Stočari sa područja Mjesne zajednice Potkovač, ali i nekih drugih sela na području opštine Pljevlja, suočeni su sa iznenadnim uginućem jagnjadi. Kako saznjemo, u pojedinim selima ova pojava je poprimila ozbiljne razmjere pa su stočarima naprosto prepolovljena stada. Najviše štete su pretrpjeli stočari sa područja MZ Potkovač gdje nema domaćina a da u njegovom stadu nije uginulo najmanje desetero jagnjadi. U pojedinim stadima uginulo je i više od trideset jagnjadi, a bilo je slučajeva i uginuća ovaca.Stočari ističu da su pretrpjeli veliku štetu koju ne mogu nadoknaditi, a veterinari ističu da se radi o propustu, odnosno da je tokom prošle jeseni izostala vakcinacija ovaca protiv enterotoksikemije, odnosno vakcinom nije zaštićen plod koji od raznih bolesti može da oboli još dok je u stomaku ovce i da nakon jagnjenja ugine.
- Vakcinacija nije obavezna, ali stočari imaju mogućnost da pozovu veterinare i da o svom trošku vakcinišu ovce. Vakcinacija jedne ovce košta 70 centi i smatramo da nije previsoka, a mnogo znači u uslovima kada se pojavljuju mnoge bolesti koje napadaju plod – kažu veterinari.
Ipak, saznajemo da detaljna istraživanja nijesu vršena, tako da se i ne zna tačan uzrok uginuća jagnjadi i ovaca.
Stočar iz sela Strahov do Slavko Drobnjak kaže da mu je uginulo desetoro jagnjadi, da ona nijesu bolovala, već da bi najčešće uginula par dana nakon jagnjenja ovaca. Kaže, da je bilo slučajeva da jagnje jednostavno ugine kada već dostigne zavidnu težinu.
Stočar Vasilije Drobnjak kaže da je u njegovom stadu uginulo 37 grla, od čega je 34 jagnjadi.U stadu Vuka Jolovića situacija je znatno kritičnija, jer je uginulo oko trideset grla. Jolović kaže da tačno i ne zna koliko je jagnjadi uginulo, ali ističe da mu je uginulo trinaest ovaca.
- Pretrpio sam veliku štetu, a uginuća jagnjadi nijesam ni bilježio. Na početku zime imao sam 48 ovaca, a trenutno imam 23 jagnjadi. Znači uginulo je 13 ovaca, ali i preveliki broj jagnjadi. Ja kažem da je uginulo oko 15 jagnjadi, ali taj broj je veći, jer nijesam ni želio da brojim sva – kaže Jolović.
Uginuća jagnjadi nijesu zaobišla ni tor predsjednika Mjesne zajednice Potkovač Obrada Ćeranića.
-Uginulo mi je oko 20 jagnjadi. Uginuća su bila zaista česta i radi se o velikoj šteti, ali mora se dalje – kaže Ćeranić i objašnjava da je kao predsjednik MZ razmišljao da traži pomoć od države, ali da je dobio informaciju da u Ministarstvu poljoprivrede ne žele da naknade štetu.
- Na izuzetno malom prostoru uginulo je preko 150 grla i mišljenja sam da država treba da reaguje, bez obzira da li se radi o krivici stočara što možda tokom jeseni nijesu vakcinisali ovce ili o nečemu drugom. Ako bi se pelcovanjem spasila jagnjad postavlja se pitanja zbog čega je kod velikog broja naših stočara uginuo i veliki broj ovaca – kaže Ćeranić i dodaje da su štete prevelike i da niko u Potkovaču ni šire ne pamti takav pomor jagnjadi.
Pročitajte još