Ugovor nezakonit i na štetu EPCG

    7 godina pre 92 pregleda Izvor: vijesti.me

Petogodišnji ugovor o isporuci uglja za potrebe Termoelektrane Pljevlja (TEP) između Rudnika uglja (RUP) i Elektroprivrede (EPCG) ima 37 članova, od čega je 17 na štetu države i TE Pljevlja, ocijenili su manjinski akcionari energetske kompanije. Oni su nedavno podnijeli krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) protiv članova Odbora direktora EPCG i izvršnog direktora Igora Noveljića, zbog predloženog ugovora, a juče su prijavu dopunili sa ugovorom i njegovom analizom.

– Primarna činjenica koju je menadžment, koji ne radi u interesu države, ignorisao jeste da TE Pljevlja posjeduje ispravnu komercijalno-obračunsku vagu baždarenu od strane nadležnih in-stitucija. Ugalj se ne mjeri na toj vagi prilikom ulaska u TE Pljevlja. Drugo, TEP posjeduje svoju laboratoriju, koju je neko, ko ne radi u interesu države, stavio van funkcije. Treća činjeni-ca od posebnog značaja jeste da se analize uglja po zakonu moraju vršiti na sličnim uređajima prilikom vršenja ispitivanja, kako u RUP-u, tako i u TE Pljevlja – piše u dopuni prijave dosta-vljene juče VDT-u Ivici Stankoviću.

Iz Udruženja manjinskih akcionara, na čijem čelu je Vasilije Miličković, pojasnili su svaki od članova koji su, prema njihovim riječima, na štetu države i Termoelektrane.

Istakli su da nepoštovanje utvrđene dinamike isporuke uglja od strane Rudnika uglja ne povlači zakonske sankcije ili kaznene odredbe.

  • Član 6 je nezakonit i na štetu kupca. Termoelektrani tim članom nije dozvoljeno mjerenje isporučene količine uglja iako u svom vlasništvu ima ispravnu vagu. Član 13, kojim se određuje kvalitet, neprecizan je i skalndalozan. Donesen je isključivo u korist prodavca, tj. Rudnika uglja, koji isporučuje ugalj i na svojoj opremi ispituje kvalitet uglja. Država i TE Pljevlja pored svoje baždarene vage i savremene laboratorije, treba da vjeruju prodavcu na štetu kupca, odnosno TE. Kod kupca se ne vrši analiza isporučenog uglja – naveo je Miličković u dopuni prija-ve.

Članom 15, kako je pojasnio, daje se mogućnost Rudniku da isporučeni ugalj iznad 6.280 KJ/kg naplati po 24 eura, što je na štetu TE.

  • Ovaj član je neprecizan i u dijelu koji se odnosi na cijenu plaćanja uglja toplotne vrijednosti 11.514 KJ/kg jer u predloženom štetnom ugovoru za državu nema tabelarnog pregleda cijena uglja po kalorijskim vrijednostima. Cijena uglja se direktno vezuje za cijenu električne energije na Hupeks berzi, što je suludo i na štetu TE Pljevlja – istakao je Miličković.

Prema njegovim riječima, ne postoje kaznene odredbe prema Rudniku u slučaju isporuke uglja drugačijeg kvaliteta od ugovorenog, što potvrđuje da je ugovor pisan za prodavca.

  • Član 24, kojim se određuje cijena skandalozna je jer se na nju uračunava PDV. Čak je i za ugalj preko šest KJ/kg cijena 24 eura, a pri tome štetni ugovor ne sadrži skalu u zavisnosti od toplotne moći i odgovarajući novčani iznos. Cijela odredba je na štetu države – naveo je Miličković.

Naglasio je i da je član 25, kojim se određuje fakturisanje, nezakonit.

  • Na fakturama Rudnika nije iskazana toplotna vrijednost isporučenog uglja po dekadama, što se vidi iz svake kopije dostavljene Teremoelektrani, što stvara mogućnost za manipulacije prilikom fakturisanja državi. Potrebno je spriječiti avansne uplate za tekuću godinu – plaćanje neisporučenog i manje kvalitetnog uglja – naveo je on.

Kako je kazao, javnost je upoznata sa cijenom uglja u Rudniku od 18 eura, dok se menadžment krije iza skupštine akcionara i prihvata za po državu štetan ugovor i cijenu od 24 eura plus PDV.

Manjinski akcionari su najavili da će glasati protiv ovog ugovora na skupštini akcionara, zakazanoj za 31. januar. Akcionari RUP-a trebalo je da glasaju o ugovoru 22. januara, ali je ta tač-ka skinuta sa dnevnog reda.

Viša sila utiče samo na jednu stranu

Akcionari su istakli da je ugovorom propisano da termin viša sila povlači štetu samo za državu, odnosno za kupca. Član 35, kako su kazali, vrijeđa inteligenciju čovjeka.

  • Ovaj član koji je štetan za državu potvrđuje da menadžment ne radi za državu. Njime se sva prava daju prodavcu. Citiram „Prodavac vodi evidenciju o svim dokumentima i izvještajima koji se odnose na plaćanja, količine, analizu kvaliteta i izvor ukupnih količina uglja koje su isporučene u skladu sa ovim ugovorom u toku perioda važenja ugovora”. Kupac, dakle, ima pravo da izvrši uvid u dokumenta – ukazao je Miličković.