U vojsci 12 otkaza zbog „bezbjednosnih smetnji“

    5 meseci pre 834 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: PV Informer –

U poslednjih osam godina 12 lica ostalo je bez posla u Vojsci Crne Gore (VCG) zbog „bezbjednosnih smetnji“, dok su postupci protiv dvoje zaposlenih po osnovu ove zakonske norme u toku.

To pokazuju podaci koji su „Danu“ dostavljeni iz Ministarstva odbrane.

– U navedenom periodu (od 2016. godine do sada), zbog utvrđivanja bezbjednosne smetnje, prestala je služba u Vojsci Crne Gore, uz „nečastan otpust“, na osnovu člana 145 stav 1 tačka 5b Zakona o Vojsci Crne Gore, za 12 lica u službi u Vojsci Crne Gore. U toku su dva upravna postupka u predmetima prestanka službe u Vojsci Crne Gore – naveli su iz resora odbrane u odgovoru na pitanje koliko je lica u VCG ostalo bez posla od 2016. godine do sada po osnovu zakonske norme „bezbjednosna smetnja“.

ČLAN ODBORA ZA BEZBJEDNOST I ODBRANU SKUPŠTINE NIKOLA ZIROJEVIĆ OCIJENIO JE U IZJAVI ZA „DAN“ DA, KAO I SVAKA PROCEDURA OVOG TIPA, I UTVRĐIVANJE „BEZBJEDNOSNE SMETNJE“ OSTAVLJA OZBILJAN PROSTOR ZA ZLOUPOTREBE.

Upitani na koji način se vrši ova vrsta procjene i ko je sprovodi, iz Ministarstva odbrane su odgovorili da, shodno Zakonu o vojno-obavještajnim i bezbjednosnim poslovima, Obavještajno-bezbjednosni direktorat Ministarstva odbrane, preko ovlašćenih službenih lica, vrši bezbjednosne provjere i utvrđuje bezbjednosne smetnje za zaposlene i lica angažovana po bilo kom osnovu u ministarstvu, lica u službi u vojsci i lica angažovana po bilo kom osnovu u vojsci.

– Obavještajno-bezbjednosni direktorat može prikupljati podatke od državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave, organa lokalne uprave, ustanova, pravnih lica, privrednih društava i drugih subjekata koji obavljaju privrednu ili drugu djelatnost ili javnu službu, a koji na osnovu zakona vode zbirke podataka. Ovlašćena službena lica prikupljaju podatke iz javno dostupnih izvora, iz izvora elektromagnetnog spektora, iz mapa i slikovnih zapisa, od fizičkih i pravnih lica, razmjenom podataka sa drugim organima koji u okviru svojih nadležnosti prikupljaju, obrađuju, koriste, razmjenjuju, čuvaju i štite obavještajno-bezbjednosne podatke, razmjenom podataka sa drugim obavještajno-bezbjednosnim službama i međunarodnim organizacijama, kao i primjenom posebnih metoda i sredstava – objašnjavaju iz resora odbrane.

Tvrde da ne može biti političkih zloupotreba

U odgovoru na pitanje o mogućim zloupotrebama ove zakonske norme, iz vojnog resora tvrde da se vršenje vojno-obavještajnih i bezbjednosnih poslova zasniva na načelima zakonitosti, profesionalizma, saradnje, srazmjernosti u primjeni ovlašćenja, efikasnosti, nepristrasnosti, nediskriminacije, političke neutralnosti i blagovremenosti.

– Ova vrsta procjene ne može biti zloupotrijebljena u političke svrhe, uvjeravaju iz ministarstva na čijem je čelu Dragan Krapović.

Podsjećaju da lica koja na ovaj način ostanu bez posla u VCG imaju pravo žalbe.
 

Član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Nikola Zirojević ocijenio je u izjavi za „Dan“ da, kao i svaka procedura ovog tipa, i navedena procedura utvrđivanje „bezbjednosne smetnje“ ostavlja ozbiljan prostor za zloupotrebe.

– Pogotovo imajući u vidu činjenicu da bezbjednosne provjere vrši i bezbjednosne smetnje utvrđuje Direktorat unutar Ministarstva odbrane čijeg generalnog direktora postavlja ministar, odnosno Vlada. Kako smo svjedoci progona pojedinih službenika Vojske Crne Gore u prethodnom periodu zbog njihovog nacionalnog i političkog opredjeljenja, činjenice da su Crnogorci, ovom pitanju treba posvetiti posebnu pažnju. Podsjetiću na slučaj vodnika I klase Bojana Zvicera, koji je u mandatu aktuelne gradonačelnice glavnog grada Olivere Injac dobio otkaz nakon 13 godina časne službe upravo zbog navoda da postoje bezbjednosne smetnje – naveo je Zirojević.