Više partija i udruženja pisalo je menadžmentu Elektroprivrede (EPCG), na čelu sa izvršnim direktorom Igorom Noveljićem i predsjednikom borda direktora te državne kompanije Đokom Krivokapićem, od kojih su tražili da ukinu podsticaje za male hidroelektrane od 1. januara.
– Partija penzionera, invalida i restitucije – PIR, Građanska akcija Budva, Udruženje za zaštitu penzionera i invalida, Udruženje civilnih, vojnih i invalida rada Crne Gore javno Vam se obraćaju zbog reketa koji ste udarili ovom siromašnom narodu. Gospodine Igore Noveljiću, pozivam Vas kao akcionar u EPCG, kao predsjednik Partije PIR i, na kraju, kao krajnji potrošač struje da poštujete Ustav i da od 1. januara 2020. godine korisnicima – potrošačima električne energije isključite reket-stavku „OIE“ i utrošenu struju proizvedenu iz bilo kojeg izvora sistema EPCG ili van njega, u suprotnom podnesite ostavku na tu funkciju – navodi se u pismu koje potpisuje Momo Joksimović, predsjednik Partije PIR.
Obratio se i Krivokapiću.
– Predsjedniče odbora direktora EPCG, odmah obavijestite Regulatornu agenciju za energetiku, Operatora tržišta ektrične energije, Vladu CG i sve proizvođače tzv. „uže i šire familije Đukanović“ da ste stavili van snage Uredbu o podsticaju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i da neprimjenjujete više čl. 23 i 24 Zakona o energetici, jer time kršite 8 (osam) članova Ustava CG, jer nećete da kršite principe tržišne ekonomije, koji su temeljni principi privređivanja u EU kojoj težimo. Naglasite, gospodine Krivokapiću, da naša EPCG takođe proizvodi struju iz obnovljivih izvora bez nazovi subvencioniranja u narodu poznatog reketa „OIE“, da smo ušli u investicije da proizvodimo struju iz vjetrogeneratora, takođe, na Krnovu i solarne elektrane „Briska Gora“, bez subvencija i da je ta investicija isplativa – piše u pismu Joksimovića.
Dodao je da Krivokapić i Noveljić moraju imati u vidu da je preko 150.000 građana gladno, a da ima preko 200.000 siromašnih.
Proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora bave se većinom firme bliske DPS-u. Vlada je početkom godine povećala iznos podsticaja za OIE, pa tako građane svaki kilovat-sat struje poslije 300 kWh ili OIE2 košta skoro cent, a do 300 kWh, odnosno OIE1 plaća Vlada.
Pročitajte još