U prvih pola godine za javne nabavke preko 333 miliona eura

    2 meseca pre 289 pregleda Izvor: rtcg.me

U Crnoj Gori prvom polugodištu 2024. godine sprovedeni su postupci javnih nabavki u vrijednosti od 333,28 miliona eura, što je porast u odnosu na isti period prošle godine, kada je vrijednost ugovora iznosila 309,97 miliona eura. U dokumentu Ministarstva finansija se objašnjava da se rast dijelom može pripisati porastu cijena na globalnom tržištu, a dijelom povećanom broju sprovedenih nabavki.

U elektronskom sistemu javnih nabavki trenutno je aktivno 693 obveznika. Od toga je 130 obveznika državni organi (18,76%), 41 obveznik su lokalne samouprave (5,92%),501 obveznik su javne službe i privredna društva  (72,29%), a 20 obveznika su sektorski naručioci (2,89%).

Javne službe i privredna društva čine najveći udio, što ukazuje na njihovu ključnu ulogu u postupcima nabavki.

„Od ukupno ugovorenih javnih nabavki, najviše se odnosi na nabavku roba, 53,2 odsto vrijednosti, dok nabavka usluga zauzima 34,47 odsto, a radova 12,32 odsto“, piše u dokumentu Ministarstva.

Kroz otvorene postupke, koji obezbjeđuju najviši nivo transparentnosti i konkurencije, ugovoreno je 78,51 odsto nabavki, dok su ograničeni i pregovarački postupci korišćeni u specifičnim okolnostima.

Najveći broj ugovora dodijeljen je putem otvorenog postupka, koji je obuhvatio 2.982 postupka u vrijednosti od preko 330 miliona eura.

“Ovaj postupak se koristi za nabavke koje zahtijevaju najviši stepen transparentnosti. Pored toga, pregovarački postupci bez objavljivanja poziva korišćeni su u izuzetnim okolnostima, u skladu sa zakonskim pravilima koja omogućavaju nabavke bez prethodnog oglašavanja samo u slučajevima hitnosti ili kada postoji jedinstvena tržišna ponuda”, navodi se u dokumentu Ministarstva.

U analiziranom periodu zaključeno je 48 okvirnih sporazuma, koji omogućavaju fleksibilnost u nabavkama s više ponuda tokom trajanja ugovora. Najveći dio ovih sporazuma realizovan je otvorenim postupkom, dok je ograničeni postupak korišćen u specifičnim slučajevima, s ukupnom ugovorenom vrijednošću od preko 28 miliona eura.

“Jednostavne nabavke, koje se odnose na niže vrijednosti (do 8.000 eura), sprovedene su za ukupno 54,83 miliona eura, što čini oko 16,45% od ukupne ugovorene vrijednosti”, navodi se u dokumentu.

One omogućavaju lakšu realizaciju sitnih nabavki i usluga direktnim dogovorom s ponuđačima.

Ukupan broj sprovedenih pregovaračkih postupaka bez prethodnog objavljivanja poziva je 30 postupka u iznosu od 34,4 miliona eura od kojih je 83,33% sprovedeno zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane događajem koji  nije mogao da se predvidi.

U postupcima javnih nabavki sa jednom dostavljenom ponudom najviše realizovanih ugovora bilo je za nabavku roba i to 688 ugovora u iznosu 42,7 miliona eura. Podaci pokazuju  i 91 odsto domaćih, naspram 8,68 odsto stranih ponuđača, čime se naglašava važnost domaćih preduzeća u postupcima javnih nabavki, dok učešće stranih ponuđača i dalje ostaje ograničeno.

Prva polovina 2024. godine pokazala je značajan rast u javnim nabavkama, što se pravda tržišnim kretanjima i potrebama za efikasnom realizacijom javnih potreba.