izvorišta a ne znaju da li je ispravna za piće…
Ono što je sigurno je da su građani Pljevalja prepušteni sami sebi, a da nadležne opštinske i državne institucije ništa ne čine da obezbjede građanima elementarne uslove za život.
Pročitajte još