Više državno tužilaštvo je formiralo do juče četiri predmeta zbog govora mržnje koji se nakon zločina na Cetinju počeo širiti u komentarima i objavama na društvenim mrežama.
Savjet za građansku kontrolu rada policije je juče saopštio da su odmah izdali preporuke, te da je reakcija policije na širenje govora mržnje povodom tragedije na Cetinju odlučna i profesionalna.
Predsjednik Savjeta Zoran Čelebić je kazao da je to tijelo odmah po registrovanju primjera govora mržnje i ekstremizma izdao preporuku da se pažljivo i kontinuirano prati ta pojava.
– Takav pristup Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, 2022. godine kada se, takođe, dogodila tragedija na Cetinju, u potpunosti je izostao – kazao je on.
Iz Višeg državnog tužilaštva su juče Pobjedi kazali da u okviru svoje nadležnosti oni, ali i druga tužilaštva, kao i policija, prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje iz svojih nadležnosti.
Sva četiri predmeta koja je formiralo Više državno tužilaštvo su zbog objava i komentara na društvenim mrežama i svi komentari su iznijeti povodom tragičnog događaja na Cetinju.
Predmeti su u fazi izviđaja, tokom kojeg su podnijeti zahtjevi za prikupljanje potrebnih obavještenja i dostavljanja određenih podataka, utvrđivanje identiteta lica koja objavljuju komentare, a preduzimaju se i sve druge neophodne mjere i radnje za koje se ukaže potreba u cilju donošenja odluke.
Iz VDT-a su kazali da oni, ali i druga tužilaštva i Uprava policije prate sve objave na portalima, kao i komentare koji se objavljuju, tako da predmete formiraju kako po sopstvenoj inicijativi, tako i kroz podnošenje prijava od strane građana, NVO organizacija, medija, kao i Uprave policije i preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti.
– U svim predmetima koji se formiraju u tužilaštvu, nakon dostavljanja svih obavještenja i podataka izvršiće se detaljna analiza istih i ocijeniti da li su u navedenim komentarima sadržani elementi bića krivičnog djela iz nadležnosti tužilaštva ili su u navedenom sadržani elementi prekršaja, nakon čega će se donijeti odluke u predmetima – rečeno je Pobjedi iz VDT.
Čelebić je istakao da pojava govora mržnje ne samo da uznemirava javnost i iskazuje nepoštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama već i ozbiljno podstiče dalje polarizacije u crnogorskom društvu.
Savjet je konstatovao da policija postupa po izdatim preporukama.
– Uz često i jasno javno oglašavanje, pokazuje se proaktivan i profesionalan pristup i samoinicijativno postupanje policijskih službenika prema primjerima govora mržnje i najave nasilja uz preduzimanje svih potrebnih radnji i konsultovanje sa nadležnim državnim tužilaštvima – zaključio je predsjednik Savjeta za građansku kontrolu policije.
Savjet pozdravlja rad međunarodne globalne Mreže snažnih gradova (Strong Cities Network) u kojoj članstvo ostvaruju Glavni grad Podgorica i opštine Danilovgrad, Bar, Ulcinj, Rožaje, Gusinje i Berane i aktivno ih podržava u naporima za rješavanje problema mržnje, ekstremizma i polarizacije.
Pozvali su gradonačelnike i gradske uprave da podrže napore prevencije i osnaže ulogu lokalnih sredina u prepoznavanju i rješavanju svih oblika i manifestacija mržnje, ekstremizma i polarizacije, a koje mogu voditi i vode do nepoštovanja ljudskih prava, remećenja javnog reda i mira i do nasilja.
Pročitajte još